הטיפים / איך לגרות את בלוטת הכתיבה

חגית אלמקייס, מייסדת "מסע במילים", היא תלמידה לפילוסופיה וכותבת כדרך חיים. חגית מנחה סדנאות כתיבה אינטואיטיבית ויצירתית, מאמנת אישית ומלווה תהליכי יצירה והתפתחות באמצעות כתיבה. היא נמנית על מנחות הכתיבה הוותיקות בישראל ובעלת ניסיון של קרוב לשני עשורים, ליוותה מאות תלמידים וכותבים, יזמה והפיקה כנסי כתיבה וערכה ספרי שירה. תחת כנפי "מסע במילים" יצאו לאור משוררות וכותבות בעלות שם.

מדריך הכתיבה שיצרה, יומן מסע במילים – 365 ימים יצא לאור בשנת 2017, הפך לרב מכר בישראל ולאחרונה תורגם לאנגלית והחל להימכר בעולם. המדריך מכיל ניסיון של שנות כתיבה והנחייה רבות ומהווה מעין סדנת כתיבה אישית שנתית, עם תרגיל כתיבה לכל יום. אלו הטיפים של חגית, טיפים פרקטיים לכתיבה שכל אחת יכולה ליישם בחייה מידית ובאופן עצמאי, ובכך לעורר ולעודד את הביטוי, היצירתיות ושמחת הכתיבה.

חגית אלמקייס, מייסדת מסע במילים
צילום: יפעת בשן רותם

 איך לגרות את בלוטת הכתיבה?

"כתיבה היא הקשבה. יותר מאשר אני רוצה לכתוב, יש משהו שמבקש להיכתב מתוכי"

 כתיבה היא כלי להקשבה פנימה. כתבי 5 דקות ביום. זה הזמן שלך, המפגש שלך עם עצמך בזמן הקפה של הבוקר. לעיתים כל מה שיקרה ביום שלך תלוי ברגע הזה של "מילוי הדף בנשימת הלב", כמו שכתב המשורר וויליאם וורד'סוורת. שאלי את עצמך: "מה שלומך?", ותני לעט לכתוב את מה שעולה מפנימיותך. כתיבה היא הקשבה. יותר מאשר את רוצה לכתוב, יש משהו שמבקש להיכתב מתוכך. אם רק תסכימי להקדיש זמן, להקשיב ולכתוב אותך.

כנסי לכתיבה דרך מילים של אחרים. אין לך מה לכתוב? פתחי ספר אקראי, בחרי ממנו משפט, העתיקי אותו ותני לו להיות מנוע לכתיבה שלך. כל משפט יכול ליילד מתוכך שפע משפטים חדשים משלך, רעיונות או תובנות. זה נקרא "הוק" – כמו קרס של חכת דיג, שמאפשר לך לדוג את המילים מתוכך.

הפכי כל הפרעה להשראה. כתבי בתוך החיים ומתוך היומיום. אם תפקחי עיניים, תגלי שאת מוקפת במשפטים, מילים, דימויים, מחשבות ורגשות. אם מישהו אומר לך משפט מעצבן, אם שמעת איזה צמד מילים בפרסומת, או אם הילד שלך שאל אותך שאלה שאין לך עליה תשובה ואת חשה מעורערת – הציבי את המילים הללו בראש דף ריק והתחילי לכתוב. תופתעי לגלות כמה חומרים מחכים להיכתב ולהפוך ליצירה שלך. אפילו ערמת הכביסה בסלון שמחכה שיקפלו אותה יכולה להפוך השראה לשירה.

כתיבה מתחילה במקום שבו המילים נגמרות. כשנגמר לך מה לכתוב – בדיוק אז תכתבי! זו לא חכמה לכתוב את מה שיש לך לכתוב, זו תעוזה לכתוב כשאין לך מה לכתוב. לכתוב מתוך הריק, מתוך האין, ללכת בחשכה, בלא-נודע. עליך לשחרר שליטה, לא לדעת מה עומד להיכתב. עלייך לגלות את המילים רק תוך כדי התנועה. לא אלו המוכרות שכבר קיימות, אלא המילים שמצטופפות פנימה ונדחקות ומבקשות את הדף החלק או השורות, לספר לך משהו שאת לא יודעת. פשוט כתבי ואל תפסיקי, המילים כבר יגיעו.

נהלי רומן סודי עם הכתיבה. חולמת לכתוב ספר? הכניסי את הכתיבה ללו"ז שלך במקום להגיד "יום אחד…". הרבה נשים חולמות לכתוב ספר, מקצועי או אישי, אבל מפנטזות על תקופה של "שנה ליד הים". זה מאוד רומנטי, אבל סיכוי סביר שזה יישאר בגדר חלום. הסוד הוא לכתוב בתוך ומתוך החיים, בתוך הלו"ז הצפוף שלך. דמייני שאת "גונבת" חצי שעה או שעה למפגש של רומן סודי, בלי לספר לאף אחד. את נפגשת לכתיבה בבית קפה או במקום ציבורי בו אף אחד לא מכיר אותך או מסתגרת בחדר שלך. וכל מה שקורה זה רק בינך לבין המילים שלך. כתיבה יכולה לעורר את התשוקה שלך לחיים. את תראי איך תשובי משם תמיד עם כוחות-על ותחכי לפגישה הסודית הבאה.

תכתבי, אל תערכי. עם עט על דף, באופן חופשי, אסוציאטיבי. לא, לא על מחשב, המחשב מעודד עריכה. כתיבה אינטואיטיבית היא לא עריכה. זהו שלב אחר ובשבילו יש אנשי מקצוע ועורכים. את תגיעי לשלב הזה אחרי שתכתבי, לא באמצע. בטח לא לפני.

קחי לך דולה. זה טבעי לקחת דולה כשאת בהריון ועומדת ללדת. זה גם הכי טבעי לקחת מישהי שתלווה אותך בתהליך הכתיבה והיצירה אם את רוצה לכתוב ספר. מישהי להתייעץ איתה, לחלוק איתה טקסטים שמבקשים לבוא לעולם. מישהי לקבל ממנה תרגילי כתיבה, לעמוד בדד ליין שתתחייבי בפניה לעמוד בו, ולהרים איתה כוסית כשהספר מגיע מהדפוס.

רוצות להכיר את חגית קצת יותר? מוזמנות להיכנס לאתר, לאינסטגרם, לערוץ היוטיוב ולדף העסקי שלה ועמוד הפייסבוק של מסע במילים.

במדור הטיפים מתפרסמות כתבות עם טיפים בנושאים שונים. ההמלצות ניתנות על ידי נשות מקצוע שמתראיינות למגזין, מובאות כלשונן ואין המגזין נושא כל אחריות על תוכן או טיב ההמלצה. לשאלות נוספות מוזמנות לפנות לבעלת העסק. לקריאת כל הטיפים במדור לחצי כאן

יש לך עסק ותרצי לכתוב את הטיפים שלך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין ולשלוח הצעת מחיר. מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה