הטיפים / איך להוציא ספר לאור

דנה שניידר ילידת תל אביב, 1976, בוגרת תואר ראשון ביחסים בינלאומיים ומזרח אסיה מהאוניברסיטה העברית בירושלים, ותואר שני ביחסים בינלאומיים מהמכון ללימודי דמוקרטיה, אוניברסיטת ווסטמינסטר, לונדון. זוכת פרס מרגרט קול בנושא טרור בינלאומי. ספרה ה-3 לונדון, חכי לי! בהוצאת אגדה יצא לאור ביוני 2023. ספריה הקודמים: לא יכול לאהוב יותר וגרעין אֱדום נמכרו באלפי עותקים, זכו לביקורות נלהבות והוקלטו כספרי שמע. אלו הטיפים לכתיבה של דנה, למי שרוצה להוציא את ספרה לאור ולמי שרוצה להשאיר אותו עמוק במגירות הלב.

ליצירת קשר עם דנה מוזמנות להיכנס לדף הבית שלה בתוך אתר "עברית", לבלוג, לאינסטגרם ולדף העסקי שלה.

דנה שניידר סופרת עצמאית

איך להוציא ספר לאור? המדריך הקצר שישמור על הלב הספרותי שלך

כתב היד – כתבי את הספר שלך (איך לכתוב? ראי בכתבה הקודמת). תני לספר שלך, המתהווה, את כל כולך ויותר. כאשר יש לך לפחות 40,000 מילים… עצרי! בדקי את עצמך: האם יש לסיפור שלך התחלה, אמצע וסוף? אם כן, נפלא! את יכולה להמשיך לשלב הבא.

חוו"ד של 2-3 עורכות ספרותיות – בעיניי זה שלב חובה. שלחי את כתב היד, הטיוטה הראשונה/שנייה/שלישית, למספר עורכות ספרותיות שאת מעריכה (לא מכירה? אשמח לספק את המידע!) ובקשי מהן חוות דעת ראשונית על הרומן שלך. חוות הדעת ניתנת בתשלום אך לדעתי זה שלב שאסור לדלג עליו. תקבלי דעה מקצועית, רצינית ואחראית על הספר שלך. זרקור על כל החוזקות, הפסקאות הטובות, הרעיונות הטובים כמו גם כל החולשות, הפערים ומה שחסר בטקסט. תקבלי גם רעיונות לגבי הדמויות והעלילה בתמצות שיאפשר לך לבחור את העורכת שלך.

אני קיבלתי פעם בחוו"ד עצה לכתוב מפיו של גבר ושללתי אותה על הסף ועצה אחרת הייתה להתרכז באחת הדמויות המשניות ולהתמקד בכיוונה, והרגשתי שאם אעשה כך זה לא יהיה הסיפור שלי. בחרתי בעורכת שהכי התאימה לי.

עריכה ספרותית – אי אפשר בעיניי לוותר על החלק הזה בהוצאת ספרך לאור. עריכה ספרותית היא חובה. אפילו לפני ההגשה להוצאות. זה שלב יקר מאוד, ארוך מאוד, זו עבודת עומק על הטקסט אבל זה השלב שיהפוך את הספר שלך מטוב למצוין, את הסיפור שלך מחלקי לשלם, את הרומן למותח, מסקרן, זורם, רציף ואמין. אנחנו נוטות להתאהב במה שכתבנו ולכן עין מקצועית, אובייקטיבית תיטב תמיד עם הסיפור שלנו. ובכלל, לדעתי עורכת ספרותית היא מתנה – לך ולכתב היד.

פני להוצאות המסורתיות – נסי את מזלך. כתר, כנרת-זמורה, מודן, עם עובד, הקיבוץ המאוחד, ידיעות ספרים, אחוזת בית – אם אחת מהן תקבל את כתב היד שלך, את יכולה להיות מאוד מרוצה. עשית את זה. הגשמת את החלום! אם לא, נסי גם בהוצאות הקטנות והאיכותיות, כמו שתיים, פרדס, מטר  – אם התקבלת אצלן, אשרייך. רוב הסיכויים שעדיין תצטרכי לשלם עבור הוצאות ספרך לאור אך זהו בהחלט תו תקן של איכות.

הוצאה עצמית – הסיכוי להתקבל בהוצאות הקטנות הוא קטן וטומן בחובו הוצאה כספית גדולה. הסיכוי להתקבל בהוצאות המסורתיות שואף לאפס ואף הוא טומן בחובו הוצאה כספית גדולה מאוד. מעטות הסופרות שההוצאות מוציאות לאור את ספרן על חשבונם. היום המצב הוא שהסופרות מממנות את הוצאות הספר, גם אם התקבל בהוצאה. אז למה לא להוציא לבד? שלטי בכל התהליך ותרוויחי המון גם מהתהליך וגם כלכלית!

איך מוציאים ספר לאור בהוצאה עצמית? הכל בכתבת הטיפים הבאה שלי. ליצירת קשר עם דנה מוזמנות להיכנס לדף הבית שלה בתוך אתר "עברית", לבלוג, לאינסטגרם ולדף העסקי שלה.

במדור הטיפים מתפרסמות כתבות עם טיפים בנושאים שונים. ההמלצות ניתנות על ידי נשות מקצוע שמתראיינות למגזין, מובאות כלשונן ואין המגזין נושא כל אחריות על תוכן או טיב ההמלצה. לשאלות נוספות מוזמנות לפנות לבעלת העסק. לקריאת כל הטיפים במדור לחצי כאן

יש לך עסק ותרצי לכתוב את הטיפים שלך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין ולשלוח הצעת מחיר. מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה