עיצוב מרחב לימודי / מירב בר

מירב בר היא בעלת "מירב בר עיצובים", סטודיו המתמחה בעיצוב מרחבי למידה פדגוגיים. מירב מרכזת מזה 15 שנים את הסדנה לעיצוב סביבות למידה בפסג"ה ראשל"צ. היא בוגרת לימודי עיצוב וחינוך .B.Ed, ומה שמייחד אותה הוא עצם היותה "על התפר" בין מעצבת לבין אשת חינוך. במשך 15 שנים לימדה בבתי ספר ועודנה מדריכה מורים, ומשתמשת, הלכה למעשה, במרחבים אותם היא מעצבת, חווה את הצורך בשטח ומחוברת ברמה הרגשית למורים, הם אלו שמשתמשים ומפעילים את המרחבים המעוצבים. ליצירת קשר עם מירב מוזמנות להיכנס לאתר, לאינסטגרם ולמייל שלה.

עיצוב מרחבי למידה
צילום: מירב בר

כמה מילים על הפרויקט המסוים – ביה"ס 'ברויאר' ביד בנימין

"הלקוח – מועצה אזורית נחל שורק, ביה"ס 'ברויאר' ביד בנימין. העבודה כללה עיצוב של שלושה מתחמים. בתמונות מוצג אחד המתחמים – עיצוב חדר ספח, בו לומדים כלל תלמידי בית הספר, תלמידי א-ו. משך הפרויקט היה כחודשיים."

מה מיוחד בפרויקט הזה?

"החלל עוצב ברוח השינויים החלים במערכת החינוך. הקידמה והחדשנות באופן הלימוד מצריכים שינוי פיזי משמעותי שיהווה פלטפורמה לדרכי הוראה עכשוויות. בפרויקט זה עלה מהשטח הצורך בפינות מרובות ומגוונות, שיתנו מענה רב גילאי אך גם בגמישות של הרהיטים במרחב כדי לאפשר התכנסות של כיתה במרכז החדר."

"במרחב עוצבו שמונה פינות הנותנות מענה לצרכים שונים: פינה לשיחות אישיות על כורסאות לצד תצוגה של תוצרי תלמידים, ישיבה נמוכה על מרבץ דשא לצד קיר שחור המאפשר כתיבה בגירים, במה דו מושבית להתכנסות של תלמידים להרצאה ושולחן מייקרים נייד כאשר המשטח העליון מחיק ובחלק התחתון כוורות לאחסון חמורי היצירה. במרכז החדר מוקם סט שולחנות טרפז המאפשר מודולריות בסידור החדר למגוון רחב של קבוצות למידה, עמדות מחשבים אלכסוניות ליצירת אינטימיות, שני שולחנות ללמידה קבוצתית שמתקפלים על צירם ומאפשרים פינוי שטח בעת הצורך, שתי נישות ישיבה גדולות לישיבה ב'ספרייה' המקיפה אותן והדומי ישיבה מרופדים כדי לצור מעגלי שיח אל מול הנישות."

"כמובן שהקירות עוצבו בהתאם לרעיון הכללי, עם גרפיקה מקצועית השוזרת בתוכה משפטים וציטוטים בעלי מסר והשראה עבור באי החדר."

עיצוב מרחבי למידה
צילום: מירב בר
עיצוב מרחבי למידה
צילום: מירב בר
עיצוב מרחבי למידה
צילום: מירב בר

על מה שמת דגש בפרויקט?

"בראשית הדרך, טרם התחלת מלאכת העיצוב, הדגש היה על איסוף נתונים נכון. מי משתמש בחדר? באיזו תדירות? מה יעשו בחדר? כיצד ילמדו בחדר? נעשה מיפוי של הצרכים האמיתיים של הצוות שעתיד להשתמש בחדר. וגם שיחה עם קבוצת תלמידים שנבחרה כדי לשמוע גם מה הציפיות שלהם. בשלב הבא, היה חשוב לי מאד להתאים צורה, צבע, טקסטורות וקומפוזיציה לצרכים שעלו, ולבחור פתרון שיאפשר למרחב להיות לא רק יהיה יפה ואסתטי, אלא גם פרקטי, מרחב שישמש את הצוות והתלמידים."

מה הסגנון שנבחר?

"הסגנון הינו ביתי ומודרני. יש רוך בבחירת הגוונים המשלימים, החומרים הטבעיים והתכנים המעצימים ומצד שני הוא נקי, ללא פריטים קטנים שאינם 'שורדים' באופי החיים האינטנסיבי הקיים בבתי ספר. את ההשראה למרחב קיבלתי מהמון מקומות. אני 'פריקית' של למידה אין סופית… אני עוקבת אחרי התפתחות התחום בעולם כולו, אוהבת לראות את מגמות השינוי בהתאם לשינויים הפדגוגיים. עולם ההייטק ובתוכו מתחמי WEWORK מסקרנים אותי ומהווים מקור השראה מצוין. זאת בנוסף לעולם המדיה האינסופי של הפינטרסט ושאר הרשתות החברתיות."

איזה אתגר היה לך בפרויקט ואיך התמודדת איתו?

"אחד האתגרים היה לתת מענה למספר רב של פינות למידה במרחב אחד, ללא יכולת לחלקו פיזית לתתי מתחמים. זאת כדי להשאיר חלל התכנסות מרכזי גדול ככל היותר. לבסוף כל פינה נתחמה ע"י אלמנט עיצובי. למשל הנמכת תקרה בגוון, עיטוף פינה במדבקת קיר מעוצבת, חיפוי רצפה המסמן את מתאר הפינה וכדו'."

עיצוב מרחבי למידה
צילום: מירב בר
עיצוב מרחבי למידה
צילום: מירב בר
עיצוב מרחבי למידה
לפני השיפוץ | צילום: מירב בר

טיפים לעיצוב מרחב למידה

"תקשיבו לצוות המלמד במרחבים. הם יודעים מה הצורך האמיתי. אל תחסכו שיחה על התלמידים, גם להם יש רצונות וציפיות… הם 'משתמשי הקצה'. כך תשאפו לתוצאה איכותית ומקצועית ולא רק יפה וצבעונית."

"איכות חומרים – אל תתפשרו על איכות. בית ספר הינו מקום עם שחיקה אדירה. הבלאי כל כך גדול וכאשר בחירת החומרים אינה איכותית הדברים לא יחזיקו מעמד לאורך הזמן. אני למשל בוחרת לעבוד רק עם עץ לביד לבנה 17 מ"מ והדפסה UV על מדבקות אירופאיות עם גימור נגד שריטות. זאת למען אריכות ימים של המרחב המעוצב."

"תהנו מהדרך… גם אם יש רגעי קושי, הזכות לראות חלום שהופך למציאות היא לא מובנת מאליה."

רגע מרגש שהיה בפרויקט

"במהלך הפרויקט נבחר ביה"ס 'ברויאר' לארח את ראש הממשלה ב- 1.9 – היום הראשון ללימודים! שמחתי לקבל תגובות טובות מאנשים רבים ממערכת החינוך שהצטרפו לביקור וכמובן שגם ראש הממשלה בעצמו שיבח את המרחבים המעוצבים בבית הספר."

מה את לוקחת איתך לדרך מהפרויקט?

"מהצוות שמשתמש במרחב למדתי על שיתופי פעולה, על ויתור למען הזולת. מעולם העיצוב למדתי שעיצוב נכון יכול לתת מענה לצרכים שונים, מגוונים ואף מנוגדים."

מה פרויקט החלומות שלך?

"עיצוב וייצור קו מוצרים לעיצוב חצרות בתי ספר."

ליצירת קשר עם מירב מוזמנות להיכנס לאתר, לאינסטגרם ולמייל שלה.

במדור עיצוב מרחבי עבודה מתפרסמות כתבות על עיצוב מרחבי עבודה שונים – חדרי עבודה, משרדים, חנויות, מסעדות, מרחבי למידה, חדרי ילדים ועוד. לקריאת כל הכתבות במדור לחצי כאן.

עיצבת מרחב עבודה מעניין? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין.
מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה