נשים ועסקים / שרה כרמל סטודיו לאמנות

שרה כרמל סטודיו לאומנות הינו סטודיו משפחתי בקיבוץ משמר-הנגב של שרה כרמל וענבר כרמל דקל, אם ובתה. שרה היא אמנית רב-תחומית חברת הקיבוץ, יוצרת ומלמדת למעלה מארבעים שנה, וענבר בעלת תואר Bed בהוראת אמנות, ומורה לאמנות בתיכון האנתרופוסופי בבאר שבע.

שרה כרמל סטודיו לאומנות
צילום: ענבר כרמל דקל

איך העסק התחיל?

שרה: "אל עולם היצירה נחשפתי עוד בילדותי. בבית אמי למדתי סריגה ותפירה, ומאוחר יותר התנסיתי בשיעורי האמנות של קיבוץ הגושרים בו גדלתי, גם בעבודה בקרמיקה, צורפות ונגרות. אחרי שעברתי דרומה למשמר הנגב, השתלבתי בטבעיות כמורה לאמנות בבית הספר הקיבוצי. תוך כדי לימודי האמנות, סיפקתי תעסוקה והשראה אמנותית לוותיקי המשק. לאור ההצלחה נפתח בית המלאכה עבור ותיקי הקיבוץ, ויוצרו בו צעצועים מיוחדים לילדים בעבודת יד. צעצועים אלו היו פרי תכנוני ודמיוני, שאת האבטיפוס הראשוני יצרתי עבור ילדיי, ושכללתי את הצעצועים כך שיוכלו להיות מיוצרים בידי ותיקי הקיבוץ. 'גיל- עד' גדל והתרחב, ולפני כעשרים שנה עבר לרשות המועצה וכיום משמש כמרכז יום לוותיקי המועצה כולה. עם המעבר למועצה והפרטת הקיבוץ, החלטתי להמשיך בדרכי ופתחתי סטודיו לאמנות ועיצובים במשמר הנגב. בתום שירותה הצבאי הצטרפה ענבר לסטודיו ואנחנו מפעילות אותו יחד."

כמה משפטים על העסק

"הסטודיו הוא בית חם בו מגוון רחב של חומרים ואביזרים שיוצרים סביבה מושלמת לביטוי יצירתי באווירה אמנותית ונעימה. הסטודיו מלא ביצירות אמנות שונות מעשה ידינו, ובעבודות בהתהוות של משתתפי החוגים בסטודיו. במסגרת החוגים אנחנו מדריכות ילדים מגיל 5, נערים ונערות מפנימיית 'עדנים', מבוגרים ופנסיונרים. בפעילויות יוצרים המשתתפים מבחר יצירות בטכניקות שונות – פיסול ועיצוב קרמי, פסיפס, בד ועץ מחומרים איכותיים בלבד תוך הקפדה עד הפרטים הקטנים."

"בסטודיו מוצגות למכירה מבחר יצירות ייחודיות שאנחנו יוצרות בעבודת יד – כלי הגשה וחפצי נוי מעוצבים מקרמיקה, ואנחנו גם יוצרות לפי הזמנה שלטים לבית או לעסק. הסטודיו פעיל במשך כל ימות השבוע, ומלבד החוגים אנו מעבירות סדנאות יצירה על פי הזמנה למשפחות ולארגונים. בנוסף, אנחנו יוזמות ומובילות פרויקטים אמנותיים-קהילתיים, ביניהם 'כיכר הפרחים' במשמר הנגב, שילוט בכניסה ליישוב ועוד." ליצירת קשר מוזמנות להיכנס לאתר ולדף העסקי.

שרה כרמל סטודיו לאומנות
צילום: ענבר כרמל דקל
שרה כרמל סטודיו לאומנות
צילום: ענבר כרמל דקל
שרה כרמל סטודיו לאומנות
צילום: ענבר כרמל דקל

מה מיוחד במקום שלכן

"מתוך כתבה שכתבו עלינו: 'האווירה במקום נהדרת, בעיקר משום שאי אפשר שלא להדבק בשלווה וברוגע של שרה וענבר. הסטודיו מלא בעבודות אמנות מרשימות: פלמינגו וחסידה מעיסת נייר, ציורי פרחים על קנבס, חמסות ורימונים מקרמיקה, אהילים, עציצים, פמוטים ועוד. המתכונת לחוגים היא פשוטה. מגיעים במפגש הראשון, מתרשמים מהעבודות במקום או מחוברת קטלוגית בה מופיעות עבודות שניתן להכין, שרה מייעצת, מסבירה, מכוונת, ופשוט מתחילים ליצור. כך ממפגש למפגש מסיימים המשתתפים עבודה אחת וממשיכים הלאה לעבודה הבאה, כשלרוב צצים תוך כדי עבודה רעיונות לעוד ועוד עבודות. ענבר ושרה מתמחות בכל ומסבירות ברוגע, מעודדות ומכוונות גם את אלו הטוענים כי שתי ידיהם שמאליות."

טיפים לנשים עצמאיות

"לבנות עסק מרובה הכנסות. יש לנו כמה ערוצי הכנסה – חוגים שנתיים, סדנאות חד פעמיות למשפחות ולארגונים, מוצרים לרכישה – אונליין ובחנות פיזית, ועיצוב ואקססוריז לאירועים. עסק מרובה הכנסות מייצר חוסן עסקי כי ההכנסות לא תלויות רק במקור הכנסה אחד, ויוצר גיוון ועניין בעבודה."

"לבחור את הלקוחות שרוצים לעבוד איתם. לבחון אם לקוח או פרויקט מתאים לפוקוס של העסק."

"לעזור ללקוחות שלנו לבחור. כבעלות עסק שמייצרות מוצרים בהתאמה אישית מצאנו שהדרך הטובה ביותר היא דבר ראשון לשמוע מה הלוקח היה רוצה ואחר כל להציע שלוש דוגמאות מתוך מאגר שיצרנו שיעזרו ללקוח להתמקד ולהחליט."

שרה כרמל סטודיו לאומנות
צילום: ענבר כרמל דקל
שרה כרמל סטודיו לאומנות
צילום: ענבר כרמל דקל

חוויה מרגשת שהייתה לכן כחלק מהעבודה

"המעבר לסטודיו חדש, שכלל תכנון ובנייה שתואם לצרכים ומשרה אווירה נוחה ונעימה ליצירה. וגם פרויקט 'כיכר הפרחים' לכבוד חגיגות ה-70 למשמר הנגב, במסגרתו כל משפחה יצרה פרח מקרמיקה. מפגשי היצירה יצרו בסטודיו חוויה חברתית בין דורית – הורים וילדים, סבים, סבתות ונכדים, צעירים וקשישים יצרו בשיתוף פעולה והיוו מקור השראה הדדי זה לזו."

"בנוסף, העברנו סדנאות לנוער מהארץ ומהעולם מטעם הסוכנות היהודית –יום משותף בו הנערים והנערות נחשפו לאורחות החיים של הקיבוץ של פעם, וערכו סיור על עגלת טרקטור ברחבי הקיבוץ. בהמשך הם שמעו על ההיסטוריה של הסטודיו ולסיום קינחו בפעילות יצירה ישראלית בה כל אחד צבע לעצמו קקטוס אישי ומיוחד עשוי בעבודת יד (שלנו כמובן). היה מרגש לראות את הנערים קשובים ושמחים לשמוע, מתעניינים בהיסטוריה ובסיפורים וכמובן נהנים יחד בפעילות יצירתית ומקרבת לבבות!"

איך אתן צומחות ממשברים?

שרה: "אני מגייסת את היצירתיות, את היכולת להסתכל על המצב מזוויות חדשות. עובדת בצמוד עם הבת שלי והביחד מספק הרבה ביטחון."

שרה כרמל סטודיו לאומנות
צילום: מיכל לב
שרה כרמל סטודיו לאומנות
צילום: ענבר כרמל דקל
שרה כרמל סטודיו לאומנות
צילום: מיכל לב

מה אתן אוהבות בעבודה?

שרה: "אני אוהבת ליצור ולהעביר את הידע והאהבה לאמנות לאחרים. לראות את הביטחון והאמונה העצמית שהמשתתפים צוברים ממפגש למפגש ואת תחושת הסיפוק הגדולה מהתוצרים."

רוצות להכיר את שרה וענבר קצת יותר? מוזמנות להיכנס לאתר ולדף העסקי.

במדור נשים ועסקים מתפרסמות כתבות על עסקים שונים. לקריאת כל הכתבות במדור לחצי כאן.

יש לך עסק ותרצי שאכתוב עליך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין.
מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה