נשים ועסקים / רוני הירש

רוני הירש היא מעצבת ואמנית רב תחומית. היא חיה ועובדת במושב צפרירים שבעמק האלה, עוסקת בתחומית רבים של יצירה ומתמקדת בשנים האחרונות באמנות מקיימת בחומרים טבעיים.

צילום: רועי הירש

איך העסק התחיל?

"כשנולד בני הבכור, חיפשתי תחום לעשייה יצירתית שהוא לא מול מחשב ולא דורש עיסוק בחומר רעיל או מסוכן (לפני שנולד הייתי שוקעת בציורי שמן גדולים). כך גיליתי את הגילוף בגרעיני אבוקדו. גיליתי חומר מופלא ברכותו כשהוא טרי וקשה כמו עץ כשהוא מתייבש. גילפתי תליונים ודמויות, ובאותה שנה השתתפתי ביריד וכמעט כולם נמכרו. הבנתי שהערך והמשמעות של החומר הזה נוגעים בעוד א.נשים, אז התחלתי לפתח את זה וללמד את המיומנות הזו הלאה. בסתיו הקרוב אוציא קורס דיגיטלי שמסביר את כל השלבים והטכניקות."

"כשנולדה ביתי, היא הביאה איתה את התשוקה לאדמה, הרגשתי שאני חייבת ללמוד להפיק חמר מאדמה. אז הלכתי לקורס קצר ומאז אני מכורה! אני מעבירה סדנאות ומפסלת כמעט בכל יום, בעיקר דמויות, לתלייה על קיר או מונחות. משבצת בהן אוצרות מהטבע (ילדיי תמיד חוזרים מטיולים עם מתנות), או עיניים מפלסטיק. חלק מהפסלים גם שימושיים כמו-מחזיקים קטורת, מתלים לתכשיטים או מבערים לנרות."

כמה משפטים על העסק

"בסטודיו שלי אני מציגה יצירות אמנות ייחודיות, מגוונות ואקולוגיות. העבודות נמכרות בסטודיו, בירידים ובאינטרנט. אני מפסלת דמויות וכלים מאדמה, תכשיטים, כפתורים ופסלונים מגולפים בגרעיני אבוקדו, מנורות אווירה מהממות מדלעות נוי, ציורים על קליפות עצים ועוד שלל יצירות. אני מקיימת ימים פתוחים בסטודיו ואפשר לתאם איתי ביקור בטלפון או דרך אחד מהעמודים הדיגיטליים. בנוסף, אני עורכת סדנאות ומפגשי יצירה, לציור, פיסול וגילוף, ולמפגשי תוכן לכבוד אירועים -מעגלי נשים, לידה, חתונה, בת מצווה וכדו'." ליצירת קשר עם רוני מוזמנות להיכנס לאתר, לאינסטגרם ולדף העסקי שלה.

צילום: רוני הירש
צילום: רוני הירש

מה מיוחד בתהליך איתך?

"אני מאוהבת ביצירה, מכורה אליה ממש, אני מרגישה שזה מורגש בעבודות שלי, יש שם את כל הלב שלי. גם בסדנאות ובמפגשים, זה כמו קפסולות זמן מבודדות שקורים בהן קסמים, לא מרגישות את הזמן שעובר ויוצאות עם תוצר מדהים."

טיפים לנשים עצמאיות

"שימו את הלב בתחושות הבטן שלכן – אם אתן עצמאיות, אתן כנראה עושות את מה שאתן אוהבות, התשוקה וההתלהבות הם הסמנים שאנחנו בדרך שנכונה לנו. משם גם מגיע השפע."

"אם מתאפשר ליצור לך חדר משלך בבית, מה טוב! ואם לא, גם פינה תספיק, ואם גם אותה אין, אז אפילו מקום מתחת לעץ – מקום שבו את יכולה לשבת עם עצמך ולחזור לכוחותייך."

"בתור עצמאיות, יש לנו אפשרות לנוע בקצב המתאים לנו ולנשיות שלנו. אנחנו לא מתעוררות כל יום אותו דבר ואין לנו את אותן הכוחות בכל ימי החודש. אני ממש ממליצה – לא רק 'לא להילחם בזה', אלא ממש להכיר ולזרום עם זה. למשל לנוח בימי הוסת, לחגוג בימי הביוץ, לזמן בתחילת הירח וכדו'."

צילום: רוני הירש
צילום: רוני הירש
צילום: רוני הירש

חוויה מיוחדת שהייתה לך כחלק מהעבודה

"היצירה עבורי היא צורך מאוד עמוק. מלבד זרמי ההשראה שמבקשים לעבור דרכי, יש ליצירות משמעות, אפשר לומר מיסטית בחיי. קרה לי מקרה שבו ציירתי איזה ציור ללא מחשבה מיוחדת ובדיעבד הבנתי שציירתי איזשהו מצב רפואי לא רצוי שהתחיל אצלי. כשהבנתי שכך קרה, ציירתי את הריפוי שהגיע סמוך אליו. הבנתי שיש כוח לתמונות והפסלים שלנו, שהם סמל למשהו גדול שאנחנו עוברות, יש להם ממש יכולות לרפא ולשחרר. אני עורכת סדנאות לקראת אירועים משמעותיים כמו חתונה, לידה, בת מצווה וכדו', והיצירה ממש מצליחה להחזיק את הרגשות והחוויות שצבורות שמי שמפסלת, כך שניתן להם מקום ואנחנו מתפנות להתבונן ולהיות שקטות יותר במחשבה."

איך את צומחת ממשברים?

"עם השנים למדתי להתבונן בתנועה הטבעית שקורית, שיש עלייה, ויש גם ירידה, שיש זמנים לעוף ויש זמנים להתקרקע. כנשים אנחנו יודעות את המחזוריות הזו, שהיא בעצם ספירלית, ואם משהו שרציתי לא קרה, אני יודעת שההזדמנות תגיע שוב במעלה הספירלה, כשאהיה מוכנה יותר או ההזדמנות תהייה מדויקת יותר עבורי. כשמגיע משבר, זה בדרך כלל זמן עבורי לעצור, או לחזור לדבר בסיסי יותר."

צילום: רוני הירש
צילום: רוני הירש

מה את אוהבת בעבודה שלך?

"העבודה שלי היא התגשמות החלום שלי – ליצור רוב שעות היום ממגוון חומרים ולהתפרנס מזה. הסטודיו שלי הוא המקדש שלי, אפילו אם אני רק מסדרת אותו, ממיינת חומרים, מארגנת לסדנא, כל זמן שידיי מניעות השראה, אני מסופקת והידיעה שאני זוכה להעביר את האהבה הזו הלאה, ממלאת אותי בהוקרת תודה ותחושת משמעות."

רוצות להכיר את רוני קצת יותר? מוזמנות להיכנס לאתר, לאינסטגרם ולדף העסקי שלה. מוזמנים להיצטרף לקבוצת עדכונים על סדנאות בוואטסאפ.

במדור נשים ועסקים מתפרסמות כתבות על עסקים שונים. לקריאת כל הכתבות במדור לחצי כאן.

יש לך עסק ותרצי שאכתוב עליך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין.
מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה