נשים ועסקים / ננה ורשבסקי

סטודיו בובות געגוע הוא סטודיו בו הופכים בדים וגעגועים לבובות. בגדים וזיכרונות של הלקוחות נשלחים אל הסטודיו, ומהם נתפרות בובות רכות ומתוקות שאוצרות בתוכן סיפורים וחוויות, בובות שמשמשות אמצעי לספר את הסיפור, או לשמר את החולף והנשכח בלי לאגור חפצים ובגדים בארון רחוק או לזרוק לפח בלב כבד. ננה ורשבסקי היא בעלת הסטודיו ומעצבת את הבובות כולן מתוך אהבה לטקסטיל, נוסטלגיה וכבוד לחפצים שיצאו משימוש ורצון להיות בית לשינוי עמוק באיך שאנחנו תופסים את החפצים שהולכים אתנו דרך ארוכה. הסטודיו דוגל במדיניות אפס פסולת.

בובות געגוע מתנות נוסטלגיות
צילום: אפרת כהן אריאל

איך העסק התחיל?

"לקראת סיום הלימודים בבצלאל בשנת 2015, נשארו לי המון שאריות בדים מפרויקט הגמר שלא מצאו להן יעוד. לא רציתי לזרוק אותן לפח, אז התחלתי לגזור ולתפור עד שהייתה בידי בובה ראשונה, כתומה וכבדה, ממולאת בשאריות בד, מחייכת אלי בתום. זה היה ניסים, סוג של נס, והוא היה היצור הראשון בסדרת 'יצורי הפרויקט' – היצורים שהיו תופעת הלוואי של פרויקט הגמר שלי בלימודים."

"גם לאחר סיום הלימודים כשכבר הייתי בהריון עם הבן הראשון שלי אוריה, המשכתי לתפור בובות בסגנון דומה. באותו שלב זה לא היה מהלך שהונע מהגיון או מתוך תכנון, אלא פשוט ממקום של תענוג טהור. זה מה שרציתי לעשות. נרשמתי לקורס 'טולבוקס למעצבות' של רוח חדשה כדי לקבל כלים טכניים להקמת עסק ובמשך תקופה מכרתי בובות שיצרתי. שנתיים אחר כך חלה תפנית חשובה: פנתה אלי לקוחה שלא הכרתי עם בגדים של אמה שבדיוק נפטרה, וביקשה שאכין לה מהם בובות, מזכרת לבנות ולאחיינים שלה. זו הייתה התנסות ראשונה ומוצלחת. מעט אחר כך קיבל הסטודיו את שמו – בובות געגוע, ומאז זה מה שאני עושה, בובות לגעגועים שונים, לזיכרונות של אנשים, מקומות וחוויות, שאנחנו רוצים לחבוק שוב."

כמה משפטים על העסק

"בובות הגעגוע הן בובות שאנחנו תופרות בסטודיו בשילוב בגדים ובדים של הלקוחות. אלו יכולים להיות בגדים של אדם אהוב שאיננו אבל גם בגדי התינוקות של ילדים שכבר בגרו, שמלת כלה ישנה, חולצת מזל מהתיכון ועוד. את הבובות ניתן להזמין ישירות מהאתר, או לפנות אלינו בכל אחת מהרשתות החברתיות כדי להתייעץ לפני הרכישה." ליצירת קשר עם ננה מוזמנות להיכנס לאתר, לאינסטגרם ולדף העסקי שלה.

בובות געגוע מתנות נוסטלגיות

מה מיוחד במוצרים של הסטודיו?

"כל בובה המיוצרת בסטודיו היא אחת ויחידה, אין שניה לה בעולם. הגישה שלנו היא שלכל סיפור מגיעה בובה משלו – גם אם היא נתפרת מגזרה קבועה, תמיד יהיה בה מאפיין ייחודי, אם זה הבד עצמו, פרט רקום, או כל תוספת שהלקוחות מציעות – חשוב לנו להקשיב וליצור את בובת החלומות."

שלושה טיפים לנשים עצמאיות

"אוטומציה. ריבוי הכובעים שלנו כעצמאיות יכול להיות מתיש, מבלבל וגוזל זמן יקר. אני מאוד ממליצה לראות מה בעסק יכול לעבור אוטומציה: לוח בקרה מסודר, מיילים ללקוחות, יש הרבה משימות שאנחנו יכולות להוריד מעצמנו על ידי אוטומציה (והיא עובדת גם כשאנחנו בבית עם ילד חולה, וזוכרת גם כשאנחנו שוכחות, גם זה יתרון אדיר). אני ממליצה על מיכל מעסק קסם שבנתה לנו מערכת אוטומציה נפלאה."

"תיעוד. אני מרגישה הרבה פעמים שהראש שלי קבור כל כך במשימות שאני מתקשה לראות את ההתקדמות של העסק ושלי, ומאוד עוזר לי לתעד – בתמונות או במילים, גם אם קצת כל פעם, כדי שאוכל ללכת שנה או חמש אחורה ולראות איפה הייתי – זה נותן פרספקטיבה שאין לה תחליף והיא אחד המנועים הכי משמעותיים לצמיחה."

"חברות עצמאיות. כל כך חשוב לא להיות לבד. להקיף את עצמך בשותפות לדרך. אני זכיתי בצוות סטודיו מופלא שהפכו מהר מאוד לחברות, אבל יש לי גם חברות מכל מיני תחומים, שאפשר לקבל מהן פידבק חשוב וגם תמיכה, זה חשוב."

בובות געגוע מתנות נוסטלגיות
צילום: אפרת כהן אריאל
בובות געגוע מתנות נוסטלגיות
צילום: אפרת כהן אריאל

חוויה מרגשת שהייתה לך כחלק מהעבודה

"כל בובה היא סיפור שהוא עולם ומלואו. כולם נוגעים בליבי. היה סבא אחד שריגש אותי מאוד, הוא אסף פריטים מהילדות של בנו וכלתו, כדי ליצור בובה לקראת לידת הבת השלישית שלהם – ווסט בר המצווה של הבן ובגדי התינוקת(!) של כלתו, הוא שלח גם תמונות שלהם בבגדים האלה בשקית נייר, משהו בהשקעה המוקפדת שלו והכבוד שלו לתהליך נגע לליבי במיוחד."

איך את צומחת ממשברים?

"פרספקטיבה וחוש הומור הם הדברים הכי חשובים בהורות ובתפעול עסק. תמיד יש משברים וקשיים. אם אני מצליחה לעלות מעל ולראות את התמונה הגדולה, להסתכל אחורה ולראות את הדרך שעשינו עד כה, אני אצליח למשוך קדימה, ובחיוך גדול – לא בגלל איך שזה נראה מבחוץ, אלא בגלל איך שזה מרגיש פנימה."

בובות געגוע מתנות נוסטלגיות
צילום: אפרת כהן אריאל

מה את אוהבת בעבודה שלך?

"העיצוב של הבובות, שהוא לכאורה לא המרכז של העבודה דווקא, אבל הוא חלק קטן, נפלא ויצירתי, והרגע הכי אינטימי של כל פרוייקט, שיש בו חזון וחייבת להיות בו איזה לידה מחדש של פריט לבוש וסיפור לתוך בובה – אני הכי אוהבת אותו."

רוצות להכיר את ננה קצת יותר? מוזמנות להיכנס לאתר, לאינסטגרם ולדף העסקי שלה.

במדור נשים ועסקים מתפרסמות כתבות על עסקים שונים. לקריאת כל הכתבות במדור לחצי כאן.

יש לך עסק ותרצי שאכתוב עליך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין.
מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה