עצמאיות בחו"ל / החיים בברלין – ראיון עם טל פליישמן

טלי פליישמן היא קלינאית תקשורת, מורה ליוגה ופילאטיס המתגוררת בברלין בן הזוג שלה. לפני שעברה לברלין הספיקה לסיים את התואר ועברה את מבחן ההסמכה כקלינאית תקשורת בארץ.

כל דבר מוביל למקום הנכון

"אני אוהבת את החיים השקטים שברלין יכולה לאפשר לי, הקצב פה מרגיש מאוד שונה מהארץ, והאנשים לא כל כך לחוצים ומתוחים, לא מרקטות ולא ממצב כלכלי (אני במקור מאשדוד)."

הסתגלות למקום החדש: "אני גרה בברלין כארבע שנים, עברתי ממספר סיבות. אחי גר פה כעשור, והייתי מבקרת בברלין המון, כמעט כל שנה. המעבר עצמו היה לא קל, לא ידעתי את השפה, התחלתי לעבוד כמלצרית בבית מלון ישראלי במערב העיר. בהתחלה חשבתי שזה יהיה כמו עבודות המלצרות בארץ (בארץ ניהלתי מסעדת שף במשך שנה ועבדתי כאחמ"שית כשנתיים). התפכחתי מאוד מהר והבנתי שזה ממש שונה, אפילו בהיבטים הכי קטנים. פה מלצרים עובדים משמרות מלאות של 8 שעות על הרגליים גם אם לא דרך לקוח אחד במסעדה. העבודה הייתה מאוד לא מספקת ומקטינה, ומכיוון שלא ידעתי את השפה היה לי עוד יותר קשה. אבל בסופו של דבר במסעדה הזו פגשתי את אחד הלקוחות שעזר לי לקבל ראיון עבודה במיינדספייס וכך התגלגלתי למקום עבודה הבא מאוד מהר. כך שהכל היה מאוד לטובה."

יצירת קשרים והשתלבות: "בשנתיים הראשונות עבדתי במיינדספייס – מרחב עבודה שיתופי בברלין, בקרויצברג, והרגשתי שאני לא ממצה את עצמי בכלל ורחוקה מאוד מאיפה שחשבתי שאני ארצה להיות. היתרון היחיד במקום עבודה זה, היה הנטוורקינג, והאפשרות להכיר המון אנשים. בין היתר שם פגשתי את הבן זוג שלי יוהנס ולמען האמת בשביל זה נשארתי. אני פחות מתחברת לשפה הגרמנית ולמנטליות הקשה, מוצאת את עצמי מחפשת מוצא ממצבים ללא מוצא המון פה, בעיקר בהיבט הבירוקרטי. אבל אין ספק שאני במקום טוב."

להרגיש במקום טוב: "יש הרבה ימים שבהם אני מרגישה בדרך הנכונה, בעיקר כשאני קמה בבוקר וכיף לי – אני יודעת שאני במקום הנכון עבורי, ואני לא הולכת לעבודה שאני שונאת. ואני מרגישה כך גם באותן פעמים שמגיעות הצעות עבודה משום מקום, או שבדיוק התפנה לי זמן ואני מתקדמת בהיבט מסוים, כמו לדוגמא – התפנה לי זמן בבוקר והצלחתי להכניס עוד קורס גרמנית כדי לקחת צעד אחד נוסף לקראת הכרה בתואר. כל דבר מוביל למקום הנכון, צריך רק להסתכל טוב."

מצאתי את עצמי לומדת יוגה ופילאטיס בברלין

"תרגלתי במשך עשור אשטנגה יוגה בארץ עם מורה מדהימה ואחרי שעברתי לברלין התקשיתי למצוא עבודה בתחום שלי. חיפשתי רעיונות יצירתיים לספק לעצמי פרנסה מדברים שאני אוהבת, וכך מצאתי את עצמי לומדת יוגה ופילאטיס בברלין."

במה את עוסקת כיום?

"אני עובדת כקלינאית תקשורת לילדים מהארץ (באונליין דרך קופ"ח מאוחדת). כקלינאית תקשורת, אני מטפלת בהפרעות היגוי, דחיקת לשון, שנשון, הפרעות קול, גמגום ומקווה להיכנס יותר לתחום מתבגרים על הספקטרום. בנוסף, אני מורה ליוגה ופילאטיס פרטית, מעבירה שיעורים לקבוצות קטנות וגם לחברות הייטק ברחבי העיר – מה שנקרא CORPORATE YOGA/PILATES. בימי שלישי וחמישי אני עובדת עם קלרנה, שזו חברת תשלומים אונליין- כמו פייפל, וימי שני ורביעי אלו לקוחות פרטיים – לפעמים ישראלים (אפשר לתאם איתי גרל הוואטסאפ בטלפון 052-6571608), אבל הרבה יותר אנשים מהשכונה. כידוע בשיעורים כאלה – קרבה וטיימינג הכי חשובים."

מה את הכי אוהבת בעיסוק שלך?

"אני מאוד אוהבת ללמוד, ומרגישה שגם בתחום הקלינאות תקשורת וגם בתחום התנועה יש תמיד מה ללמוד. המאגרים לא נגמרים. אני כל הזמן מגלה דברים חדשים ולומדת אותם לעומק, וכשאני רואה שהם עוזרים לאנשים, מטופלים או לקוחות אני מרכישה סיפוק אדיר ומעצים מאוד. זה נותן משמעות רבה להאיר משהו בחייו של מישהו. בתחום קלינאות התקשורת, חשוב לי להעשיר את המטופלים שלי בעוד ידע ולרכוש עוד כלים כדי לרתום את כל המשפחה לטיפול. בעיניי זה חלק מאוד משמעותי ואני שמה על זה דגש."

מה הכי קשה בלהיות עצמאית בחו"ל?

"המיסים! אני חושבת שהבירוקרטיה והתחושה של לא לדעת בדיוק – בגלל השפה שבה אני עוד לא שולטת וגם בגלל שהגרמנים מתקשים עם התהליכים הבירוקרטיים במדינה אז בטח שגם אני. כשהתחלתי לעבוד כמורה ליוגה ופילאטיס הייתי צריכה לפתוח עסק שזה גם תהליך ואתגר. למזלי היה לי את בן הזוג שיעזור לי (הוא גרמני), ועכשיו אני בתהליכים של היכרות בתואר שלי כקלינאית תקשורת שמהווה אתגר משמעותי ענק, כיוון שאני צריכה לדעת גרמנית ברמה של C1, ובנוסף לעבור תהליך הכרה מאוד ארוך שכולל בחינה של כל המסמכים, קורות חיים וניסיון תעסוקתי. אז זה אתגר שאני עוד מתמודדת איתו."

ספרי על דבר אחד שעשה אצלך שינוי גדול

"למדתי שהדברים עובדים יותר טוב מפה לאוזן, ואם אתה טוב, הצעות עבודה יגיעו לכיוונך. ולא פחות חשוב, אם מרגיש לא נכון לעבוד בשיתוף פעולה עם מישהו, לא לעשות את זה. כי אחר כך אתה נשאר תקוע שם וחבל על האנרגיות ועל הזמן. בעיניי, מי שעוסקת בפילאטיס ויוגה, צריכה להיות הכי במיינד-בודי קונקשן, החיבור הזה גורם לכך שאתה מרגיש מה נכון עבורך ומה לא. וזה עוזר. המון פעמים אני נלחצת מדברים שמשתנים וממה יקרה, ואז אני נזכרת שיש לי כלי ענק, יושבת למדיטציה ומצליחה להתמודד ביותר קלות עם האתגרים שבאים. לא הכל מושלם כמובן ותמיד יהיו אתגרים וחוסר וודאות, אבל העיקר להנות מהדרך."

חלום אישי מקצועי שיש לך

"החלום שלי הוא לפתוח מרכז שיכיל בתוכו את האהבות שלי התנועה: היוגה, הפילאטיס, והטיפול – מרכז פרא רפואי שמספק שירותי פיזיותרפיה, פסיכולוגיה, קלינאות תקשורת וריפוי בעיסוק ומשלב בתוכו את עולם התנועה, גם בשיעורי פילאטיס ויוגה וגם בשילוב של עולם התנועה בתוך הטיפולים עצמם."

האם נשים עצמאיות בתחילת הדרך פונות אליך לקבל עצה ותמיכה?

"כן, בהחלט. לפעמים פונות אליי מורות ליוגה או פילאטיס שרוצות לעשות רילוקיישן, והן שואלות אותי האם זה משהו שאפשרי לעשות, איך וכמה ולמה. אני משתדלת לעזור כמה שאפשר."

יש לי תחושה יותר נעימה כשזו הסביבה שלי

"אני גרה ליד מאווארפארק, בשכונה די חדשה ומאוד בינלאומית, יש לי שכנים מאיטליה, טאיוואן, שוויץ, שוודיה, ספרד וכמובן גרמניה. יש ממש תחושה שאנחנו חיים בטבע, כי אנחנו קרובים להרבה ירוק של הפארק. אני אוהבת את האזור – יש בו המון מסעדות ובתי קפה ויש תחושה של מרכז העיר. מהצד השני של הגשר יש אזור שנקרא גזונדברונן, ושם אפשר להשיג טחינה, תמרים ועוד דברים מהבית, כך שזה עוזר לי להרגיש לא כל כך רחוקה מהארץ."

מה שגרת היום שלך?

"שגרת היום שלי משתנה, אבל אני עובדת מהבית. מתעוררת בבוקר, לוקחת לעצמי זמן להירגע. מעבירה שיעורים פרטיים של יוגה או פילאטיס, מתרגלת בעצמי או הולכת למכון כושר, ולפעמים אני צריכה לעשות סידורים. לקראת הצהריים ואחה"צ אני מטפלת כקלינאית תקשורת באופן מקוון, ובערב יש לי כל יום שיעורים – ימי שני ורביעי אני מקבלת פרונטלית קבוצה קטנה של כ-4 משתתפים אצלי בבית, ימי שלישי וחמישי אני מתרגלת פילאטיס ויוגה באונליין."

מה מיוחד במקום שאת חיה, ואיך זה בא לידי ביטוי ביום יום שלך

"מיוחד בעיניי שיש בינלאומיות, פחות קונפורמיסטיות בתחושה שלי וגם דאגה לאיכות הסביבה. יש לי תחושה יותר נעימה כשזו הסביבה שלי. אני מרגישה שאני לא חייבת להתנהג כמו כולם ואין לי מסלול שהרגשתי מאוד מחויבת אליו בארץ – בית הספר, צבא, אקדמיה, חתונה וילדים. פה יש לי מקום לשקול ולשאול את עצמי שאלות וגם את השקט הזה שאף אחד לא מתערב או מפקפק. לפעמים מה שמתאים לכולם לא מתאים לך וזה לגמרי לג’יט."

חוויה מעניינת שחווית במהלך השהות?

"אני חווה הרבה חוויות מעניינות, מכירה תרבויות שונות, מאכלים שונים, ואנשים מכל מיני מקומות. יש כל הזמן מפגשים מעניינים ודברים שאפשר ללמוד בעיר. בכל פעם שאני פוגשת ישראלים פה אני חווה חוויה מעניינת – מעניין אותי מה מביא אנשים לעשות הגירה ואיך אנשים מצליחים להסתגל מהר ולהצליח לגדול ולהתפתח גם במקומות שהם ממש לא צפויים."

מה האתגרים ביום יום?

"יש המון דברים שאני לא אוהבת בברלין. אחד הדברים זה המזג אוויר הקר וחוסר בשמש, המרמור של האנשים המקומיים, המערכת הרפואית פה, וגם המערכות הבירוקרטיות של ברלין. מלהתחתן ועד להוציא מסמך פשוט מהעירייה, הכל מסובך מאוד ומתנהל כמו בשנות ה-80."

שלושה מקומות שחייבים לבקר בהם בברלין

"התאי פארק – מגלה לכם פה פנינה מדהימה, תאילנד במערב ברלין. מומלץ מאוד, אני אוהבת להגיע לשם בקיץ, על שאף שנהפך לעמוס מאוד. אבל אחי שגר בעיר עשר שנים לא הכיר עד לפני זמן קצר. מאוד מומלץ להגיע בזמנים שלא קפוא בחוץ במהלך הסופ"ש."

"שוק הפשפשים במאוואר פארק הוא תמיד חוויה כיפית כמובן, כיף להיות דווקא מחוץ לשוק ולשמוע מוזיקה ואמנים מקומיים שמופיעים – לרוב מוכשרים מאוד."

"ואבלי – יש ספא מטורף בברלין ששווה להגיע אליו בכל עונות השנה ובייחוד בחורף. חוויה מדהימה ומיוחדת שעוד לא חוויתי בשום מקום אחר."

רוצות להכיר את טל קצת יותר? מוזמנות להיכנס לאתר, לאינסטגרם ולדף העסקי שלה.

 

לסיפורים על נשים עצמאיות נוספות בחו"ל לחצו כאן

יש לך עסק ותרצי שאכתוב עליך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין.
מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה