נשים ועסקים / אורנה ליפשיץ בקמן

אורנה ליפשיץ בקמן היא בעלת הסטודיו DESIGN FINE-ORNA לעיצוב וייצור תכשיטים ותיקי קלאץ'. היא מעצבת תעשייתית בהכשרתה ועבדה בסטודיו לעיצוב בפלסטיקה. אורנה בעלת תואר שני בתולדות האמנות וכן בעלת הכשרה בצורפות. לפני כארבע שנים הפכה לעצמאית עם פתיחת הסטודיו שהקימה, והיא משלבת ומביאה לידי ביטוי בעיצוביה את כל תחומי הידע והמומחיות המקצועית שצברה. העיצוב של מוצריה ייחודי ומושך את העין בניקיונו, באלגנטיות שבו ובצבעוניותו העזה.

אורנה ליפשיץ בקמן עיצוב תכשיטים ותיקים
צילום: רוני כנעני

איך העסק התחיל?

"תחום הצורפות משך אותי במשך שנים, ולאחר שהגשתי את עבודת התזה שלי בתולדות האמנות החלטתי שאני אוזרת אומץ ומתחילה ללמוד צורפות בסטודיו פרטי. ככל שלמדתי, העמקתי והתמקצעתי יותר, הבנתי שעיצוב תכשיטים זה הייעוד שלי ואני יכולה ליצור אינטגרציה בין הצורפות לניסיון שיש לי בעיצוב תעשייתי. כשהתחלתי בתהליך העיצובי, ראיתי ששילוב החומרים הייחודי איתו אני עובדת מאפשר לי לעצב אובייקטים נוספים, ושילבתי גם תיקי קלאץ'. השאיפה שלי היא להכניס בעתיד לקולקציה מגוון של מוצרים."

כמה משפטים על העסק

"ב- DESIGN FINE – ORNA ניתן למצוא שרשראות, צמידים, סיכות ותיקי קלאץ' עם נוכחות עיצובית וצבעונית. הפריטים עשויים משילוב ייחודי בין מתכת מצופה זהב או מתכת כסופה, לבין בד נאופרן. בד הנאופרן הוא הבד המשמש בדרך כלל ביצירת חליפות צלילה וכאן, הוא מועבר לעולם האופנה. זו בעצם יריעת גומי עם למינציה של בד צבעוני משני צדדיה, ההופכת ליחידה אחת ומקנה לי את החופש הצבעוני ליצירותיי. במקביל לקולקציה מנאופרן ומתוך רצון ליצור בחומרים טבעיים, יצרתי קולקציה נוספת, המשלבת מתכת מצופה עם עץ שעבר למינציה. גם האריזה של המוצרים בסטודיו נעשית כולה בחומרים טבעיים. הלקוחות שלי אלו הן נשים בוגרות המתעניינות ומעריכות עיצוב ייחודי ובעלות גישה לעיצוב. הן נשים סטייליסטיות ואלגנטיות, שעונדות תכשיטים בעלי אמירה. חלקן הגדול אף מתעניין באמנות, המהווה השראה בלתי פוסקת ליצירותיי. את התכשיטים ואת תיקי הקלאץ' של המותג ניתן לרכוש בחנויות המוזיאונים המרכזיים בארץ. במוזיאון תל אביב לאמנות, במוזיאון ארץ ישראל בתל אביב ובמוזיאון ישראל בירושלים. כמו כן ניתן לרכוש הכל אונליין באתר שלי." ליצירת קשר עם אורנה מוזמנות להיכנס לאתר, לחנות, לאינסטגרם ולדף העסקי שלה.

צילום: רוני כנעני
אורנה ליפשיץ בקמן עיצוב תכשיטים ותיקים
צילום: רוני כנעני

מה מיוחד במוצרים שלך?

"כמעצבת תעשייתית במקור, התכשיטים ותיקי הקלאץ' שלי מתוכננים ומעוצבים מראש, מתוך מחשבה על כך שהייצור שלהם יתבצע בחלקו באופנים תעשייתיים. תהליכים תעשייתיים אלו, בעיקר חיתוך החומרים, מעניקים לעיצובי מראה נקי, מדויק ואלגנטי, שכן התהליכים עצמם מאוד מדויקים. לאחר שהחיתוכים מוכנים, אני מרכיבה ותופרת את התכשיטים והתיקים בעבודת יד. למרות שהתכשיטים מוגדרים כתכשיטי אופנה, אני שואפת ליצור מוצרים ברי קיימא ומכוונת בתהליך העיצובי לכך שהאובייקטים לא יאבדו מהרלוונטיות שלהם לאחר עונה אחת בלבד. התכשיטים או תיקי הקלאץ' הם על זמניים בעיצובם ונועדו להישאר רלוונטיים, כל עוד החומרים מהם הם עשויים מאפשרים זאת."

שלושה טיפים לנשים עצמאיות

"סבלנות, נשימה עמוקה ואורך רוח. זו ריצה למרחקים ארוכים ויש בה עליות ומורדות. עם הזמן אני לומדת לא לקחת הכל ללב ומבינה, כי התמדה ואופטימיות הן סוד הסיפור."

"הקשיבי לעצמך ונסי לא להשוות את עבודתך ויצירתך לנעשה בעסקים מקבילים. לא שאני חושבת שלא כדאי ללמוד מהסביבה, אך בסופו של דבר, לכל אחת הקצב והעשייה שלה."

"כעצמאית, חשוב מאוד לצאת ולהיפגש עם מעצבות ומעצבים אחרים שאת מעריכה ועם הלקוחות פנים מול פנים. נוכחתי בעיקר בתקופת הקורונה והסגרים, כי אין לכך תחליף. זה מחייה, מפרה ומעשיר."

אורנה ליפשיץ בקמן עיצוב תכשיטים ותיקים
צילום: רוני כנעני
צילום: רוני כנעני

חוויה מרגשת שהייתה לך כחלק מהעבודה

"כאשר סימונה ברטולוטו  (Bertolotto Simona) המכונה Sissiottostyle, אחת הפשניסטות הגדולות באיטליה ובאירופה בכלל, אהבה והצטלמה עם תיק ה- Clutch Wavy בעיצובי, התרגשתי מאוד. זו הייתה תחושה נהדרת לקבל הערכה וחותמת ליצירה שלי, מאישה כל כך סטייליסטית ובעלת שם, שאני מאוד מעריכה."

איך את צומחת ממשברים?

"בתחילת הדרך, כל משבר היה יוצר אצלי הדים, שהיו שוככים רק לאחר זמן ממושך. ככל שהתבססתי כיוצרת עצמאית, המשברים תפסו פחות מקום והיוו בעיקר מנוף ללמידה ומקור לפעולה עתידית. בעת משבר, אני פונה ליצירה עצמה. יושבת ומתחילה ליצור סקיצות לפרויקט הבא, או לחילופין לוקחת פסק זמן לביקור במוזיאון או בגלריה. שתי הדרכים תמיד מאוד משחררות ומפרות אותי."

אורנה ליפשיץ בקמן עיצוב תכשיטים ותיקים
צילום: רוני כנעני

מה את אוהבת בעבודה שלך?

"אני אוהבת עיצוב, נהנית כל כך לעצב מוצרים חדשים ובעיקר לראות כיצד מחשבה יצירתית שיש לי בראש מתגשמת והופכת למוצר מעוצב שלקוחה עונדת. אני חושבת על זה קצת כמו על 'אהרון והעפרון הסגול' וזה ממש סוג של קסם בעיני. תהליך המלווה בעבודה רבה, אך עדיין תהליך קסום. והעובדה שאני זוכה בסופו לפגוש את לקוחותיי, שאוהבות את העיצוב שלי ונהנות ממנו, אין עבורי סיפוק גדול מזה."

רוצות להכיר את אורנה קצת יותר? מוזמנות להיכנס לאתר, לחנות, לאינסטגרם ולדף העסקי שלה.

במדור נשים ועסקים מתפרסמות כתבות על עסקים שונים. לקריאת כל הכתבות במדור לחצי כאן.

יש לך עסק ותרצי שאכתוב עליך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין.
מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה