עצמאיות בחו"ל / החיים בצרפת – ראיון עם עופרי וייד

עופרי וייד, חיה בצרפת עם משפחתה כבר למעלה מעשר שנים. היא נשואה ללייטי ואמא לשי לי, אורי וליב. בארץ התמקדה בלימודי הידרותרפיה וכלים טיפוליים משלימים וזה היה העיסוק העיקרי שלה לפני המעבר לחו"ל.

התאהבתי בחיים כאן ונשארתי

"במספר הזדמנויות שונות לאורך הדרך ניסיתי לבחון איך אני חוזרת לעסוק בהידרותרפיה אך סיבות שונות כגון פערי שפה, בירוקרטיה מקומית והעובדה שתחום הטיפול במים פחות מפותח ומוכר בצרפת, כל אלה הרתיעו אותי אך לא כיבו את החלום."

על המעבר: "המעבר לחו"ל נולד מתוך היכרות עם בן זוגי לייטי. נפגשנו בטיול במקסיקו לפני 12 שנים. הוא טייל עם חברים ואני עם אחותי. ההיכרות הפכה לזוגיות ולאחר כשנה של קשר מרחוק החלטנו שאגיע לצרפת, התאהבתי בחיים כאן ונשארתי. בשנת 2013 התחתנו והחלטנו להקים את ביתנו באזור כפרי-חקלאי, כשעה דרומית לפריז. קנינו שטח והתחלנו לתכנן את בית החלומות שלנו. כבר בשלבי התכנון הראשוניים, היה לי ברור שחלק מהשטח יועד לבריכה טיפולית שתמיד חלמתי לבנות."

הסתגלות למקום החדש: "המעבר לצרפת חייב אותי לחפש תחומי עיסוק אחרים ובמשך כשבע שנים עבדתי עבור חברת אל על בפריז. בתקופה הזו גיליתי עולמות חדשים, חוויתי המון, למדתי את השפה המקומית, הקמתי משפחה וביססתי את החיים שלי כאן אבל התשוקה לשוב לטפל במים תמיד הייתה שם, מחכה לתורה. בהמשך עבדתי כשנתיים עבור חברת סטארט אפ ישראלית שהחלה לבסס את דרכה בצרפת וחיפשה דרכים שונות לחדור אל השוק הצרפתי. זו הייתה תקופה מיוחדת ומעצימה שאפשרה לי לחוות את שוק העבודה הצרפתי בצורה מעמיקה ורחבה הרבה יותר. נוכחתי לדעת שאם אני יכולה לייצר תנאים עבור חברה ישראלית להתבסס בצרפת, אני בהחלט יכולה לעשות זאת גם עבור עצמי. בעזרתה של יעל סגל, מטפלת אינטגרטיבית הוליסטית, דייקתי את המטרה שלי והדרך אליה נסללה. משם ההתקדמות כבר הייתה מאוד מהירה על אף האתגרים שליוו אותה."

מה צריך לדעת לפני המעבר: "שתמיד יש אתגרים וגם לפעמים משברים, אבל אני מאמינה שאם מדייקים את המטרה ואת השלבים הנדרשים על מנת להגיע אליה אז הדרך נהיית מאוד ברורה. ומאוד עוזר להתייעץ ולקבל כמה שיותר מידע וכלים מאנשים בתחום העיסוק הרלוונטי ובוודאי גם מישראלים/ות. מצאתי שהפינה החמה שלנו כישראלים לישראלים תמיד נשארת."

הכל אפשרי ואני בכיוון הנכון

"בשל הסגרים שאפיינו את תקופת הקורונה והקושי באיתור בריכות נוספות שיאפשרו מפגש עם מטופלים נוספים, לצד ההיכרות שהלכה וגדלה עם טיפול זה בקרב קהלי היעד והבשלת תנאים נוספים, החלטתי שהגיעה העת להגשים את החלום ולהתחיל לבנות את הבריכה הטיפולית הפרטית שלי."

במה את עוסקת כיום?

"האהבה למים הייתה חלק ממני מאז ומעולם. בטיול להודו אחרי סיום התואר הראשון שלי נחשפתי לפן הטיפולי של המים ולכל היתרונות המרפאים שלהם, והיה לי ברור שבתחום הזה אני רוצה לעסוק. עם חזרתי לארץ נרשמתי ללימודי הידרותרפיה שנמשכו כשנתיים מופלאות בהן רכשתי כלים וידע רב. לאור המעבר לחו"ל נאלצתי להניח את ההידרותרפיה בצד אך היה לי ברור שזה רק עניין של זמן עד שאשוב לעסוק בתחום שהפך להיות חלק בלתי נפרד ממני. לשמחתי, על אף אתגרים רבים בדרך, בשנתיים האחרונות הבשילו התנאים שאפשרו לי לחזור לטפל במים וממש בימים אלו אני פותחת מתחם הידרותרפי שהקמתי ויציע מגוון רחב של טיפולים במים."

מי הלקוחות שלך?

"הידרותרפיה היא שיטת טיפול במים המתאימה למגוון רחב של תחומים, למבוגרים וילדים כאחד. בין היתר, שיטת טיפול זו מסייעת בשיקום לאחר ניתוחים, תאונות או פציעות אורתופדיות וכן נותנת מענה לבעיות גופניות נוירולוגיות, עיכובים התפתחותיים, בעיות קשב וריכוז, אוטיזם ועוד. כמו כן, היא מסייעת בהפגת מתחים נפשיים וחיבור בין גוף ונפש. תחום ההתמחות שלי כולל עבודה עם ילדים בעלי צרכים מיוחדים, שיתוק מוחין ותסמונות גנטיות וכן התמודדות עם חרדות מים."

מה את הכי אוהבת בעיסוק שלך?

"את הכל! את המים, את המפגש עם המטופלים ואת השילוב ביניהם. תחושת הסיפוק המגיעה מעבודה עם מטופל שסובל מכאבים, בקושי רב נכנס למים ומסיים טיפול עם חיוך, היא לעיתים בלתי ניתנת לתיאור. לראות את הבעת הפנים של המטופלים נרגעת, את תחושת ההקלה והשיפור בכאב שהם חשים, את ההתקדמות הפיזית והנפשית שהם חווים, כל אלה שווים הכל."

איזה אתגרים היו לאורך הדרך?

"אתגרים היו והם עדיין חלק בלתי נפרד מהדרך. האתגר הגדול ביותר שאפיין את תחילת הדרך הוא לבסס ולהנגיש תחום טיפול שכמעט ואינו מוכר בצרפת. בתחילת הדרך עסקתי רבות בכתיבת תכנים מעולם טיפול זה, התאמתם והנגשתם לקהל היעד שנדרש היה עוד לאתרו. זה לא היה תהליך קל ונאלצתי לכתת רגליים אבל לשמחתי היו אנשי מקצוע מתחומים שונים שפתחו עבורי את הדלת ואת הבריכות שלהם גם אם הן לא היו אידיאליות לטיפול מסוג זה ואפשרו לי להציע את הטיפול ההידרותרפי למטופלים. העובדה שאנו גרים במקום כפרי וקטן, גם היא אפשרה למידע לעבור מפה לאוזן ויחסית בזמן קצר נוצר עניין רב סביב הטיפול והיתרונות שלו, והחלטתי לבנות את הבריכה הטיפולית הפרטית שלי. האתגר העיקרי היום קשור בהתמקצעות בפן הטכני והניהולי של הבריכה וקשורים בו אלמנטים נוספים שאינם חלק מהענקת טיפול בבריכה שכורה."

ספרי על דבר אחד שלמדת לאורך הדרך על ניהול עסק

"אני רחוקה מלהיות מומחית בשיווק ורשתות חברתיות אך מהניסיון שלי אני יכולה לומר שהכוח שלהם חזק מאוד. פרסום פוסטים בקבוצות רלוונטיות סייע לי מאוד לאתר ולהגיע לקהלי היעד שלי. כך למשל, ביום הבינלאומי לתסמונת אנגלמן פרסמתי פוסט בכל מיני קבוצות רלוונטיות, שיתפתי רקע על התסמונת ועל יתרונות הטיפול במים בכל הנוגע אליה כולל הפנייה לדף האיגוד הצרפתי בעניינה. הפוסט הגיע תוך מספר ימים בודדים למעל 2,000 צפיות ועשרות תגובות ופניות."

"דבר נוסף שסייע מאוד ועדיין מסייע רבות הוא ההשתייכות לקהילת ההידרותרפיסטים בארץ, בייחוד לאור העובדה שאני פועלת לבד בתחום זה בצרפת. מצאתי קהילה מעניינת, תומכת ומקצועית שמאפשרת להתייעץ, ללמוד ולייצר שיתופי פעולה שמסייעים לקידום תחום טיפולי חשוב זה."

האם הייתה נקודת זמן שגרמה לך להבין שאת בדרך הנכונה?

"בהחלט! במקביל להחלטה לצאת לדרך חדשה ועצמאית ולהגשים את החלום שלי, נתקלתי במקרה בכתבה על ההידרותרפיסטית ענבר פז אשר חיה ועובדת בלונדון. קריאת הכתבה חשפה אותי לאישה מעוררת השראה והגיעה בזמן מדויק מבחינתי כדי לאותת לי שהכל אפשרי ושאני בכיוון הנכון. יצרתי קשר עם ענבר עוד באותו היום ולשמחתי הרבה לא רק שהיא ענתה לי אלא היא הפכה למנטורית של ממש. היא ליוותה אותי בתהליך ההקמה ותרמה לי רבות מהידע המקצועי הרב שלה. רגע לפני שהקורונה נכנסה לחיינו היינו אמורות להיפגש פנים מול פנים אבל לצערי זה לא התאפשר בסופו של דבר בגלל הסגרים. אנחנו שומרות על קשר הדוק ובקרוב עתידות סוף סוף להיפגש. זה מרגש אותי מאוד."

 

 

האם יש לך או מתוכננים גם פרויקטים או עבודה בארץ?

"אני עובדת עכשיו על בניית מרכז הכשרה למטפלי מים שיאפשר למטפלים מקומיים מתחומי טיפול אחרים להרחיב את ההכשרה הטיפולית שלהם גם למים. אני בקשר עם כמה מרצים מהארץ ומהעולם שעתידים להגיע לצרפת על מנת להעביר תכנים מקצועיים. מקווה שבעתיד יהיו שיתופי פעולה נוספים."

חלום מקצועי שיש לך

"אני ממש חיה את החלום המקצועי שלי. השנה הזו היא ממש התגשמות כל החלומות שלי בפן המקצועי ואני מאחלת לי שהדרך תמשיך להיבנות ולהאיר לי פנים."

האם נשים עצמאיות בתחילת הדרך פונות אליך לקבל עצה ותמיכה?

"כן, וזה הכי כיף בעולם, אני מלווה עכשיו שתי מטפלות עצמאיות בתחילת דרכן ומנסה לתרום להן מהידע ומהניסיון שלי."

 

 

החיים שלי בתוך זוגיות מעורבת יוצרים עניין וחוויה שלא נגמרת

"התקופה האחרונה הייתה משמעותית מאוד עבורי ועבור לייטי ואני מאוד אוהבת לראות את הדרך שעברנו יחד ולחוד. אני חזרתי לטפל במים והקמתי את המרכז ההידרותרפי, הוא יצא לדרך עצמאית והקים עסק אחרי שנים כשכיר."

מה את אוהבת במקום שאת נמצאת בו ומה אוהבת שם פחות?

"אני מאוד אוהבת את החיים שבנינו פה. אנחנו ממוקמים באזור חקלאי והאווירה היא בהתאם. אנחנו מוקפים בטבע ומבחינתי זה המקום המושלם לגדל בו משפחה. הילדים לומדים בבית ספר שתואם את הערכים שלי ושל בן זוגי. הם וגם אנחנו הצלחנו לבנות מעגלים חברתיים משמעותיים ולייצר תחושת שייכות לקהילה המקומית."

"הקושי העיקרי שמלווה את החיים פה הוא הגעגוע למשפחה בארץ שרק הולך וגדל, במיוחד בתקופת הקורונה בה ההגבלות מנעו יציאה מהארץ וכניסה אליה והמרחק הפיזי הפך מורגש יותר."

מה שגרת היום שלך?

"עם חזרתי לתחום הטיפול במים קיבלתי מטופלים בבריכות שהן חלק ממרכזים טיפוליים שונים לצד הקמת מרכז ההידרותרפיה עליו חלמתי. המרכז כולל, בין היתר, בריכה טיפולית ייעודית להידרותרפיה, הראשונה מסוגה בצרפת. לשמחתי הרבה המרכז נפתח רשמית ממש בימים אלה ויציע טיפולים גם בתחום הפיזיותרפיה, אוסטאופתיה, רפלקסולוגיה ועוד, שינתנו על ידי בעלי מקצוע עם הכשרה ייעודית. שגרת היום שלי כוללת הקמה, פיקוח וניהול של המתחם לצד הענקת הטיפול הידרותרפי שהיה הכוח המניע לכל. בנוסף, בימים אלה אני פועלת לפיתוח מרכז הכשרה למטפלי מים בשת"פ עם איגוד מטפלי המים הבינלאומי."

חוויה מעניינת שחווית במהלך השהות?

"החיים שלי הם חוויה אחת גדולה, הזוגיות המעורבת, התרבויות שנחשפתי אליהן במהלך השנים בטיולים בעולם ובחיים כאן בצרפת, החינוך המשולב שאנחנו מעבירים לילדינו. אני חושבת שכלל החיים בצרפת ובפרט החיים שלי בתוך זוגיות מעורבת יוצרים עניין וחוויה שלא נגמרת."

האם יש חיי קהילה ישראליים במקום שבו את גרה?

"אני חושבת שיש קהילה ישראלית בפריז אבל אני לא יודעת לומר עד כמה היא מגובשת. הסביבה התומכת שלי בצרפת כוללת גם חברים ישראלים הגרים בצרפת אך אנו לא קרובים גיאוגרפית. לשמחתי הצלחתי לבנות סביבי מעגל חברתי קרוב המורכב גם מנשים מקומיות. המשפחה שלי ואני מאוד מחוברים לקהילה היהודית שנמצאת באזור המגורים שלנו ובחגים אני משתדלת לשלב את הילדים שלי בפעילויות של הקהילה הישראלית בפריז."

מקומות שחייבים לבקר בהם בצרפת

"הבריכה שלי! אני מזמינה את כל מי שמגיע לביקור בפריז להתפנק בטיפול מים מפנק באווירה קסומה."

"לאוהבי הטבע, בפאתי פריז יש פארק מקסים עם חוות חיות, מתקנים לילדים ומסעדות Le Jardin d’Acclimatation"

"לאוהבי התערוכות – אחד המקומות האהובים עלי בפריז הואAtelier Lumière – Paris  המציג תערוכות מתחלפות של אומנים מפורסמים וצעירים בתערוכות דיגיטליות."

רוצות להכיר את עופרי קצת יותר? מוזמנות להיכנס לפייסבוק שלה וגם לאתר.

לסיפורים על נשים עצמאיות נוספות בחו"ל לחצו כאן

יש לך עסק ותרצי שאכתוב עליך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין.
מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה