עצמאיות בחו"ל / החיים בלונדון – ראיון עם קרני תומר

קרני תומר היא פוד אקספלורר ובעלת Wok 'n' Stroll, סיורי קולינריה בסינגפור. לסינגפור היא הגיעה לראשונה בשנת 2010 לשלושה ימים בלבד, כדי לראות לאן בעלה נוסע מדי חודש לעבוד ומשאיר אותה בישראל עם שני ילדים צעירים .אחרי ביקור בסינגפור של שלושה ימים ושני לילות התאהבה ותוך חודשיים עברה המשפחה לסינגפור לחצי שנה .שהפכה במהרה לעשור. בתה הקטנה נולדה בסינגפור ושלושת ילדיה מדברים סינית, אנגלית ועברית. אחרי 12 שנים נפלאות בסינגפור, המשפחה עשתה רילוקיישן נוסף וכבר שנה שהם מתגוררים בלונדון.

קרני תומר פוד אקספלורר ובעלת Wok 'n' Stroll

קרני תומר פוד אקספלורר ובעלת Wok 'n' Stroll

קרני תומר פוד אקספלורר ובעלת Wok 'n' Stroll

צריך להעז, לצאת ולעשות ולא לפחד 

"אנחנו מתגוררים כבר שנה בלונדון, בשכונת המפסטד המהממת, מתאקלמים ,מתאהבים באירופה ומקבלים מתנות חדשות מדי יום עבור הילדים ועבור ההורים."

על המעבר: "אחרי כמעט 12 שנים נפלאות בסינגפור מתוכן שנתיים לא פשוטות של קורונה, הבן הבכור שלנו הלך למכינה בישראל ואוטוטו מתגייס והבנו שהגיע הזמן לרילוקיישן מספר 2 והפעם לונדון, כדי להתקרב לישראל ולחייל הבודד שלנו וכדי שהבת האמצעית שלנו תוכל לסיים את השנתיים האחרונות בתיכון בשפה האנגלית. בחרנו בשכונת המפסטד הציורית, כפר בלב לונדון עם הפארק הכי יפה ומלא השראה המפסטד הית. יש פה ריכוז גדול של ישראלים ויהודים, שומעים עברית ברחוב, קונים חלה ועוגת דבש בבית הקפה המקומי ונהנים מאוירה קסומה בין סמטאות עם עתיקות וחנויות פרחים ובתי קפה מהממים. אז זה מרגיש קצת בית וקצת לונדון ובמרחק נסיעה קצר מאד למרכז לונדון. החיים פה מאד שונים מסינגפור מכל הבחינות. מזג האוויר דורש הערכות, יש ארבע עונות וכל אחת יותר יפה מהשנייה."

הסתגלות למקום חדש: "המעבר ללונדון מסינגפור היה מרגש ומאתגר כאחד. עברנו יבשת, מזג האוויר השתנה מקצה לקצה כי לא היו לנו עד המעבר מעילים ונעלים סגורות. הבנות עברו מאנגלית סינגפורית לאנגלית בריטית, לשיטה אחרת, בתי ספר ציבוריים ולא בינלאומיים אבל לונדון ואנגליה בכלל חייכה אלינו אז המעבר היה חלק. הבת שלי עברה לבית ספר יסודי בשכונה, בבניין שנראה כמו מסרט של הארי פוטר, רק בשכבה שלה היו שישה ילדים ישראלים ואילו היא, שגדלה כל חייה בסינגפור וגם נולדה שם, הרגישה חופשי להסתובב ברחוב הראשי של המפסטד עם החברים שלה, לשבת בבית הקפה של חנות הספרים עם החברות ולקשקש. עכשיו היא משחקת כדורגל בפארק וזה בכלל הספורט הלאומי אז היא ממש מרוצה. הבת הגדולה שעשתה את המעבר בגיל מבוגר יחסית התאהבה בלונדון ממבט ראשון, יש לה חברות יהודית מבית הספר היהודי, וכשהן מגיעות לישראל בחופשים, הבת שלי מדריכה אותם בשוק הכרמל ושוק הפשפשים. היא חובבת חנויות וינטג', מסעדות אסיאתיות ולטייל ברחובות הקסומים של לונדון אז יש לה את הכל בשפע. אבל בשנה הבאה היא מתכננת לחזור לישראל ולעשות מכינה ושירות צבאי."

מה צריך לדעת לפני המעבר: "שזה עלול להיות לעיתים יותר קשה או יותר קל. אין ערבות. צריך להעז ולצאת ולעשות ולא לפחד כלל. אפילו שגם אני פוחדת לפעמים. דבר ראשון צריך למצוא חברה ישראלית, זה הטיפ שלי לקליטה מוצלחת. מישהי לצעוד בבוקר איתה, מישהי לקטר או לחגוג איתה, מישהו שתעזור לך להבין נגד מי כישראלית. ואם אין ישראלים באזור אז חברה טובה או חבר. וגם, לתת לזמן לעשות את שלו. קודם כל להשקיע מאמץ בלאקלם את המשפחה ולהתאקלם בעצמך לא לרוץ ישר ולהקים עסקים, לשהות, להבין מי נגד מי, לראות שכולם בסדר וזה תהליך שלוקח זמן ואז להסתער. אם מתחילים מוקדם מדי זה לדעתי מוסיף דרגת קושי."

קרני תומר פוד אקספלורר ובעלת Wok 'n' Stroll

קרני תומר פוד אקספלורר ובעלת Wok 'n' Stroll

קרני תומר פוד אקספלורר ובעלת Wok 'n' Stroll

זה לא יכול לעבוד בלי תשוקה ואהבה למקצוע

"אני כל הזמן חושבת על הדבר הבא. ממש מדגדג לי באצבעות להבין מה הטרנד החדש, מה ישמח אותי ואת קהל המטיילים והעוקבים שלי."

במה את עוסקת כיום?

"בעקבות התשוקה האדירה שלי לאוכל הסינגפורי והרצון שלי להבין מה הוא המטבח הזה, הקמתי את החברה הראשונה לתיירות קולינרית בסינגפור .עשיתי קורס מורי דרך שהיה יותר קשה משני התארים שלי במדע המדינה ובניהול ידע. בניתי 23 סיורים שכולם עוסקים בסינגפור דרך האוכל ויש לי צוות מקומי של מדריכים שכולנו מומחים למטבח המקומי ואני גם מבשלת ומלמדת בישול אוף ליין ואון ליין, מטבח יווני ים תיכוני מבית אמא ומטבח אסייתי מביתי השני בסינגפור. בימים אלה אני מרחיבה את הפעילות הקולינרית שלי לסינים המתגוררים בסינגפור ובעתיד לסיורים קולינריים באירופה."

"כיום אני מנהלת את החברה שלי בסינגפור, זה לא פשוט לנהל מרחוק וזה מהווה אתגר אבל זה מפעל חיים שלי ומאד חשוב לי להמשיך ולהציע את ההרפתקאות הקולינריות שלי לתיירים מכל העולם מישראל ועד לסין שזה קהל יעד מאד נכבד שאנחנו עובדים על סיורים מותאמים משלו ומחכים שסין תפתח. במקביל, אני עובדת על שני פרוקייטים חדשים שמלהיבים אותי מאד."

"הפרוייקט הראשון הוא סדנאות בישול ים תיכוני לצד סדנאת בישול אסייתי של המאכלים הכי טובים שאני אוהבת משני הבתים שלי. את המצרכים לסדנאות אני קונה בשכונה אהובה ליד המפסטד שנקראת גולדרס גרין ושם אני מתחילה לעשות סיורים קולינריים. השכונה היא שילוב של מאה שערים, קוסובו , איסטנבול וטהרן היא המקום שבו אני מרגישה הכי בבית בעולם. דוכני הירקות הצבעוניים שמזכירים לי את שוק הכרמל, החנות הקוריאנית שמזכירה לי את סינגפור, עלי הגפן והחמוצים מתורכיה שמזכירים לי את המטבח של סבא וסבתא היוונים, החנויות הכשרות והמאפיה של החלות והרוגעלך ובתוך כל אלה אני הישראלית הזרה מוצאת נחמה בפחמימות מתוקות."

"הפרוייקט השני הוא פרוייקט חדש שלי בתחום שמשלב ניהול ידע – תחום שלמדתי באוניברסיטה לתואר שני ביחד עם תיירות תחום שהתמקצעתי בו בשנים האחרונות. ועל כך אני עוד לא יכולה להרחיב."

מי הלקוחות שלך?

"בסינגפור החברה שלי היא בינלאומית לגמרי. הלקוחות שלי התחילו בלקוחות ישראלים אבל ברבות השנים היו לנו לקוחות מרחבי העולם. אנשים פרטיים וגם חברות. בין הלקוחות שלנו יש את בית הספר למנהל עסקים אינסיאד, אמדוקס, נטפליקס ועוד. קבוצות סיניות , ספרדיות, מארצות הברית ומאירופה."

מה את הכי אוהבת בעיסוק שלך?

"אני אוהבת אוכל ואנשים והחיבור של שני אלו הוא מהות העסק שלי. אני מאד אוהבת להדריך על אוכל, לגלות ולחקור אוכל ותרבויות ולשתף עם התיירים מהעולם."

מה הכי קשה בלהיות עצמאית בחו"ל? איזה אתגרים היו לאורך הדרך.

"להיות עצמאית קשה גם בישראל וגם בחו"ל. אני פחות אוהבת להיות לבד בצמרת. אני אוהבת לעבוד בצוות וזה קצת חסר לי בעסק שלי. כמובן שבכל מדינה שעוברים אליה יש פערים תרבותיים. חשוב לזכור כל הזמן שאנחנו אורחים במדינות בהם אנחנו חיים וצריכים לשחק לפי הכללים המקומיים. לדוגמא, בסינגפור מצד אחד קל להקים עסקים, אבל יש המון דרישות בירוקרטיות ופיננסיות. וגם להעסיק עובדים מקומיים היה מאתגר אבל אני מאד אוהבת את המדריכים שלי. לדעתי גיירתי אותם כהלכה והם מאד אהבו לבוא אלי לארוחה ישראלית ולעבוד איתי ברוח הישראליות. בעיקר הם הודו לי על כך שגרמתי להם להיות גאים במטבח שלהם ובתרבות שלהם. דבר שבדרך כלל אנשים לוקחים כמובן מעליו, אבל כאשר הם מדריכים תיירים זרים הם מצליחים להבין מה מיוחד במטבח שלהם."

ספרי על דבר אחד שלמדת לאורך הדרך על ניהול עסק

"למדתי המון. למדתי על עצמי שבלי תשוקה ואהבה למקצוע זה לא יכול לעבוד. יש לי הרצאה שעשיתי בכנס תיירות How I turned my  passion to profession. רק כשיש תשוקה ואהבה למקצוע אתה יכול להדריך קבוצה בחום ולחות טרופית בסינגפור כשהזיעה נוטפת מכל חור וזה נהדר לייצר חוויות לאנשים אבל יש בעסק עוד הרבה מעבר להדרכה ולתשוקה."

האם יש לך או מתוכננים גם פרויקטים או עבודה בארץ?

"כרגע לא אבל אשמח לשיתופי פעולה ומיזמים חדשים. כמו שציינתי קודם אני רחוקה מהמושג שגרה ואני תמיד שמחה לעשות דברים חדשים לרגש ולהתרגש בכל רגע נתון."

האם נשים עצמאיות בתחילת הדרך פונות אליך לקבל עצה ותמיכה?

"אני תמיד שמחה לעזור ולסייע מניסיוני כי באמת אני חושבת שרכשתי הרבה ניסיון עם הקמת העסק שלי לתיירות קולינרית. הרבה דברים השתנו מאז אבל עבודה עם תיירים היא אותה עבודה ואני תמיד שמחה לעזור, לתרום מנסיוני ולשתף פעולה. אני מפרגנת לכל יזם ויזמית שמעיזים לקפוץ למים ולהגשים את החלום שלהם."

קרני תומר פוד אקספלורר ובעלת Wok 'n' Stroll

קרני תומר פוד אקספלורר ובעלת Wok 'n' Stroll

קרני תומר פוד אקספלורר ובעלת Wok 'n' Stroll

לונדון ואנגליה נפלאות

"מבחינתי השלב הראשון בקליטה זה למצוא את החברה הטובה לשתות איתה קפה, לבקש המלצות על רופאים ולצעוד איתה בבוקר בפארק."

מה את אוהבת במקום שאת נמצאת בו? 

"לונדון ואנגליה נפלאות. הפארקים, הרחובות הציורים, ארבע העונות, האנגלית הבריטית, הפאבים והכדורגל. אני פחות אוהבת את הבירוקרטיה ואת ההתנהלות מול מערכת הבריאות – אני רגילה לסטנדרט הגבוה של ישראל וסינגפור ופה אני מרגישה שהשיטה מסורבלת ודורשת הרבה זמן להתעסקות."

מה שגרת היום שלך?

"אני ושגרה לא עובד ביחד. זה סוד קסמי אבל לא הייתי ממליצה לכל אחד. הקבוע בחיי הוא הליכות הבוקר בפארק ליד הבית, בדרך כלל עם קרמבו כלב הבית שהגיע אלינו בטיסה מסינגפור. קרמבו הוא בין כלבי השיצו הסיניים היחידים בהמפסטד והוא מצטרף אלינו לכל הטיולים ברחבי אנגליה. הוא מאד אוהב את המרחבים הבלתי נגמרים וגם הוא מרוצה מהמעבר מהחום הטרופי לארבע העונות באנגליה."

חוויה מעניינת שחווית במהלך השהות

"אין ספור, מאד קשה לזכור אחת. בכלל אני חושבת שהחיים שלנו ב-13 השנים האחרונות מאד מעניינים, מאד תרבותיים, מאד טעימים, מאד יצירתיים ומאד יזמיים. אני מקווה שהעברנו את הגן הזה לילדים שלנו והם ימשיכו ביצירה. להאכיל סינים מסין באוכל הודי וסינגפורי ושהם יבקשו צופסטיקס כי הם לא רצו לאכול אוכל הודי, להכיר לילדים שלי חברים לכל החיים סינים, הודים ומלזים, לחגוג איתם את החגים והמועדים."

האם יש חיי קהילה ישראליים במקום שבו את גרה?

"גם בסינגפור וגם באנגליה ובכלל, הכי חשוב היה לי למצוא חברה ישראלית. אוזן קשבת, מישהי לדבר איתה, להתייעץ איתה, לחגוג איתה חגים יהודים. ברגע שיש חברה כזאת הכל היה יותר קל עבורי והרגיש לי יותר בבית. ברירת המחדל שלי היא קודם כל ישראלים כי איתם אני מרגישה הכי בבית אבל אחרי כל כך הרבה שנים בחו"ל נוצרו לי חברויות גם עם לא ישראלים וזה כיף בצורה שונה."

שלושה מקומות שחייבים לבקר בהם מהחוויות שלך

"חובה לבקר בסינגפור ברבעים האתניים צ'יינה טאון, ליטל אינדיה והרובע המוסלמי, ולאכול את כל המנות במתחם המזון שנקרא הוקר סנטר. המתחמים האלה הוכרו על ידי יונסקו כאתרים לשימור ואין אוכל יותר טעים מהאוכל שיש במתחמים אלה. כמובן שכדאי לסייר איתי או עם המדריכים שלי."

"חובה לבקר בפארק ליד הבית שלי בשכונת המפסטדHampstead heath  ולהבין על כוחו של הטבע, וארבע העונות ולסיים בביקור בשכונה הציורית שבה אני מתגוררת."

"לבקר בליברפול – העיר של הקבוצה שאנחנו אוהדים. עיר ממש מגניבה ואהובה עלי באנגליה. יש בה בנייה מודרנית לצד מבנים עתיקים, מוזיאונים מהממים ביניהם הטייט, רציפי הנמל ששוחזרו והפכו למתחם מהמם ואצטדיון אנפילד אחד של הקבוצה שאבי הוריש לנו לפני מותו."

רוצות להכיר את קרני קצת יותר? מוזמנות להיכנס לאתר ולאינסטגרם שלה.

לסיפורים על נשים עצמאיות נוספות בחו"ל לחצו כאן

יש לך עסק ותרצי שאכתוב עליך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין.
מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה