עצמאיות בחו"ל / החיים בברצלונה – ענבל כבירי

ענבל כבירי חיה בברצלונה עם בן זוגה ושני ילדיה. היא עוסקת בצילום וכתיבת תוכן, מנהלת קהילת מטיילים בפייסבוק בשם ויקי כריסטינה, כותבת בלוג טיולים, מטיילת ומתכננת טיולים עבור אחרים. רוצות להכיר את ענבל קצת יותר? מוזמנות להיכנס לאתר ולאינסטגרם שלה.

ענבל כבירי צלמת וכותבת תוכן
צילום: ענבל כבירי

זה לא היה בתכנון שלי

"אני גרה ארבע שנים בשכונה קטנה וירוקה ליד ברצלונה, בשם La Floresta. בשבילי זה שילוב מושלם בין עיר לכפר. יש פה שקט, יער, אויר צח ומצד שני פסיליטיז של עיר בהישג יד."

על המעבר: בעקבות הצעת עבודה שקיבל בן זוגי, עברנו לגור בכפר קטן ליד ברצלונה. מעבר דובר כאפשרות במשך תקופה (למקום אחר). כשהגיעה ההצעה הקונקרטית אני אינסטינקטיבית התנגדתי לה. זה לא היה בתכנון שלי, היה לי נוח ונעים בארץ. בסופו של דבר החלטתי לנסות, בעיקר בשביל ההרפתקה. השילוב של רכב מהעבודה ואינסוף ימי חופשה מבית הספר בו לומדים הילדים פלוס מיקום אטרקטיבי לביקורים של משפחה וחברים הביא אותנו לטייל באופן בלתי פוסק בסביבה הקרובה והרחוקה. ורק תוסיפו לזה מגבלות תנועה בזמן קורונה. לא צריך להתאמץ כדי למצוא כאן טבע עשיר, עיירות ימי ביניים, חופים פראיים, שלג, מדבר. בקיצור – כל מה שרק רוצים נמצא במרחק נסיעה."

הסתגלות למקום החדש: "הרגשתי צורך גדול לחזור לעבוד וליצור אחרי שהילדים התאקלמו במסגרות. פתחתי את העסק שלי מחדש חמישה חודשים אחרי המעבר. בהתחלה זה היה רק צילום. הכתיבה הגיעה בהמשך והיום היא חלק בלתי נפרד ממה שאני עושה."

מה צריך לדעת לפני המעבר: "שזה  עשוי להיות הרבה יותר מאתגר ממה שזה נראה, אבל זאת הזדמנות לצמיחה והתפתחות בכל קנה מידה."

ענבל כבירי צלמת וכותבת תוכן
צילום: ענבל כבירי
ענבל כבירי צלמת וכותבת תוכן
צילום: ענבל כבירי
ענבל כבירי צלמת וכותבת תוכן
צילום: ענבל כבירי
ענבל כבירי צלמת וכותבת תוכן
צילום: ענבל כבירי

'תתאמצי – תצליחי'

"אני אוהבת את המפגש האנושי עם אנשים יצירתיים. זה תמיד מפרה, ואוהבת את היכולת להתפתח לכל מיני כיוונים ואת הגיוון בעבודה שלי. אני שמחה לשמוע מאנשים שבזכותי הם יצאו מהבית לטבע, וגאה לראות את ההתקדמות המקצועית שלי מתחילת הדרך."

במה את עוסקת כיום?

"למדתי תואר ראשון ושני במשפטים באוניברסיטה העברית. הקריירה הראשונה שלי הייתה כעורכת דין פלילית.
אחרי שנים ארוכות בפרקליטות, במשרד רוה"מ ובאוניברסיטת חיפה החלטתי להגשים חלום והפכתי לצלמת. צילמתי אוכל ולייפסטייל למסעדות ומעצבים שונים ולימדתי צילום ועריכה בלייטרום. עסקתי בזה כשנתיים ואז עברנו לברצלונה. זמן קצר אחרי המעבר פתחתי בלוג טיולים, שהתגלגל לקהילת מטיילים בפייסבוק (ויקי וכריסטינה), שהתגלגל למספר כתבות ב"הארץ" ומשם גם הדרך לתכנון טיולים לחברים וגם לאנשים זרים – הייתה קצרה. חוץ מלעסוק בכתיבה על טיולים אני ממשיכה ללמד צילום ולצלם כאן. לאחרונה התרחבתי גם לצילומי וידיאו ורחפן."

מי הלקוחות שלך?

"מסעדות, מעצבי קרמיקה, מעצבי מוצר, מעצבי פנים – בצילומים. מגזינים והוצאות ספרים – בכתיבה. חובבי צילום, צלמים בתחילת דרכם ובעלי עסקים קטנים הם הסטודנטים שלי לצילום ועריכה."

איזה אתגרים היו לך כעצמאית בחו"ל?

"השפה והיעדר הנטוורקינג. שני הדברים הבסיסיים שעליהם קיים כל עסק קטן. השפה היא מכשול לא פשוט. הגעתי לפה עם ספרדית מאוד בסיסית. בן זוגי דובר ספרדית שפת אם, מה שמצד אחד מאוד נוח, כי הוא עשה את כל התקשורת החיצונית. מצד שני, אנחנו לא מדברים ספרדית בבית כי הוא כבר לא רגיל לזה. ודווקא בגלל שהיה נוח שהוא ידבר, זה עצר אותי מלהתקדם בשפה. העניין הזה יצר לא מעט תסכול אצלי בהתחלה. לקחתי כמה קורסים בספרדית ואני היום מרגישה הרבה יותר חופשיה לדבר, אם כי לא לחלוטין. לגבי נטוורקינג, זה הרבה יותר מורכב מאשר בארץ, שלכל אדם שתרצה להגיע אליו יש לך לפחות מכר אחד משותף, אם לא עשרים. צריך לעבוד קשה בליצור מעגלים עסקיים מאפס."

צילום: ענבל כבירי
ענבל כבירי צלמת וכותבת תוכן
צילום: ענבל כבירי

ספרי על דבר אחד שלמדת לאורך הדרך על ניהול עסק

"למדתי שזה הרבה פחות כישרון ממה שנדמה והרבה יותר התמדה. זה מתחבר לי בול לספר שהתחלתי לקרוא לאחרונה על Grit. זה הרבה יותר – 'תתאמצי – תצליחי' ופחות 'או שיש לך את זה או שאין לך את זה'."

האם הייתה נקודת זמן שגרמה לך להבין שאת בדרך הנכונה?

"זה בעיקר תחושה פנימית של הנאה עמוקה מהעיסוק שלי. כשהיא לא שם, אני מתחילה לשאול את עצמי שאלות."

האם יש לך או מתוכננים גם פרויקטים או עבודה בארץ?

"יש לי לקוחות בארץ שאני עובדת איתם מרחוק – תלמידים ועסקים שאני כותבת להם. לפני הקורונה הייתי מגיעה לעבוד בארץ כמה פעמים בשנה – לצלם וללמד. לצערי זה פחות מסתדר בימים אלו, אבל אני מאמינה שזה יחזור.   יש לי שיתוף פעולה עם מדריכי סיורים ועוד כמה תוכניות בשלבי הפקה שונים עם צלמים ואחרים שאני מקווה שיצאו לפועל בעתיד הקרוב."

חלום מקצועי שיש לך

"לצלם קטלוג לדקתלון, ולראיין את אלברט אדריה ולשאול אותו למה הוא לא מגיש תפריט צמחוני."

האם נשים עצמאיות בתחילת הדרך פונות אליך לקבל עצה ותמיכה?

"כן. יצא לי לייעץ ללא מעט עצמאיות לפני, אחרי או בתהליך של יציאה לעצמאות. אני משתדלת לסייע כמיטב יכולתי ולצייד בתובנות שלמדתי הרבה פעמים בדרך הקשה."

ענבל כבירי צלמת וכותבת תוכן
צילום: ענבל כבירי
ענבל כבירי צלמת וכותבת תוכן
צילום: ענבל כבירי
ענבל כבירי צלמת וכותבת תוכן
צילום: ענבל כבירי

מילת המפתח היא Tranquila

"אני אוהבת את האפשרות לצאת לטבע בכל רגע, אוהבת את סופי השבוע הארוכים, את הכבוד לפנאי, את הנגישות לכל מקום באירופה ברכב ואת הטבע המטורף שיש כאן."

 מה את אוהבת במקום שאת נמצאת בו ומה אוהבת שם פחות? 

"החיים שלי פה שלווים ונוחים. האנשים פה חייכנים, רגועים ומילת המפתח היא Tranquila. בהתחלה זה הוציא אותי מדעתי כשלא הצלחתי להשיג דברים במהירות האופיינית לישראל, אבל למדתי לקבל את הקצב הזה וליהנות ממנו. פחות התחברתי לאוכל פה. כצמחונית, זה לא מקום אידיאלי, או ידידותי במיוחד, בוודאי לא בהשוואה לישראל. יש כאן חומרי גלם נהדרים, אבל מבחינת התפיסה, הם שנים רבות מאחור."

מה שגרת היום שלך?

"יש לי סטודיו לצילום בבית. אני מצלמת כאן מוצרים ופורטרטים. כשיש לי צילומי חוץ, אני בלוקיישן. לאחרונה יש לי הרבה עבודות בכתיבה ואת זה אני עושה מהבית ולפעמים מבתי קפה בעיר – אם זה לפני / אחרי צילומים או פגישות."

האם יש חיי קהילה ישראליים במקום שבו את גרה?

"יש כאן קהילה ישראלית גדולה שאני שמחה להיות חלק ממנה. הסביבה שלי מורכבת מישראלים, ממקומיים ומ- expats ממדינות שונות בעולם."

שלושה מקומות שביקרת בהם כחלק מהשהות בחו"ל ואת ממליצה

"מרוקו. הסהרה ומרקש העיפו לי את המוח לגמרי."

"פרובנס בעונת פריחת הלבנדר – השיק הצרפתי במיטבו."

"מיצר מונטרביי בגבול קטלוניה-אראגון. שמורת טבע יפהפייה שאני ממליצה מאוד להגיע אליה."

רוצות להכיר את ענבל קצת יותר? מוזמנות להיכנס לאתר ולאינסטגרם שלה.

ענבל כבירי צלמת וכותבת תוכן
צילום: ענבל כבירי
ענבל כבירי צלמת וכותבת תוכן
צילום: ענבל כבירי
צילום: ענבל כבירי

לסיפורים על נשים עצמאיות נוספות בחו"ל לחצו כאן

יש לך עסק ותרצי שאכתוב עליך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין.
מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה