נשים ועסקים / הגר דופלט

הגר דופלט היא צלמת העוסקת בצילום אדריכלות, עיצוב פנים והום סטיילינג וצילומי אוירה למוצרי לייף סטייל. הגר מרצה במרכז האקדמי ויצ"ו חיפה, מלמדת צילום במסגרות שונות ועורכת סדנאות צילום בסמארטפון למעצבים ואדריכלים.

צילום: עידו לביא

איך העסק התחיל?

"עד לפני עשר שנים הייתי שכירה בהייטק בתפקיד עוזרת מנכ"ל ומנהלת משאבי אנוש, בוגרת תואר ראשון בערבית ומזה"ת, בעלת תעודת הוראה ובנוסף גם M.A. במחקר התרבות. למדתי והתפתחתי המון אבל משהו שם לא הרגיש לי נכון ומדויק. גם אחרי לא מעט שנים, זה עדיין לא היה המקום הנכון עבורי. החלום להיות צלמת נולד לפני עשור בערך, ביבשת אחרת, בכפר קטן על ערסל מול הים. אלה הם המקומות שבהם קל לרקום חלומות גדולים. החוכמה (כמו שכולנו יודעים), היא מה עושים עם אותם החלומות. בגיל 35 בחרתי ללכת אחרי החלום ואחרי שנתיים של לימודי צילום במרכז האקדמי ויצ"ו עזבתי הכל והתחלתי לעבוד כצלמת. אומרים שצריך לדעת לקחת הזדמנויות בשתי הידיים וזה מה שעשיתי כשפנו אלי מבלוג 'הביתה'. ביחד, לאורך כמה שנים ומאות בתים, יצרנו בלוג של כתיבה וצילום בתים, שדיבר בשפה אחרת. שם, בתחילת הדרך, התאהבתי בצילום בתים והבנתי שמצאתי את המקום שלי."

הגר דופלט צלמת
צילום: הגר דופלט | אדריכלות: עינת ארז קובילר

כמה משפטים על העסק

"אני מאמינה גדולה בחיבורים. בעיני, צילום ותיעוד פרויקט עיצוב צריך לשלב בין צילום חלל, המביא לידי ביטוי את המבנה, החלוקה, האלמנטים האדריכליים ומייצר הבנה של הפרויקט ובין צילום אוירה ופרטים, המאפשר חיבור לעיצוב ברמה הרגשית. את השילוב הזה של 'להבין' ו'להרגיש' אני מביאה בשפה הצילומית שלי. בצילום שלי אני מביאה שפה מדויקת, מוקפדת מבחינה טכנית (תאורה, זוויות צילום וכו') לצד הרבה רגש ותשומת לב לפיסות הקטנות שמרכיבות את החלל המעוצב. אני לא רק מצלמת, אני גם מדברת צילום. לדבר צילום זה הרבה מעבר לצד הטכני. זה לעסוק בהתבוננות, בהבנת קומפוזיציה, בהבנת האור על כל רבדיו השונים ועוד. מזה מספר שנים אני עורכת סדנאות צילום בסמארטפון ייעודיות עבור אדריכלים ומעצבים. הסדנאות מהוות חיבור טבעי כל כך עבור אנשים שאור, קוים, אסתטיקה, טקסטורות וקומפוזיציה הם חלק מהיום יום שלהם ומרגש כל פעם לראות את התוצאות של החיבור בין שני העולמות – האדריכלות ועיצוב והצילום."

הגר דופלט צלמת
צילום: הגר דופלט | עיצוב פנים: מיכל שלגי שירה
הגר דופלט צלמת
צילום: הגר דופלט | אדריכלות ועיצוב: צחית תשובה

שלושה טיפים לנשים עצמאיות

"לדייק את עצמך כל פעם מחדש. מדי פעם לעצור, לשאול את עצמך שאלות (גם את קשות) ולוודא שאת בדיוק במקום הנכון לך."

"לפחד, אבל לעשות. הדברים שהכי פחדתי לעשות בעסק (למשל פרויקטים בתחומים חדשים), הם אלה שקידמו אותי משמעותית, הוציאו ממני את המיטב ובזכותם גיליתי עוד דברים על עצמי –  מקצועית ואישית."

"שוקולד. בלי ייסורי מצפון."

איך את צומחת ממשברים?

"בכל עסק עצמאי יש משברים. כשאחד כזה קורה אני מנסה קודם כל להזכיר לעצמי שזה משבר. זה לא הסוף. אני עוצרת, נושמת עמוק ומביטה על הדרך שעשיתי בעשר השנים האחרונות. מזכירה לעצמי מה השגתי, מהם הדברים שאני גאה בהם בעסק. חוזרת לתשוקה ולאהבה שלי לצילום. ההתבוננות בדרך, בהתפתחות האישית היא מנוע לעשיה וצמיחה עבורי."

הגר דופלט צלמת
צילום: הגר דופלט | אדריכלות ועיצוב: צחית תשובה
הגר דופלט צלמת
צילום: הגר דופלט | אדריכלות: עינת ארז קובילר

מה את אוהבת בעבודה שלך?

"הצילום, ובמיוחד בנישה שבחרתי, מאפשר לי ביטוי אישי ומימוש עצמי יומיומי. כל פרויקט הוא שונה ומביא עמו אתגרים שונים. היכולת להביא לידי ביטוי את הייחוד של כל בית, של כל מעצבת, לצד האפשרות להביא את עצמי, את השפה שלי, למצוא פתרונות יצירתיים, להביא זוויות שונות, להפתיע את המתבונן, לסקרן, כל אלה מרגשים אותי כל פעם מחדש. אני אוהבת את רגעי ההתבוננות לפני ותוך כדי הצילום, את ההתרגשות מקרן אור מפתיעה שמגיחה פתאום. את הקצב האיטי יחסית שסגנון הצילום הזה מכתיב, את ההקפדה על הדיוק בלי פשרות. את ההשראה שממלאת אותי מהמפגש עם האנשים והאסתטיקה שהם מכניסים לחיי. לפני יותר מעשור שאלה אותי מישהי: 'מה את צריכה להיות עכשיו צלמת? עצמאית? זה מקצוע קשה. לעזוב את ההייטק…' התשובה שלי הייתה אז וגם היום – כי אין תחליף לתחושה של לקום כל בוקר עם תשוקה למה שבחרת לעשות."

רוצות להכיר את הגר קצת יותר? מוזמנות להיכנס לאינסטגרם ולדף העסקי שלה.

במדור נשים ועסקים מתפרסמות כתבות על עסקים שונים. לקריאת כל הכתבות במדור לחצי כאן.

יש לך עסק ותרצי שאכתוב עליך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין.
מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה