נשים ועסקים / דורית חרמון

עד לפני שמונה שנים הייתה דורית חרמון מורה, אבל אחרי 15 שנים במערכת החינוך בתפקידים שונים והתמחות בעבודה עם ילדים ונוער בסיכון היא החליטה שלא די לה בכך ושהשליחות שלה היא גם הנחיית הורים וליווי צוותי חינוך במסגרות השונות במטרה להפוך כל הורה ומורה למנהיג ומודל לחיקוי עבור הילדים.

דורית חרמון הנחיית הורים וליווי צוותי חינוך
צילום: ניקי סוביק

איך העסק התחיל?

"את הגישה האדלריאנית הכרתי כמורה צעירה עוד לפני שהפכתי לאימא והתחברתי אליה מיד. ההיגיון, הפשטות, התפיסה שהאדם הוא יצור חברתי, מכוון מטרת על להרגיש תחושת שייכות, והאמונה שיצר האדם טוב מנעוריו – שבו את ליבי. גמלה בליבי החלטה ללמוד את הנושא. כשנולד בני הבכור איתמר, התחלתי את לימודיי במכון אדלר, מתוך אמונה שהורות, כמו כל מקצוע אפשר ללמוד ומאז אני מרגישה כמי שמפיצה את הבשורה בכל מקום אפשרי באמצעות סדנאות, הרצאות ועבודה פרטנית. ככל שחלף הזמן הבנתי שרבים מאתגרי ההורות אצל המשפחות השונות דומים, ושאם אצליח להנגיש להורים את הגישה האדלריאנית ואתאים אותה לאתגרי היום יום, אצליח לחולל שינוי במאות בתים. כיום אני גם מלווה צוותי חינוך ומעבירה השתלמויות לאנשי חינוך ומנהלים ברוח הגישה האדלריאנית."

כמה משפטים על העסק

"העסק שלי נותן מענה להורים שצריכים סיוע באתגרי ההורות. אני מגיעה מתוך המערכת ויודעת בדיוק איך היא פועלת ומבינה את האתגרים וההתמודדויות היום יומיות של אנשי החינוך. ומצד שני, אני גם יודעת לזהות את צרכי הילד והקשיים איתם הוא מתמודד ולסייע לו עם ההתמודדות בליווי ושיתוף עם בית ספר. השילוב של הידע והניסיון שלי מאפשרים תהליך של ליווי שמתאים לכל הורה ולכל ילד ומספק להם את המענה ההולם והמתאים ביותר עבורם."

"בקרוב יצא לאור גם הספר שלי 'בשביל הסמכות', ספר המבוסס על שיטה אשר פיתחתי לאחר שליוויתי מאות הורים בקליניקה, בהרצאות ובסדנאות, וכמובן מהניסיון הפרטי שלי כאימא. בספר חמישה שערים, כל שער הוא מרכיב בשיטה שמתבססת על הגישה האדלריאנית, הוא מוגש בשפה קלילה ויומיומית, כולל דפי תרגול לעבודה עצמית, סימונים קבועים, ומותאם לעומס הגדול שכולנו חיים בו. כדי להקל את הקריאה, כל פרק מסתיים בנקודות מרכזיות ובתרשים זרימה. העיון בספר מאפשר להורים לקרוא, להתרכז בתכנים, ובעיקר לעשות עבודה אישית משמעותית בהורות שלהם. בספר מוצגות דוגמאות מהקליניקה וגם מההורות הפרטית שלי – דוגמאות שמטרתן להבהיר שאתגרי ההורות זהים אצל כולנו כשהאמונה שנמצאת בבסיס הספר היא שהורות היא התפקיד החשוב ביותר שלנו, תפקיד שחשוב לא רק לחיי היום יום שלנו עם הילדים, אלא גם (ואולי בעיקר) לעתיד ילדינו והעולם בכלל."

מה מיוחד בתהליך איתך?

"העבודה שלי עם הורים בקליניקה מתבססת על הגדלת ארגז הכלים בהורות תוך מתן הזדמנות לראות את הדברים מנקודת המבט של הילד. ההורים מקבלים כלים מעשיים וקלים ליישום עם מינימום תיאוריה שיאפשרו להם להיות הורים סמכותיים בלי איומים, צעקות ועונשים. התהליך הוא קצר ונמשך בממוצע עד שמונה מפגשים, כשכבר אחרי 2-3 מפגשים יש שינוי משמעותי בבית."

שלושה טיפים לנשים עצמאיות

"שחררי את רגשות האשם, הם לא מקדמים לשום מקום. פאולו קואלו שכתב את הספר 'האלכימאי' אמר: 'פעם ראשונה זו טעות פעם שניה זו החלטה' ולכן כשאני מרגישה רגשות אשם אני עוצרת לבדוק האם אני יכולה לשנות את הסיטואציה או לא. במידה וכן, אני עושה שינוי ואם לא, אני מקבלת את המציאות בלי להילחם בה."

"תצמחי מהחוזקות שלך. התרגלנו לשים את הפוקוס על החולשות, על מה אנחנו לא, ואת זה לנסות לשנות. בשנים האחרונות קראתי עוד על פסיכולוגיה חיובית ועל החוזקות שיש לי ולמדתי לראות את החוזקות שלי ועליהם לשים את הפוקוס, לראות איך אני יכולה להיעזר בהם לצמיחה וצמצמתי את העבודה על החולשות שלי."

"וותרי על השלמות ועל הרצון להיות סופר – וומן, הכל יכול לחכות ושום דבר הוא לא חירום, הכביסה, הכלים. הרבה יותר חשוב לילדים אמא רגועה ובית שמתנהל באווירה נעימה מאשר בית שכל הזמן יש בו לחץ, צעקות ורצון לתקתק משימות."

דורית חרמון הנחיית הורים וליווי צוותי חינוך
צילום: עדיגיטל

איך את צומחת ממשברים?

"אני אופטימית נצחית. לא מעט פעמים אני אומרת לעצמי שאני כמו סקרלט או'הרה בספר 'חלף עם הרוח' ואומרת לעצמי 'מחר יהיה יום חדש'. למדתי להגיד – היום היה יום לא משהו, אלך לישון מוקדם ומחר אקום מוקדם ואתחיל לעבוד מחדש. אם אני לא יכולה לנהל שיחה כמו שצריך עם הורה או מורה, אסיים את השיחה ואדחה אותה. כדי שאוכל לעזור ולהכיל אחרים חשוב שאדע להקפיד למלא את המיכל שלי לאורך כל היום במנוחה, כיף עם חברות ואפילו סתם גלישה ברשתות החברתיות."

מה את אוהבת בעבודה שלך?

"אני מאמינה שיחד תמיד קל יותר לעשות שינוי מאשר לבד, ואני אוהבת לקחת חלק בשינויים אישיים ומשפחתיים. אני מאמינה ששינוי בהורות הוא אפשרי, וכשהורה מתקשר לומר לי שיישם בבית את מה שדיברנו עליו ושזה הצליח, אני מאושרת בשבילו ושמחה שהוא הצליח ושמחה שהצלחתי להעביר את המסר."

רוצות להכיר את דורית קצת יותר? מוזמנות להיכנס לדף העסקי שלה.

 

במדור נשים ועסקים מתפרסמות כתבות על עסקים שונים. לקריאת כל הכתבות במדור לחצי כאן.

יש לך עסק ותרצי שאכתוב עליך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין.
מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה