נשים ועסקים / חן אוחנה

חן אוחנה היא אדריכלית בוגרת המחלקה לארכיטקטורה באקדמיה לעיצוב "בצלאל" ובעלת סטודיו לתכנון ועיצוב פנים בחיפה, המתמחה בתחום הפרטי והמסחרי.

צילום: שחר הילה

איך העסק התחיל?

"במקביל ללימודים ב'בצלאל' עבדתי במשרד אדריכלות גדול בירושלים ועסקתי בעיקר בהיתרי בנייה ושינויי תב״ע. ההתעסקות בעיצוב והחשיבה על המשתמש הייתה חסרה לי מאוד ועם סיום לימודי התואר חזרתי לצפון וחיפשתי עבודה בעיצוב פנים. עבדתי במשרד קטן לעיצוב מסחרי ולאחר מכן ניהלתי עיצוב במשרד לתכנון ועיצוב פרטי נגרות, מסגרות ומטבחים וכך נחשפתי לתכנון פרטים בקנה מידה הקטן ולמגוון רחב של חומרים ולעולם הביצוע. המעבר משכירה לעצמאית קרה אחרי שעבדתי גם כפרילנס עבור מעצבים אחרים, ואחרי שצברתי ניסיון וביטחון. הרצון להגשים את עצמי ולעשות את מה שאני אוהבת, מה שעושה לי טוב, ובדרך שלי כמובן, היה המניע שלי להקמת העסק וליציאה לדרך עצמאית."

כמה משפטים על העסק

"הסטודיו מתמחה בתכנון ועיצוב פנים למגורים ועסקים. אני מעניקה ליווי מלא לעיצוב ותכנון פנים בפרויקטים שונים ומגוונים כגון דירות קבלן, ליווי בנייה פרטית, שיפוצים. תכנון משרדים ובתי עסק. תכנון קפדני, לפרטי פרטים, משלב הקונספט ויצירת הדמיות דרך הפקת תוכניות ופיקוח בשטח ועד ליווי לרכישות וביצוע סטיילינג בפרויקט." ליצירת קשר עם חן מוזמנות להיכנס לאתר, לאינסטגרם ולדף העסקי שלה.

חן אוחנה אדריכלית
צילום: ארז חיים
חן אוחנה אדריכלית
צילום: ארז חיים
חן אוחנה אדריכלית
צילום: ארז חיים

מה מיוחד בתהליך איתך?

"אני מאמינה שעל הבית שלנו לשרת אותנו ושלעיצוב יש את הכוח להשפיע עלינו ולגרום לנו להרגיש חיוניים, בעלי אנרגיות טובות ושמחים. תמיד אהבתי את העיסוק בקנה מידה הקטן, בירידה לפרטים ובבחירת החומרים. אני מתחילה כל תהליך עיצוב בלמידה של הלקוח שלי, כי אני מאמינה שתכנון ועיצוב לא יכולים להיות גנריים וחייבים להיות מותאמים לאורח חייו של המשתמש. השילוב בין הראייה הרחבה שלי כאדריכלית לבין והיכולת שלי להעניק תשומת לב לפרטים הקטנים בעיצוב פנים היא מרכיב מרכזי בניהול תהליך העיצוב אצלי ובמציאת פתרונות יצירתיים."

שלושה טיפים לנשים עצמאיות

"אני ממליצה לכל אישה שיוצאת לעצמאות ולא משנה באיזה שלב היא בחיים בתור התחלה לדבר את החלומות שלה. לא לפחד לספר לכל מי שרק מוכן לשמוע מה היא עושה ובביטחון כמובן, ככה הגיעו אלי הפרויקטים הראשונים. בתחום שלי מאוד קשה לקבל פרויקט כשאין תיק עבודות להציג."

"אני ממליצה גם ללמוד, הרבה מעבר לתעודה או התואר. אני שואפת כל הזמן ללמוד עוד בתחום שלי, על עצמי ועל ניהול העסק ואם אפשר לשלב את זה בטיול אז מה טוב, כך מצאתי את עצמי נוסעת ללמוד עיצוב תאורה בסדנה באיטליה למשל."

"להיות עצמאית יכול להרגיש לבד לפעמים. צרי לך יחסים טובים עם קולגות שתוכלי לשאול שאלות ולשתף. זה נחמד לפעמים שיש עם מי לחלוק מהתחום."

חן אוחנה אדריכלית
צילום: ארז חיים
חן אוחנה אדריכלית
צילום: ארז חיים

חוויות מרגשות שהיו לך כחלק מהעבודה

"עיצוב פנים למגורים זה תהליך אינטימי שחששתי ממנו מאוד. התהליך הוא מאוד אישי והוא דורש ממני להיכנס ללקוחות לביתם, ללמוד את אורח חייהם ולהיות שותפה להחלטות שלא תמיד פשוטות להם. בהזדמנות זו אודה ללקוחות שלי שבחרו בי גם כשלא היה לי תיק עבודות וצילומים מקצועיים להציג, שפתחו בפני את הדלת לביתם וגם את לבם, שסמכו עלי ונתנו לי להתבטא בתהליך שהוא לא תמיד פשוט וברור. היום אני יודעת כמה ברת מזל הייתי שקיבלתי מספר לקוחות ראשונים טובים ויקרים לליבי, שלימים הפכו גם לחברים, והפיגו את החששות שלי תוך שאני הפגתי את שלהם."

איך את צומחת ממשברים?

"משברים הם חלק מתהליך למידה. גם כשיש מהמורות בדרך אני משתדלת לא להיות קשה מאוד עם עצמי בגלל שאני מטבעי ביקורתית כלפי עצמי. אני מזכירה לעצמי שמותר לעצור ולשקוע אבל גם מאוד חשוב להסיק מזה מסקנות, ללמוד מזה, להרים את הראש ולהמשיך הלאה."

חן אוחנה אדריכלית
צילום: ארז חיים
חן אוחנה אדריכלית
צילום: ארז חיים

מה את אוהבת בעבודה שלך?

"אני אוהבת שיש לי את האפשרות לשלב בין תהליך היצירה השקט, מול המחשב אצלי במשרד לבין העבודה עם הלקוחות בפגישות אחד על אחד, בליווי לרכישות ובפיקוח בשטח. בנוסף, אני אוהבת מאוד את החופש שלי, בין אם זה ביצירה ובין אם זה בניהול הזמן שלי, אני אוהבת שיש לי את האפשרות לעצור מפעם לפעם ולטוס למקומות חדשים ומסקרנים לאגור אנרגיות וכמובן לחזור לעבוד כשאני מלאה בהשראה וברעיונות חדשים."

רוצות להכיר את חן קצת יותר? מוזמנות להיכנס לאתר, לאינסטגרם ולדף העסקי שלה.

במדור נשים ועסקים מתפרסמות כתבות על עסקים שונים. לקריאת כל הכתבות במדור לחצי כאן.

יש לך עסק ותרצי שאכתוב עליך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין.
מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה