נשים ועסקים / איה תגר

איה תגר היא יזמת בתחום הקיימות, אוהבת לעבוד עם א.נשים ולטייל כמה שיותר. כבר בגיל צעיר התנסתה בכל מדיום של יצירה שהצליחה לשים עליו את היד: ציור ורישום, תפירה, רקמה, הדפס, פיסול, עיצוב תכשיטים, צילום ועוד. תפנית בלתי צפויה הביאה אותה להתגורר כמה שנים בדרום-אפריקה, שם גם למדה עיצוב גרפי. בהמשך הגשימה שני חלומות ותיקים: לגור באמסטרדם, וללמוד עיצוב תעשייתי (תואר ראשון במכון הטכנולוגי בחולון HIT). במקביל לעסק שלה לעיצוב וחינוך לקיימות, ניהלה במשך כארבע וחצי שנים את המרקום חו"ל ופיתוח משאבים של החברה להגנת הטבע.

איה תגר יזמת בתחום הקיימות

איך העסק התחיל ?

"יחד עם העיסוק בעיצוב, עבדתי והתמקצעתי במהלך השנים בעוד תחומים, ביניהם ניהול שיווק, תוכן ותקשורת. למרות שעיצוב הוא שדה רחב וכולל המון תחומים. בארץ ערוצי התעסוקה כשכירה מאד מצומצמים, ובתחום הקיימות עוד יותר. לכן בשנת 2010 החלטתי ללכת לכיוון עצמאי וליצור מסגרת שתאפשר לי ליזום ולהתפתח בתחום של עיצוב מקיים וכלכלה מעגלית (Sustainable Design, Circular Economy). זה הצריך ויתורים ותעוזה אך היה לי ברור שאני חייבת ללכת על זה, אפילו שאין שום ודאות שהדברים יתפתחו כמו שאני רוצה."

כמה משפטים על העסק

"העסק שלי מורכב משני ערוצים של עיצוב לקיימות: יזמות ועיצוב מוצרים לכלכלה מעגלית, מוצרים לסביבה הביתית ולסביבה עירונית, וחינוך לקיימות דרך עיצוב: סדנאות וקורסים למבוגרים וילדים שאני בונה בעיצוב מקיים/עיצוב לכלכלה מעגלית, במסגרות פורמליות ולא פורמליות. אני מייצרת את המוצרים לפי הזמנה ובחלק מהמוצרים זה מאפשר הזמנה לפי טעם אישי ואני מרכיבה סדנאות שמותאמות לצרכים של הלקוחות ובמיקום של הלקוחות – כיתה, משרד, שטח או חלל עבודה שיתופי. בין לקוחותיי יש עסקים שרוצים סדנאות לעובדים, בתי-ספר ומתנס"ים, עובדי הוראה וכמובן א/נשים פרטיים במסגרות קהילתיות. פה ושם גם יש דרישה לשיעורים פרטיים. דוגמאות לקורסים וסדנאות: קורס מיחדוש ריהוט (מבוגרים), סדנת תפירה או אריגה מחולצות שיצאו משימוש, סדנאות עיצוב מוצר מקרטון גלי, סדנת עציצי תבלין תלויים מאריזות משקה משומשות ועוד."

איה תגר יזמת בתחום הקיימות

מה מיוחד בגישה שלך ובתהליך איתך?

"הסדנאות והמוצרים שלי הם קודם כל איכותיים ובעלי ערך שימושי, זה שהם 'ירוקים' זה בונוס מגניב וחשוב אך אני לא מצפה שא.נשים יקנו מוצר רק בגלל שהוא ירוק. התהליך איתי כולל דיאלוג שבו אני קודם כל מבררת מה רוצה הלקוח/ה שלי, מה יתאים לה/ו, ואז אני בונה את הפתרון מתוך תחום הקיימות, תוך שיתוף לאורך הדרך."

 שלושה טיפים לנשים עצמאיות

"לוודא שאתן פועלות מתוך מנוע פנימי ולא מלחץ חיצוני."

"כשחושבות מה או מי יכול לעזור לכן, לדייק את הגדרת העזרה ואז לחפש מי/מה יתאים."

"לשתף פעולה עם נשים עצמאיות אחרות– החוזק שלנו גדל כשעובדות יחד."

פרוייקט מיוחד שיש לך כחלק מהעבודה

"במסגרת פרויקט מדהים שנקרא GAIA ומנוהל ע"י בי"ס הבינלאומי–אמריקאי, אני מובילה שיעורי עיצוב מקיים בבתי-ספר, כולל בחברה הערבית. בשנה האחרונה הצטרפה לפרויקט חטיבת ביניים בג'ת והיה מרגש לחוות את ההתגייסות המרשימה לנושא הקיימות, לא רק מצד התלמידות/ים והצוות, אלא גם של הקהילה, הורים ובעלי עסקים. אני מקווה מאד שנוכל להמשיך את הפרויקט בג'ת גם בשנת הלימודים הקרובה."

 איך את צומחת ממשברים?

"לפעמים אני מרגישה שהמשפט השחוק 'כל משבר הוא בעצם הזדמנות' מצייר את הדברים באור חיובי לא מציאותי כי אני לא בטוחה שמכל משבר ניתן לצמוח, זה מאד תלוי בנסיבות. מה שעוזר לי זה להסתכל לאחור ולראות את המשברים והמצבים הקשוחים ששרדתי ולא ויתרתי בגללם, ובכל רגע שיכולה גם נעזרת בהומור כולל הומור שחור כהה."

איה תגר יזמת בתחום הקיימות

מה את אוהבת בעבודה שלך?

"אני אוהבת את הרגע הזה שמגיע בכל סדנה או קורס, בו משתנה המבט בעיניים של המשתתפות/ים (ולא משנה באיזה גיל!), והערימה שעד לפני חצי שעה הם/ן חשבו שהיא זבל ופסולת מיותרת הופכת לאוצר, לחומר גלם שימושי שהן/ם מעצבות/ים ממנו מוצר."

רוצות להכיר את איה קצת יותר? מוזמנות להיכנס לאתר ולדף העסקי שלה.

במדור נשים ועסקים מתפרסמות כתבות על עסקים שונים. לקריאת כל הכתבות במדור לחצי כאן.

יש לך עסק ותרצי שאכתוב עליך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין.
מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה