הטיפים / ללמוד אנגלית באמצעות משחקים

טלילה קייזר, מפתחת המשחקים ומורה לאנגלית ולחינוך מיוחד, מאמינה שמי ששולט בשפת אמו יוכל לשלוט באותה המידה בשפה זרה. הכל עניין של תרגול. טלילה יצרה את גיימליש (game + english = gamelish) – סדרה של משחקי קלפים באנגלית. המשחקים של גיימליש מתרגלים לימוד קריאה, אוצר מילים ומבנים דקדוקיים, והכל בכיף, תוך כדי משחק טבעי ובאנגלית. המשחקים של גיימליש בנויים בצורה מדורגת, מתאימים לגילאי 5+ ועד מבוגרים, ומקיפים את הידע הנדרש כדי לבנות בסיס טוב לשפה האנגלית. הם מאפשרים תרגול ללא מאמץ וללא פחד. רוב המשחקים הם משחקי רביעיות, שבנויים לחזרתיות ו”טחינה” של השפה בלי שמרגישים, כך שבסוף הילדים יידעו גם לקרוא, גם הרבה מילים וגם מבנים של משפטים. אלו הטיפים של טלילה ללימוד אנגלית באמצעות משחקים.

ליצירת קשר עם טלילה מוזמנות להיכנס לאתר, או לפנות בטלפון או בוואטסאפ ל 054-5488377.

טלילה קייזר משחק ללימוד אנגלית
צילום: בלה שחר הילל

ללמוד אנגלית באמצעות משחקים

מתי מתחילים ללמוד אנגלית: כדאי לחכות שהילדים יבקשו ללמוד אנגלית. כשהם מבקשים, הם לומדים הכי טוב. יש ילדים עם כישרון ואהבה לשפות שיתחילו כבר בגיל  חמש, ויש כאלה שזה לא יעניין אותם בכלל. ברב בתי הספר מתחילים רשמית בכיתה ג', אבל במקומות רבים מתחילים כבר קודם, וחושפים את הילדים לשירים ומשחקים באנגלית. בבתים שבהם הילדים וההורים מדברים עברית ביום יום, אין יתרון משמעותי לילדים שהתחילו בגן לעומת ילדים שהתחילו בכיתה ג'. יתרון משמעותי להתחלה מאוחרת הוא כמובן אצל ילדים עם לקויות למידה, במקרה זה עדיף שיסיימו את רכישת שפת האם שלהם, כולל קריאה, לפני שמעמיסים עליהם שפה נוספת.

מה עושים בהתחלה: הכי טוב להתחיל עם שירים ומשחקים. שירים פשוטים לילדים יש ביוטיוב (למשל הערוץ של קיבומרס The Kiboomers). המשחקים יכולים להיות בעל פה בסגנון של "נחש מה אני רואה", או משחקי הקלפים של גיימליש שמתמקדים באוצר מילים ללא קריאה: ספירה מ- 1-12 באמצעות צבעים, לוטו מספרים וצבעים וכדו'.

התאמה נכונה של המשחקים לגיל ולרמה: המשחקים מתאימים לילדים מגיל חמש, למתבגרים וגם למבוגרים. הם בנויים בצורה הדרגתית מהקל (טרום קריאה) אל המורכב ואפשר להתאים את המשחקים גם לגיל וגם לרמת האנגלית של הילדים. תמיד כדאי להתחיל עם משחק שנראה לנו קל יותר, כדי להתיידד ולתת לילדים תחושה של ביטחון ושליטה ואז להעלות את הרמה בהדרגה. למשל קטגוריית טרום קריאה מתאימה גם לצעירים שעדיין לא למדו לקרוא, אבל גם למתבגרים שחווים קשיים בקריאה.

לא להכריח ילדים ללמוד: יש ילדים שלא אוהבים ללמוד אנגלית. בדרך כלל כי קשה להם, או כי נוצר חוסר בשלב כלשהו בדרך. להכריח לא הולך טוב עם ללמוד. אפשר להכריח ילד לסדר את החדר ואפשר להכריח אותו להכין שיעורי בית. אבל למידה אמיתית מתרחשת רק כשיש ענין ורצון. רוב הילדים מעוניינים ואוהבים ללמוד. לפעמים הם לא אוהבים את הסביבה הלימודית ואם נתאים להם אותה, הם ילמדו בשמחה. לכן משחקים הם דרך נהדרת לעקוף אי רצון ודרך טובה לגרום לילדים לאהוב את לימודי האנגלית.

עזרה לילדים עם קשיי קריאה וזיכרון: כלל ראשון: מנות קטנות ומרובות – תמיד עדיף 10 דקות שלוש פעמים בשבוע מאשר פעם אחת חצי שעה. כלל שני: לא להתייאש – ילדים ומבוגרים לומדים שפות בקצב שונה ובאופנים שונים. הזיכרון שלנו לא תמיד עובד באותה צורה כמו הזיכרון של הילדים שלנו. ילדים שיש להם לקויות למידה, שהתחילו לדבר מאוחר, שלמדו לקרוא עברית מאוחר או שקשה להם לשלוף מילים, אלו הם הילדים שתמיד יצטרכו לתרגל יותר. המשחקים יעשו את העבודה בלי התסכול שנלווה לתרגולים הרגילים.

ליצירת קשר עם טלילה מוזמנות להיכנס לאתר, או לפנות בטלפון או בוואטסאפ ל 054-5488377

במדור הטיפים מתפרסמות כתבות עם טיפים בנושאים שונים. ההמלצות ניתנות על ידי נשות מקצוע שמתראיינות למגזין, מובאות כלשונן ואין המגזין נושא כל אחריות על תוכן או טיב ההמלצה. לשאלות נוספות מוזמנות לפנות לבעלת העסק. לקריאת כל הטיפים במדור לחצי כאן

יש לך עסק ותרצי לכתוב את הטיפים שלך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין ולשלוח הצעת מחיר. מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה