הטיפים / איך לזהות מערכות יחסים חולות

טלי אבידן היא עו"ד המתמחה בדיני משפחה. החזון של טלי הוא לעזור לאנשים, גברים או נשים, המצויים במשבר משפחתי לפתור את המחלוקות ביניהם ולצאת לדרך חדשה בצורה מיטבית עבורם, ועבור הילדים שלהם.

ליצירת קשר עם טלי מוזמנות להיכנס לאתר ולפייסבוק שלה.

טלי אבידן עו"דטלי אבידן עו"ד המתמחה בדיני משפחה
צילום: אינגה אבשלום שיליאן

איך לזהות מערכות יחסים חולות

אהבה- היא אינסטינקט ורגש, אבל היכולת לאהוב בצורה טובה יותר- היא מיומנות שאנחנו יכולים לתרגל ולהשתפר בה כל הזמן. כדי להבין מה עבר על ארנה, צריך להבין שאחת המיומנויות החשובות והקשות לבנייה בחיים היא רכישת מיומנות בניהול מערכות יחסים. חשוב לזהות סימנים לא בריאים כדי שיעזרו לנו להימנע מלהיקלע למערכת יחסים- לא בריאה.

ארנה הייתה חיילת יפיפייה, בעלת לב טוב וכישורים רבים שסבלה מחוסר ביטחון והערכה עצמית נמוכה שנבעו מעודף משקל. שנים שהיא שמעה הערות כמו: "איזה פנים יפות יש לך – אם רק תרזי את יכולה להיות מלכת יופי"… כשאוהד, קצין מוערך בבסיס, התאהב דווקא בה, היא לא ידעה את נפשה מרוב אושר ומיהרה להינשא לו מיד עם השחרור, בלי לשאול את עצמה אם הם חולקים את אותם הרגשות. אוהד אהב את ארנה ללא תנאי – הוא התרגש ממנה והמשקל הכבד שלה, רק הוסיף לה חן, בעיניו. החיים שלהם התנהלו על מי מנוחות והם הביאו לעולם שלושה ילדים – אותם גידלו יחד באהבה ובנחת, אך ארנה תמיד הרגישה שמשהו חסר לה…

אחרי שנים וכשהילדים גדלו קצת והתפנה לה זמן היא החליטה להשתתף בקבוצת ריצה. בהתחלה זה היה לה קשה אבל כשהצליחה לסיים ריצה למרחק של 5 ק"מ, זה עורר בה את ההרגשה שהיא יכולה יותר. מכאן, הדרך לביצוע ניתוח לקיצור קיבה הייתה קצרה. אוהד, לא הבין למה היא צריכה את זה, אבל תמך בה לאורך כל הדרך.

לאחר ההחלמה מן הניתוח, ארנה חזרה אל קבוצת הריצה והתמידה בה. החברויות שנרקמו בינה ובין שאר חברי הקבוצה היו עמוקות, מלאות פרגון והיא הרגישה שיש לה מערכת תומכת שמהווה עבורה מעין משפחה שניה. קבוצת הריצה הזו נהגה להיפגש גם מחוץ לאימונים השבועיים ואפילו לטוס לחו"ל יחד למרתונים בינלאומיים. לתחושה שמשהו חסר בחיים שלה התווספו הזמן הפנוי והתרוקנות הקן המשפחתי מגוזליו, וארנה ביקשה להיפרד מאוהד.

אף אחד מחברי קבוצת הריצה לא הבין את זה. החיים שלהם היו נראים מושלמים. אוהד אפשר לארנה לבלות כמה זמן שרק רצתה עם חבריה ומעולם לא הצר את צעדיה ותמך בה בכל הפעילויות שהשתתפה בהן. הסכם הגירושין של ארנה ואוהד נחתם באופן מהיר ומכבד.

ארנה, שהרגישה שהיא רוצה לטרוף את העולם, הצטרפה לקבוצות חברתיות, בכל פלטפורמה אפשרית, בהן היא יכלה להכיר מישהו שיסחף אותה בהתרגשות כזו שלא חוותה מימיה. ואז היא הכירה את עמרי. עמרי היה גבר טוב מראה, בעלים של חברת בנייה מצליחה, גרוש ואב ל-4 ילדים. מערכת היחסים בינו ובין ארנה התלקחה כמו אש בשדה קוצים – וארנה הרגישה בדיוק את אותן הרגשות שהיא ייחלה להם כל החיים.

עד מהרה הם הפכו לזוג וקשרו את החיים שלהם זה בזו. ארנה עברה להתגורר בביתו של עמרי, ובשעות שבהן הם לא בילו יחד הם היו משוחחים בטלפון בלי סוף. אט אט, ארנה החלה להיעדר מהמפגשים של קבוצת הריצה, כי עמרי חשב שהם 'אינטנסיביים מדי ולוקחים ממנה יותר מדי זמן, זמן שחשוב שיהיה רק של שניהם'. גם על החברות שלה היה לו מה להגיד – כשאחת מהן העזה להתפלא בקול רם, במהלך ארוחת ערב אליה הזמינו חברות, כשעמרי התנהג כמו שיח סעודי וארנה פרפרה כל הערב, הגישה, פינתה וכדו'…

עם הזמן, ארנה מצאה את עצמה מרוחקת מכל מי ומה שהכירה. הציפיות של עמרי מארנה, בכל תחום היו גבוהות, ונתנו לה תחושה ש'היא לא מספיקה לו'… גם מהמשפחה שלה עמרי לא חסך ביקורת, וטען שהם לא יודעים לארח – ובמשפחה המרוקאית שלו ארוחת ערב זו ארוחת ערב – וכדאי שאמא שלה תלמד לבשל…

במפגש חברים של קבוצת הריצה אליו הגיעו יחד, ארנה לא יכלה לזוז מעמרי ('אני לא מכיר פה אף אחד- אל תעזבי אותי לבד') ולאחריו הוא אמר לה – 'מה מצאת בקבוצת הלוזרים הזו? חבורה של אנשים מתוסכלים…'

האינטנסיביות של הקשר שלהם, הלכה וחנקה את ארנה שמצאה עצמה נקרעת בין הרצון לזכות בחופש שלה בחזרה ובין אהבתה לעמרי. אחרי זה הגיעה גם החשדנות שלו בה. היא הואשמה בפלירטוט עם כל מי ששוחחה עמו – כשהוא הופך עצמו לקרבן ואומר לה 'את משפילה אותי'. ארנה החלה לחוש את הבור בלב נפער שוב, ורצתה לעזוב אבל היא נשארה. וחלפו עוד שנתיים. הם לא נישאו מעולם – אבל כבר מתחילת הקשר עברו להתגורר יחד, ואפילו רכשו יחד נכסים משותפים.

כשפרידה עמדה על הפרק והיא הגיעה למשרדי – זיהיתי שאני צריכה לעזור לה להזדקף מבפנים והפניתי אותה למאמנת אישית, שאני מאד מעריכה. ארנה שיתפה אותי, בתובנות שלה מהאימון הארוך אותו עברה ובמסקנה שמערכת היחסים הייתה מתעללת ולא בריאה וביחד הן ניסחו גם 5 סימנים לכך שאנשים נמצאים במערכת יחסים כזו:

אינטנסיביות – מערכות יחסים מתעללות אינן מתחילות ככאלה, הן מתחילות כשהן מלהיבות ומרגשות. ישנה אינטנסיביות של חיבה ורגש התאהבות ואתם מרגישים ממש טוב – ארנה הרגישה ברת מזל – כזו שקלעה בול במטרה. אבל באהבה לא בריאה, הרגשות האלה מתחלפים עם הזמן – מהתלהבות לגודש ואפילו למחנק. זה יכול לקרות כשהחבר/ה שלכם אומר לכם 'אני אוהב אותך' מהר מכפי שאתם מוכנים לכך; או כשהם מתחילים להופיע בכל מקום, מסמסים מלא ומתקשרים המון. חשוב לזכור שלא מדובר באיך מערכת היחסים מתחילה – אלא באיך היא מתפתחת.

בידוד – הבידוד מופיע כשבן/בת הזוג שלכם מתחיל למשוך אתכם מהחברים שלכם או מהמשפחה שלכם שמהווים את מערכת התמיכה שלכם, וקושרים אתכם באופן הדוק יותר אליהם. בידוד הוא כשזורעים את זרעי הספק כלפי כל מערכות היחסים המוקדמות שלך מהתקופה שלפני שהכרתם.

קנאה קיצונית – כשבן/בת הזוג שלך הופך להיות תובעני לגבי איפה אתם ועם מי אתם נמצאים – כל הזמן. או כשהם מתחילים לעקוב אחריכם באונליין וגם מחוצה לו. קנאה קיצונית מביאה עמה רכושנות וחוסר אמון: האשמות תדירות של פלירטוטים עם אחרים או בגידה וסירוב להקשיב לכם – כשאתם מנסים להסביר שאין להם מה לדאוג ושאתם אוהבים רק אותם…

זלזול – באהבה לא בריאה, מילים משמשות כנשק. שיחות שנהגו להיות כיפיות וקלילות הופכות להיות אכזריות ומביכות. יתכן שבן הזוג שלכם מתבדח על חשבונכם באופן שמכאיב לכם וכשאתם מנסים להגיד שזה פוגע ברגשותיכם, הם משתיקים אתכם ומאשימים אתכם בהגזמה וברגישות יתר.

תנודתיות – ריבים מתסכלים ומלאי דמעות מלווים בפיוסים רגשיים. תגובות והערות מלאות שנאה ומכאיבות כמו: 'את לא שווה כלום – אני אפילו לא בטוח למה אני נמצא איתך' מלוות בהתנצלות מהירה והבטחות ש'זה לא יקרה שוב'. בנקודה זו, אתם כל כך רגילים לרכבת ההרים הזו שנקראת מערכת היחסים שלכם – שאתם לא מזהים עד כמה היא לא בריאה וכמה מסוכנת הפכה להיות.

ליצירת קשר עם טלי מוזמנות להיכנס לאתר ולפייסבוק שלה.

במדור הטיפים מתפרסמות כתבות עם טיפים בנושאים שונים. ההמלצות ניתנות על ידי נשות מקצוע שמתראיינות למגזין, מובאות כלשונן ואין המגזין נושא כל אחריות על תוכן או טיב ההמלצה. לשאלות נוספות מוזמנות לפנות לבעלת העסק. לקריאת כל הטיפים במדור לחצי כאן

יש לך עסק ותרצי לכתוב את הטיפים שלך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין ולשלוח הצעת מחיר. מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה