הטיפים / איך לבשר לילדים שאתם מתגרשים

טלי אבידן היא עו"ד המתמחה בדיני משפחה. החזון של טלי הוא לעזור לאנשים, גברים או נשים, המצויים במשבר משפחתי לפתור את המחלוקות ביניהם ולצאת לדרך חדשה בצורה מיטבית עבורם, ועבור הילדים שלהם.

ליצירת קשר עם טלי מוזמנות להיכנס לאתר ולפייסבוק שלה.

טלי אבידן עו"ד המתמחה בדיני משפחה
צילום: אינגה אבשלום שיליאן (Q Elite Beauty)

איך לבשר לילדים שאתם מתגרשים

רוני, בת 14, אמרה לאמא שלה, "למה בכלל התחתנתם?". זה קרה אחרי תקופה ארוכה שבה היא הרגישה שהחיים בבית עכורים. שההורים שלה חיים ביחד – אבל כל אחד לחוד. הם כבר לא צוחקים, לא מחליפים מבטים, לא משוחחים, גם כששניהם עומדים ביחד במטבח ומכינים משהו- הם בכלל לא מדברים… על חופשות משפחתיות אין בכלל מה לדבר – אלו הפסיקו שנים קודם…

כשחגית פתחה את ההליך לישוב סכסוך, כל מה שעניין אותה בשלב הראשון, היה איך לבשר לילדים… העיכוב שבהגעה שלה עד כה, נבע מהעובדה שהיא חשבה שבצם זה שהיא תפרק את המשפחה – היא פוגעת בילדים: "זה לא מגיע להם" היא אמרה לי. "זה לא מגיע לאף ילד" – אמרתי, "אבל מגיע לך וגם לילדים שלך שתהיה להם אמא מאושרת".

כבר אמרתי לכם לא פעם, שבמסגרת ניהול ההליך במשרדי, אני נעזרת בין היתר באנשי מקצוע מתחום האימון האישי ומתחום הפסיכולוגיה, והם מעניקים ליווי תומך ללקוחות בשעתם הקשה ומבהירים את הבלבול. גם חגית לוותה על ידי מאמנת אישית שהביאה עמה כמה תובנות :  

הילדים צופים במערכת היחסים של ההורים. יש להם פרספקטיבה והם רואים דברים בבהירות.

הילדים הם חכמים – לא נותנים להם מספיק קרדיט לגבי מה שהם כבר יודעים.

יש מחשבה שאם ההורים לא צועקים ולא זורקים דברים אחד על השני הם "מתנהלים בדיסקרטיות" ולילדים אין מושג שיש בעיה. ילדים מרגישים את האנרגיה ואם אתם לא מדברים אחד עם השני ילדים מרגישים את זה.

ילדים בני 13-14 יכולים לשאול 'למה התחתנתם?' הסיבה לשאלה הזו היא כי הם מרגישים עצבניים ולא בטוחים בתוך הבית, כי הם מבינים שמה שהם רואים הוא לא אמיתי – "השקט" – לא אמיתי ויש אמת אחרת מתחת לפני השטח – שעלולה לפרוץ כמו לבה, בכל רגע… זה יוצר חוסר ביטחון.

רוב ההורים מקדישים 10 דקות ל"שיחה": הם מסבירים שהם אוהבים את הילדים, שהם נפרדים אחד מהשנייה אך לא מהם וכדו'. שיחה שטחית ביותר – בשל היותה לא נעימה. מה שצריך לעשות זה להיות נוכחים: זה המקום לשאול שוב ושוב שאלות שמפיגות את הפחד של הילדים – ולחפור, ולחפור, ולחפור- בשיחה הזו אתם לא תשמעו את המשפט "אמא את חופרת"…

כדאי לשאול:

  • למה אתה לא רוצה שנתגרש?
  • ממה אתם פוחדים?
  • למה זה יהיה כל כך נורא אם אבא ואני נתגרש?
  • מה זה אומר מבחינתך שיהיו לך שני חדרים?
  • למה אתה חושב שתהיה לך אמא חדשה /אבא חדש?

ההמלצה היא – בסבלנות רבה, להציף את כל אחת מהשאלות ולהפיג את הפחדים. להסביר, באמת, שאין אף אחד שיכול להחליף אתכם, גם לא בני זוג חדשים. כששואלים את הילד שאלות אפשר להתייחס לפחדים שלו, ואז כשעונים על הפחדים הילד מרגיש מוערך, ותחושת הערך מפיגה את הפחד.

ליצירת קשר עם טלי מוזמנות להיכנס לאתר ולפייסבוק שלה.

במדור הטיפים מתפרסמות כתבות עם טיפים בנושאים שונים. ההמלצות ניתנות על ידי נשות מקצוע שמתראיינות למגזין, מובאות כלשונן ואין המגזין נושא כל אחריות על תוכן או טיב ההמלצה. לשאלות נוספות מוזמנות לפנות לבעלת העסק. לקריאת כל הטיפים במדור לחצי כאן

יש לך עסק ותרצי לכתוב את הטיפים שלך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין ולשלוח הצעת מחיר. מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה