הטיפים / לגדל צמחים גם בתקופה שקשה לנו

ענבר שמואלי דדון היא בעלת המותג גלורי זר בר קיימא. צמח שנשכח באגרטל מים והשריש, הוביל לבניית עסק שכולו צמחים, מים ואגרטלים. בוטיק זרים ייחודי שמעניק פרשנות חדשה למשלוחי זרים ולעיצוב עם צמחים בבית.

ליצירת קשר עם ענבר מוזמנות להיכנס לאתר ולאינסטגרם שלה.

גלורי זר בר קיימא טיפים לגידול צמחים
צילום: סיגל לדנהיים

לגדל צמחים גם כקשה

למרות שצמחים בבית עושים טוב לנפש, דווקא כשעוברת עלי תקופה קשה או מורכבת אני לא מצליחה איתם. אם להיות כנה, אני מפסיקה לראות את הצרכים שלהם, וזה מתבטא בדרך כלל בזה שאני שוכחת להשקות או משקה יותר מדי.

לצמחים יש הרבה מתנות להעניק לנו, זה מתחיל בחמצן ואויר נקי אבל לא נעצר רק שם. הם מספקים לנו חיבור מיידי לטבע ומשרים עלינו רוגע. יש הרבה מחקרים על הנושא והוכחות לתרומתם לחוסננו הנפשי ואף הפיזי, אבל אנחנו לא באמת צריכות אותם כדי לדעת את האמת. מספיק להתבונן פנימה ולשאול את עצמנו, "האם נוכחות של צמח בבית תעשה לי טוב?".

אם התשובה שאת מקבלת לשאלה הזו היא, "כן" ומיד אחריה מגיע "אבל…"  המאמר הזה הוא בשבילך.
התובנות שאספתי כאן עזרו לי להכניס צמחים לבית, ואני מקווה שיעשו שינוי גם עבורך.

 החזירי את האחריות לצמח. אנשים נוהגים לקחת אחריות על הצמחים שלהם וזה נהדר ומומלץ. אבל אם תחושת האחריות והמחשבה שתרגישי אשמה במידה והצמח ימות, עוצרת בעדך מלהכניס צמחים לבית, יש כאן פספוס גדול. מותר לך להכניס עציץ לבית ולא להרגיש שכל חייו תלויים בך. נסי להביט על זה ככה, צמחים הם יצורים סתגלנים להפליא שיודעים גם לחיות בתנאי מחייה מופרכים. למעשה תנאים קיצוניים (מה שנקרא "תנאי עקה") אחראים במידה רבה להצלחתם, התפתחותם האבולוציונית ושגשוגם של צמחים בעולמנו. הצמחים עושים אדפטציות, משתנים ומתחזקים.

במרפסת שלי ישנו עץ לימון ש"הרגתי". אחרי חודשים ארוכים ללא השקיה או יחס כלשהו, לצד אותו העץ המת החל לצמוח גזע חדש. היום ניצב שם עץ לימון חי ומשגשג. דברים קורים בעולם הצמחים ולא תמיד הם קשורים אלינו. לפעמים צמח יקבל תשומת לב ועדיין לא ילבלב, לפעמים אנחנו נזניח אותו והוא רק יתחזק. לא הכל תלוי בנו, גם אצל גננים לתפארת, צמחים מתים. אנחנו לא מרכז חיי הצמח.

כשהתחלתי להסתכל על צמחים כיצורים שחיים לצדי ולא כאלו שאני אחראית עליהם, מבלי לשים לב גם התחלתי לטפל בהם יותר טוב. נסי לדמיין איך יראה הקשר שלך עם צמחים אם תפסיקי לחוש אחראית עליהם. אם עולה בך תחושת הקלה, זה כיוון טוב בשבילך.

הכל זמני. אפשר להכניס צמחים לבית באותו האופן שבו את מכניסה אליו זר פרחים, מתוך הבנה שהוא יחיה למשך תקופה ואז ימות. אני יודעת שזה לא מקובל לקנות עציץ מתוך ראייה זמנית, אבל דווקא בהסתכלות הזו טמון מפתח לשינוי שיוביל להצלחה איתם. אם את נוהגת לפנק את הבית מדי פעם בזר פרחים רענן מתוך ידיעה שהוא ימות אחרי שבוע, מדוע שלא תעשי זאת עם עציץ נחמד וירוק? אולי הוא יחיה אצלך חודש, אולי אפילו חודשיים או חצי שנה.

כשהבנתי שגם בתקופה זמנית לצד צמח יש ערך עבורי, הגישה שלי אל צמחים השתנתה. וכששחררתי את הציפייה שהצמחים שלי יחיו לנצח, נוצר מרווח לדברים חדשים לקרות, ומבלי להתכוון עציצים החלו לחיות אצלי יותר ויותר זמן. שאלי את עצמך, האם נקודת המבט הזמנית יכולה לאפשר לך להכניס צמח לבית ללא תחושת מועקה?

אם את אותה אחת שכבר ויתרה על עציצים בבית, אני מקווה שהמאמר הזה יעזור לך לשחרר ולו במעט את מערכת היחסים איתם ושתרשי לעצמך להכניס צמחים לבית וללב בשמחה וללא תחושת כבדות. צמח בבית יכול להראות לאנשים כדבר קטן, אך האמת היא שיש לו משמעות והשפעה מיטיבה עלינו, ובימי מלחמה כמו עכשיו, הנחמות הקטנות חשובות. הסברים ומדריכים על השרשת צמחים במים בקלות תוכלו למצוא בבלוג שבאתר. ליצירת קשר עם ענבר מוזמנות להיכנס לאתר ולאינסטגרם שלה.

במדור הטיפים מתפרסמות כתבות עם טיפים בנושאים שונים. ההמלצות ניתנות על ידי נשות מקצוע שמתראיינות למגזין, מובאות כלשונן ואין המגזין נושא כל אחריות על תוכן או טיב ההמלצה. לשאלות נוספות מוזמנות לפנות לבעלת העסק. לקריאת כל הטיפים במדור לחצי כאן

יש לך עסק ותרצי לכתוב את הטיפים שלך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין ולשלוח הצעת מחיר. מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה