הטיפים / איך להוציא לאור ספר בהוצאה עצמית

דנה שניידר ילידת תל אביב, 1976, בוגרת תואר ראשון ביחסים בינלאומיים ומזרח אסיה מהאוניברסיטה העברית בירושלים, ותואר שני ביחסים בינלאומיים מהמכון ללימודי דמוקרטיה, אוניברסיטת ווסטמינסטר, לונדון. זוכת פרס מרגרט קול בנושא טרור בינלאומי. ספרה ה-3 לונדון, חכי לי! בהוצאת אגדה יצא לאור ביוני 2023. ספריה הקודמים: לא יכול לאהוב יותר וגרעין אֱדום נמכרו באלפי עותקים, זכו לביקורות נלהבות והוקלטו כספרי שמע. אלו הטיפים של דנה, למי שרוצה להוציא את ספרה לאור בהוצאה עצמית.

ליצירת קשר עם דנה מוזמנות להיכנס לדף הבית שלה בתוך אתר "עברית", לבלוג, לאינסטגרם ולדף העסקי שלה.

דנה שניידר סופרת עצמאית

איך להוציא לאור ספר בהוצאה עצמית ולהרוויח את הדרך שלך

מאז שאני מכירה את עצמי אני כותבת. בכיתה ו' כתבתי ספר שלם על אמא לילד מיוחד אך הספר הזה נגנז. כתבתי יומנים במשך שנים על גבי שנים והפסקתי רק עם לידת התאומים שלי, בעיקר כי לא מצאתי את המחברת בין המוצצים והחיתולים…

כל חיי אני כותבת שירים, סיפורים קצרים, מסות, הגיגים ורומנים שלמים. בתיכון הייתי כתבת נוער של מעריב לנוער ואני בטוחה שמי שקורא את הכתבה הזו קרא גם אז את כתבותיי ואת הטור שלי בשנות ה-90.

ואז באה הקורונה. סיימתי לכתוב את "לא יכול לאהוב יותר", הרומן שלי על אהבה ותשוקה. ההוצאות והחנויות היו סגורות ורק אצלי הכול בער. התחלתי במחקר ענק איך מוציאים ספר לאור בהוצאות גדולות והבנתי… אין לי סיכוי. זה יהיה כמו לזכות בלוטו. ואני אפילו לא ממלאה כרטיס. עם הזמן גם קיבלתי הצעות מאוד יקרות שלא יכולתי להרשות לעצמי.

למזלי, החיים במחיצת 3 ילדים ספורטאים הישגיים גרמו לי לא לוותר! הילדים אמרו: אמא, לכי על זה לבד. אל תתני לאף אחד לקחת ממך את זכויות היוצרים, את הרווחים, והשליטה. זה התחבר לאני הפנימי שלי: הפמיניסטית, העצמאית והחופשייה.

פתחתי הוצאת ספרים משלי: אגדה (אביב, אדם, גל ודנה) ואני שמחה לבשר כי לאחרונה חתמתי חוזה עם צומת ספרים וסטימצקי להפצת ספרי ה- 3 "לונדון, חכי לי!". כמה נפלא!

אז איך מוציאים ספר בהוצאה עצמית? זה מה שאני למדתי לאורך הדרך:

כתב היד ושליחה להוצאות – כתבי את הסיפור שלך בצורה הכי אותנטית. כדאי כבר בשלב הזה לעבור תהליך של עריכה ספרותית, גם לכתב היד המושלם בעולם. שלחי להוצאות הגדולות. תמיד כדאי לנסות! אם תקבלי סירובים אל תיפול רוחך! זה קורה ל- 98% מהסופרים. אם תקבלי הצעה עם סכום גבוה מאוד שעלייך לשלם – חשבי שוב. אם משתלם לך כלכלית, לכי על זה. זה שווה ממש. אבל אם אין לך יכולת כלכלית, עזבי ועברי לנהל את התהליך לבד.

עריכה ספרותית, עריכה לשונית, הגהה, בדיקת זכויות יוצרים – בהוצאה עצמית את שולטת בכל התהליך. קחי את אנשי המקצוע המעולים בתחום – יש הרבה כאלה והם יובילו את כתב היד שלך ביד בטוחה למקום נפלא. אני שמתי לי חוק לעבוד רק עם נשים. אל תוותרי על אף שלב! בדיוק כמו הוצאות ספרים גדולה – עריכה ספרותית, עריכה לשונית הן חובה, אסור לוותר על הגהה (אפילו שתיים) וכן בדיקת נושא זכויות היוצרים.

שם הספר והכריכה – בדקי שאין עוד ספר עם שם בדיוק כמו שלך. אם כן – החליפי. הכריכה – עצבי בעזרת אנשי מקצוע את הכריכה שהכי זועקת את ספרך מבחינת ז'אנר (כריכה של ספר מתח שונה בשפה בעיצובית מכריכה של ספר רומן רומנטי, למשל), עצבי לשביעות רצונך מבחינת נושא הספר, צבעים, אווירה ובעיקר כל מה שיגרום לקורא פוטנציאלי להרים אותו מהמדף האמיתי או הווירטואלי.

בית דפוס – כמה עותקים להדפיס? כאן צריך לקבל החלטה חשובה מאוד לגבי שיווק הספר ולכמה קהלים את רוצה להגיע, וכמו הרבה פעמים בחיים – זו שאלה של כסף. הכניסה לרשתות כרוכה בתשלום לבית הדפוס על לפחות 1,000 עותקים, תשלום למפיץ וגם הרווחים מתחלקים בהתאם, כולל עם הרשת עצמה. הדפסה במהדורה מצומצמת יותר אפשרית וגם כאן נשאלות שאלות: רק למשפחה וחברים? לחנויות עצמאיות? למכור לבד? הכל קביל ועל הכל את מחליטה!

שיווק, שיווק, שיווק – פה העניין אינו שונה בהרבה אם היית מוציאה ספר בהוצאה גדולה או מסורתית. זה החלק הכי קשה לכל סופר אבל אין ברירה. ספרי לעולם למה כדאי לקרוא את הספר שלך ומשכי אחרייך במחול קסום את הקוראים שלך אל העולם שלך, המיוחד והנפלא.

ליצירת קשר עם דנה מוזמנות להיכנס לדף הבית שלה בתוך אתר "עברית", לבלוג, לאינסטגרם ולדף העסקי שלה.

במדור הטיפים מתפרסמות כתבות עם טיפים בנושאים שונים. ההמלצות ניתנות על ידי נשות מקצוע שמתראיינות למגזין, מובאות כלשונן ואין המגזין נושא כל אחריות על תוכן או טיב ההמלצה. לשאלות נוספות מוזמנות לפנות לבעלת העסק. לקריאת כל הטיפים במדור לחצי כאן

יש לך עסק ותרצי לכתוב את הטיפים שלך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין ולשלוח הצעת מחיר. מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה