הטיפים / לכתוב את הרומן הראשון שלך ולהישאר בחיים

דנה שניידר ילידת תל אביב, 1976, בוגרת תואר ראשון ביחסים בינלאומיים ומזרח אסיה מהאוניברסיטה העברית בירושלים, ותואר שני ביחסים בינלאומיים מהמכון ללימודי דמוקרטיה, אוניברסיטת ווסטמינסטר, לונדון. זוכת פרס מרגרט קול בנושא טרור בינלאומי. ספרה ה-3 לונדון, חכי לי! בהוצאת אגדה יצא לאור ביוני 2023. ספריה הקודמים: לא יכול לאהוב יותר וגרעין אֱדום נמכרו באלפי עותקים, זכו לביקורות נלהבות והוקלטו כספרי שמע. אלו הטיפים לכתיבה של דנה, למי שרוצה להוציא את ספרה לאור ולמי שרוצה להשאיר אותו עמוק במגירות הלב.

ליצירת קשר עם דנה מוזמנות להיכנס לדף הבית שלה בתוך אתר "עברית", לבלוג, לאינסטגרם ולדף העסקי שלה.

דנה שניידר סופרת עצמאית

איך לכתוב את הרומן הראשון שלך ולהישאר בחיים

את ספר הביכורים שלי "לא יכול לאהוב יותר" כתבתי לעצמי במטרה שאף אחד לא יקרא. כתבתי את טראומת הגירושים שלי. העליתי על כתב את כל התשובות לשאלות שלא ידעתי לענות עליהן בעין הסערה. מה לעשות כשאת רוצה עוד ילד ובן הזוג שלך לא רוצה? מה עושים כשהבית שלך מתמוטט? איך שוכבים עם גבר שהוא לא בעלך? ואז המצאתי. המצאתי לי שתי דמויות וכתבתי את כל הרגשות שלי בתוכן. מאז הספר ראה אור וקנה לו קוראים רבים. הוצאתי ספר שני: "גרעין אדום" שהפך רב-מכר והוקלט בקולה של ריקי בליך כספר שמע ב"סטוריטל" ולפני שבועיים ראה אור ספרי החדש מה שמאוד מרגש אותי: "לונדון, חכי לי!" הנמכר באתר 'עברית', ב'אינדיבוק' ובקרוב בסטימצקי וצומת ספרים. אז הנה 5 טיפים לכתיבה ממני אלייך.

כתבי את עצמך – כתבי באופן הכי אותנטי שלך, במילים שלך, אל תנסי לשנות דבר. אל תנסי לכתוב כמו מישהו אחר. אני לא עמוס עוז וגם את לא. תהיי את. זה מספיק טוב. זה אפילו מצוין!

הרחקה – כתבי את הסיפור שלך אבל הרחיקי אותו כמה שיותר מעצמך. את רוצה לכתוב על ילד נוסף? תמציאי שיש לך כבר חמישה ילדים או אף לא אחד. כסי את מציאות חייך אבל השאירי את הרגש. כתבי את המריבה שמעולם לא הייתה בינך ובן זוגך אבל הבסיס שלה תמיד היה שם. כתבי את עצמך והרחיקי מעצמך.

כתבי בכל מצב – אל תחכי להשראה, אל תחכי שיהיה לך זמן, אל תחכי לרגע בו לא תהיי עייפה או רעבה או לבד. פשוט כתבי במקום הכי טבעי לך. אני כותבת במטבח עם שלושה ילדים ושתי כלבות סביבי באופן תמידי. אני לא נכנסת לחדר משלי ולא אומרת: אל תפריעו לאמא כי אני כותבת. אני תמיד כותבת והם יודעים זאת. השיחות של הילדים נכנסות אל בין השורות שלי ופתאום יש פרק שלם על אמא וילדים ורקמת החיים.

אל תצפי בטלוויזיה – זה משהו שאני עושה בקלות אבל אולי לא מתאים לכולם. אני מאמינה שסדרות, נטפליקס, טיקטוק, סרטונים, פייסבוק, אינסטגרם, כל אלה מטשטשים אותנו. אם את באמת רוצה לכתוב אל תתני למסכים לשאוב אותך. הגבילי את כל הדברים האלה בחיים שלך. תני לעצמך זמן – לכתוב.

קראי – קראי המון ספרים. אי אפשר לכתוב בלי לקרוא. אף אחד לא יכול לכתוב ספר בלי לקרוא הרבה ספרים. לא על מנת לחקות כתיבה של אחרים. קריאה היא השראה, היא ה"פיד", זה עולם התוכן של הכותב, קריאה מעשירה את הנשמה ותוך כדי כך בתת מודע אנחנו מפנימות את מבנה הסיפור, הדמויות, את העבר-הווה-עתיד שלהן, את נקודת השיא ואז במצב הזה… מצאי לך עורכת ספרותית טובה!

ליצירת קשר עם דנה מוזמנות להיכנס לדף הבית שלה בתוך אתר "עברית", לבלוג, לאינסטגרם ולדף העסקי שלה. ניתן גם לרכוש את הספרים שלה: לונדון חכי לי!, גרעין אדום, גרעין אדום כספר שמע ב"סטוריטל" ולא יכול לאהוב יותר

במדור הטיפים מתפרסמות כתבות עם טיפים בנושאים שונים. ההמלצות ניתנות על ידי נשות מקצוע שמתראיינות למגזין, מובאות כלשונן ואין המגזין נושא כל אחריות על תוכן או טיב ההמלצה. לשאלות נוספות מוזמנות לפנות לבעלת העסק. לקריאת כל הטיפים במדור לחצי כאן

יש לך עסק ותרצי לכתוב את הטיפים שלך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין ולשלוח הצעת מחיר. מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה