נשים ועסקים / רבקה סביניר

רבקה סביניר היא אמנית ויזואלית רב תחומית בוגרת המחלקה לאביזרים ואובייקטים לגוף בבצלאל (כיום המחלקה לצורפות ואופנה), ותואר שני בעיצוב אופנה מ CENTRAL SAINT MARTINS לונדון. בשלוש השנים שחיה בלונדון זכתה להתמחות מספר חודשים בבית האופנה של אלכסנדר מקווין והציגה בשבוע האופנה. רבקה חזרה לארץ ב 2014 ומאז היא יוצרת באופן עצמאי, מלמדת ומשתתפת בתערוכות בהן שתי ביאנלות ליודאיקה בירושלים, הביאנלה לאומנויות ולעיצוב תל אביב 2020 וגם בביאנלה הנוכחית במוז"א שנפתחה ב 31/3/2023 לקהל הרחב.

רבקה סביניר אמנית ויזואלית רב תחומית
צילום: טל שמי

איך העסק התחיל?

"העסק התחיל אחרי שהייה של 12 שנים בחו"ל, שכללו לימודים בלונדון ושמונה שנים של מגורים באיסטנבול. הוא נולד במעבר לישראל ובמעבר בין תלת ממד לדו ממד – כשהשימוש במחשב לצורכי יצירה נכנס לתמונה. באופן אוטודידקטי לימדתי את עצמי פוטושופ, יצרתי סדרה של דימויים שהם קולאז'ים דיגיטליים. אז הבנתי עם עצמי וגם דרך תגובות הקהל שהפכו אט אט ללקוחות, שפיתחתי שפה צבעונית חומרית שונה מזו שמאפיינת בדרך כלל עבודות שמגיעות מעולם העיצוב הגרפי. יצרתי תמונות עד שבאה הבקשה ליצור טפט. שם נולדה עשייה של טפטים בהזמנה ובהתאמה אישית. מה שייחד את הסדרה הראשונית של הטפטים זה שילוב של דימויים תלת ממדיים ודו ממדיים."

כמה משפטים על העסק

"הלקוחות שלי הם מעצבי פנים, אדריכלים ולקוחות פרטיים שמחפשים אומנות לבית או למרחבים ציבוריים. המוצרים כוללים טפטים ועבודות קיר שנעות בין העולם הדיגיטלי לעולמות הקראפט. יש תמונות וסדרה של פסלי קיר חדשים עליהן אני עובדת בימים אלו. ניתן לרכוש ישירות ממני ובקרוב בחנות מוז"א במקביל לביאנלה שבה אני משתתפת." ליצירת קשר עם רבקה מוזמנות להיכנס לאתר, לאינסטגרם ולדף העסקי שלה.

רבקה סביניר אמנית ויזואלית רב תחומית
צילום: רבקה סביניר
רבקה סביניר אמנית ויזואלית רב תחומית
צילום: רעות ברנע
רבקה סביניר אמנית ויזואלית רב תחומית
צילום: רבקה סביניר

מה מיוחד בעבודות שלך?

"אני עובדת לעומק ולרוחב, נעה במרחב שבין דיסציפלינות שונות שרכשתי – בין עבודת היד הקראפטית, שבאה מתוך השורשים המשפחתיים שלי, לבין העולם הדיגיטלי העכשווי. העבודות שלי מבטאות את העבר ההווה והעתיד שלי אם מותר לי לחזות. הן משלבות בתוכן את הידע שלי באופנה, צורפות, תפירה, קרמיקה, רקמה, סריגה… אני בתנודה מתמדת בין החומר למרחב הדיגיטלי ובחזרה לחומר. ה'רצון' ליצור ולבטא את עצמי במגוון דרכים הוא לא פעם חזק ממני הוא כל הזמן גדל מתפתח ואתו גם אני ו'התוצרים' שלי. המפגש בתהליכי עבודה שנעשים במחשבה משותפת עבור לקוחות יכול להיות מאוד מפרה כי הוא בעצם מרחיב את הגבולות שלי ומכניס אותי לעולמות נוספים שם אני כל הזמן מנהלת דיאלוג בתהליך הפיתוח עד שאני מגיעה למוצר הסופי."

טיפים לנשים עצמאיות

"מה שהייתי ממליצה לבנותיי מניסיוני האישי הוא שהעשייה שלהן תהיה מבוססת, עם שורשים עמוקים לפני שהן מקימות משפחה ולא תוך כדי. שהזהות שלהן כאישה עובדת יוצרת, אישה שהיא עצמאית כלכלית לרגע לא תיזנח, תונח בצד בגלל האימהות. אמהות וחיי משפחה יכולים להעסיק כל אחד ואחת 24/7 אז ללמוד לשלב מהשבוע הראשון. הייתי ממליצה להן לעבוד במקום שהוא קרוב לבית כדי שיהיה קל לנוע בין שתי היצירות – העבודה והמשפחה. וטיפ אחרון שיתופי פעולה עם יוצרים שהעשייה שלהם נותנת השראה. מפגשים מהסוג שגורמים לנו לגדול ולהגיע למקומות טובים מכל הבחינות: כיוצרות כבעלות עסק ובעיקר כאדם כאישה."

רבקה סביניר אמנית ויזואלית רב תחומית
צילום: רבקה סביניר
רבקה סביניר אמנית ויזואלית רב תחומית
צילום: רבקה סביניר
רבקה סביניר אמנית ויזואלית רב תחומית
צילום: רבקה סביניר

חוויה מעניינת ומרגשת שהייתה לך כחלק מהעבודה

" לקוחה שהגיעה ללא היכרות מוקדמת, ביקשה שאכין מתנה מעשה ידי לאחותה. היא אמרה שהיא עוקבת אחרי העשייה שלי וחשוב היה לה שזאת תהיה אני. אמרתי לה שאני לא עושה דברים כאלה והיא מוזמנת לבחור מן הקיים, אבל היא לא ויתרה ואמרה שהיא סומכת עלי במאה אחוז וחשוב לה שזאת תהיה עבודת יד שלי. העובדה שהיא בחרה להגיע אלי וסמכה עלי ועל נקודת המבט שלי מאוד ריגשה אותי וקיבלתי על עצמי את המשימה. היום היא וכמובן אחותה הן עוקבות הדוקות וטובות."

איך את צומחת ממשברים?

"אני נושמת עמוק, נותנת לעצמי יום של הפוגה, לפעמים מתמסרת לבלבול לחוסר השקט, אי הידיעה, הכאב, אבל במקביל דואגת להיות גם בתנועה. אפשר לעזור למישהו לצאת לשנייה מגבולות עצמי ואז הכל חוזר לאיזון. גם גיליתי עם הזמן שהרבה פעמים כשמגיעה נפילה במצב הרוח אחריה נולד משהו חדש שמרגש אותי. אז אני כבר יודעת שיש כאן איזה דפוס אולי חבלי לידה שמישהו מבחוץ לא יבין כי על פניו כלום לא השתנה. חוץ מזה יש הורים, חברים וכמובן חיבוק מהבנות שלי שמזכיר לי שאני צריכה ללמד אותן ברגע הזה ממש איך קורה שנופלים ואיך פועלים כדי להתרומם חזרה."

רבקה סביניר אמנית ויזואלית רב תחומית
צילום: רבקה סביניר

מה את אוהבת בעבודה שלך?

"העבודה שלי היא מהות הקיום הבלתי תלוי שלי בעולם בכל רגע נתון אני מתפתחת וגודלת בתחום שבחרתי ואני מגלה כל פעם מחדש כוחות יכולות וחוכמות אחרות וזה פלא בעיני."

רוצות להכיר את רבקה קצת יותר? מוזמנות להיכנס לאתר, לאינסטגרם ולדף העסקי שלה.

במדור נשים ועסקים מתפרסמות כתבות על עסקים שונים. לקריאת כל הכתבות במדור לחצי כאן.

יש לך עסק ותרצי שאכתוב עליך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין.
מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה