נשים ועסקים / מדלן קריטמלר ומעיין רימון

מדלן קריטמלר ומעיין רימון הן מחנכות כיתות א'-ב' בבית ספר יסודי בחולון. מדלן בעלת תואר ראשון לגיל הרך ותואר שני בחינוך יסודי, והיא רכזת הכלה והשתלבות בבית הספר. למעיין תואר ראשון בחינוך לגיל הרך ותואר שני בניהול מערכות חינוך, וניסיון כסגנית מנהל בחטיבה צעירה. היא גם כתבה ספר ילדים בשם "יער האותיות הקסום" שמסייע בתהליך רכישת הקריאה. הן הכירו בבית הספר. כל אחת עבדה באופן עצמאי בהכנה לכתה א', ולפני ארבע שנים התחילו לעבוד יחד.

צילום: אלי שדה

איך העסק התחיל?

"זו לא הייתה אהבה ממבט ראשון. כשתי נשים מאוד יצירתיות ובעלות יכולות נתקלנו לא פעם בחילוקי דעות. אבל עם הזמן נרקם בינינו קשר. הבנו שאנחנו בעצם דומות, שתינו בכורות במשפחה, אמהות לשלושה, נשואות לבעלים שנולדו באותו יום, בעלות ידע רב בתחום רכישת הקריאה, חרוצות, לא מוותרות, אוהבות להשקיע ולצאת מהקופסה אז למה בעצם שלא נעשה זאת ביחד?! כך החל הרעיון לשתף פעולה ומתוך צורך שעלה בקרב הורים רבים שפנו אלינו בנפרד, הבנו שנוכל לקיים קורסים כהכנה לכתה א' ולסייע לילדים להגיע מוכנים יותר ובעלי ביטחון אל בית הספר. זיהינו את היכולת שלנו לתת טוויסט אחר לתחום הזה של למידה והכנה לכיתה א'."

כמה משפטים על העסק

"זהו בעצם חוג בקבוצת למידה קטנה, אשר מאפשר לילדים להכיר מושגים ראשוניים בתחומי הלמידה בכיתה א' – מתמטיקה ושפה. הילדים מכירים את האותיות, לומדים לכתוב אותן באופן תקני ומתחילים קריאה ראשונית. בנוסף מתרגלים אחיזה נכונה, מודעות פונולוגית, מיומנויות גזירה וכתיבה באופן תקני של האותיות והספרות."

בהכנה לכתה א'
צילום: אלי שדה

מה מיוחד בגישה שלכן?

"זוהי גישת למידה שמותאמת לעידן החדש ומקבילה לתחילתה של למידה מבוססת פרויקטים אשר בעצמה יוצאת מעולם התוכן שקרוב לילד וממשיכה אל חקירה ולמידה עצמאית עד לכדי תוצר, תוך שימוש במיומנויות למידה הנדרשות במאה ה- 21 ושונות ממורה אשר מוסר ידע בלבד. בנוסף ללמידה בשיעורים, יצרנו גם ערכות משחקים לילדים העולים לכיתה א'. בשיעורים שלנו אנחנו משלבות חומרים שעוזרים במוטוריקה העדינה ומותאמים לעולמם של הילדים, ונותנות מענה גם בפן הרגשי. אנחנו משתדלות לדמות את החוג לשיעור בכתה – התלמידים נכנסים לתוך בית ספר, יושבים בכתה עם ילדים שלא מכירים את כולם, עם מורה ולוח. במהלך הזמן הם רוכשים ביטחון עצמי ועולם בית הספר והמושגים הקשורים בו הופכים למוכרים עבורם מה שמפיג חששות ומאפשר לילדים נחיתה רכה בבית הספר, ונקודת פתיחה אחרת שמשנה את כל החוויה של כיתה א'."

שלושה טיפים לנשים עצמאיות

"לא לוותר על חלומות, לתכנן את הצעדים ולמצוא את הזמן הנכון לפרוץ, לגוון ולצאת מהקופסה."

"תהיי בטוחה שאם את עושה משהו שאת אוהבת הוא יצליח כי הוא נעשה מהנשמה."

"הקיפי את עצמך באנשים שמאמינים בך ובדרך שלך, אנשים שירימו ויעצימו אותך ולא באנשים שיפקפקו ויעלו כל דבר אפשרי כדי להסביר למה זה לא ילך."

חוויות מרגשות שיש לכן כחלק מהעבודה

"הכי מרגש זה לקבל הודעה או שיחה מאמא שלא מאמינה שהילד שלה התחיל לקרוא… כשהנס הזה מתרחש לצד הנאה לאורך כל הדרך אנחנו יודעות שעשינו משהו טוב."

בהכנה לכתה א'
צילום: אלי שדה

איך אתן צומחות ממשברים?

"אנחנו מתמודדות יחד גם בשעת משבר, פותרות יחד את הבעיות ונתמכות בסביבה שמקיפה אותנו. גם משבר הקורונה לא שבר אותנו. הכנו ערכה מיוחדת עם סרטון הדרכה ליצירה, משחקים ולמידה חווייתית והגענו עד לביתו של כל תלמיד ותלמידה עם שוקולד וחיבוק מרחוק כי הקשר הוא הרבה מעבר לעסק, מדובר בנשמות צעירות, בהתרגשות, ציפייה והנאה מתהליך של ילדים ואנחנו לא מוותרות על להיות בשבילם גם מעבר לחוג עצמו."

מה אתן אוהבות בעבודה שלכן?

"לדעת שהילדים מצפים לשיעור הבא, מספרים בגן לחברים בהתרגשות על החוג, שולחים לנו הודעות כשמסיימים משימות וגם כשסתם מתגעגעים או רוצים לספר על שן שנפלה או חגיגה שחגגו, זה בדיוק מה שאנחנו אוהבות בעבודה שלנו. שהקשר הוא לאורך הדרך משמעותי, שילדים בכיתה ד' רצים ומחבקים אותנו ועוד זוכרים שהיו אצלנו בראשית הדרך אל עולם בית הספר."

רוצות להכיר את מעיין ומדלן קצת יותר? מוזמנות להיכנס לדף העסקי שלהן.

במדור נשים ועסקים מתפרסמות כתבות על עסקים שונים. לקריאת כל הכתבות במדור לחצי כאן.

יש לך עסק ותרצי שאכתוב עליך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין.
מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה