נשים ועסקים / יפעת פרנס

יפעת פרנס היא אמנית רב תחומית עם תשוקה גדולה לחומרים, אשר מנהלת דיאלוג בין עולם האמנות לעולם העיצוב. יפעת החלה את דרכה כמעצבת עם מומחיות בעיצוב בקרטון, סטנדים, ריהוט ותערוכות, והתפישה העיצובית של הפיכת הקרטון מדו מימד לתלת מימד ממשיכה ללוות אותה בדרכה האמנותית גם היום. היא מעידה על עצמה כעל פרפקציוניסטית חסרת תקנה ואכן העבודות שלה מאופיינות ברמת גימור גבוהה מאוד.

יפעת פרנס אמנית רב תחומית
צילום: גלי שורר

איך העסק התחיל?

"האמנות תמיד הייתה שם ברקע אבל העסק התחיל מתוך חזון להוציא את האמנות שלי מהגלריה אל הרחובות. רציתי לראות אנשים הולכים ברחוב עם עבודות האמנות שלי. כאשר רואים עבודת אמנות בגלריה או במוזאון, גם אם מתחברים אליה והיא מרגשת אותנו, עדיין מרגישים ריחוק מסוים כי אסור לגעת. את הריחוק הזה רציתי לשבור. הדרך להגשמת החלום שלי הייתה להדפיס את האמנות שלי על חולצות טי. כך יצא שבלי שום רקע באופנה קפצתי למים העמוקים ועיצבתי חולצות טי."

כמה משפטים על העסק

"העסק הוא אני ואני משתנה כל הזמן ולכן קשה מאוד להגדיר אותו. העיסוק הראשי שלי הוא אמנות ובו אני משקיעה את מירב הזמן. מידי פעם מבליחה החוצה המעצבת שבי ואז נולדים פרויקטים. תמיד בסדרות קטנות, תמיד עם הרבה השקעה ותשומת לב ותמיד העיצוב יהיה נגזרת של האמנות. היכולת לשלב ולתווך בין האמנות והעיצוב מהווה בעיניי יתרון בעיקר בעבודה מול מעצבי פנים. כשהתחלתי היה לי חשוב לייצר מוצר ייחודי ומוקפד ושכל העבודה תתבצע בארץ ובסדרות קטנות. יצרתי שתי קולקציות: לקולקציית נשים עיצבתי חולצות טי עם גזרה ייחודית עליהן הדפסתי דימויים שהיו תולדה של תהליך ארוך אשר החל בצילום מרקמים של דלתות, חילוץ דמויות בעבודת מחשב, ציורן על בד פשתן, ורקמה. עבודות אלה הוצגו בתערוכה בבית האמנים בתל אביב. לקולקציית היוניסקס עיצבתי חולצות טי בגזרה קלאסית מבוססת על רישומי חוטים אותם צילמתי והדפסתי על החולצות. ייצרתי גם צעיפים, הדפסים קטנים על עץ צפצפה ותיקים. בימים אלה אני יוצרת סדרה של מיני קפסולות לתליה על הצוואר או בשמם המסחרי – שרשראות, שהן נגזרות של עבודות האמנות שעליהן אני עובדת בימים אלה. אותו דבר, רק בקטן."

יפעת פרנס אמנית רב תחומית
צילום: גלי שורר
יפעת פרנס אמנית רב תחומית
צילום: גלי שורר

מה מייחד את האמנות שלך?

"אני חושבת שהמקוריות, כושר ההמצאה, הדיוק, הגיוון והיכולת לקחת חומרים, לפרק אותם ולהמציא אותם מחדש בשפה האישית שלי, כל אלו מייחדים אותי ואת העסק שלי. תהליך העבודה שלי מזכיר קצת ניסויי מעבדה. אני חוקרת ועורכת אקספרימנטים של פירוק, הרכבה ושילוב בין חומרים שמביאים אותי לגילויים מרגשים. דיו, חוטים, ברזל, פוליאסטר ופרספקס, הם רק חלק מהחומרים איתם אני עובדת. בעבודות שלי ניתן לראות דיאלוג בין ניגודים: מופשט/פיגורטיבי, אמנותי/מעוצב, רכות/נוקשות, נעלם/נוכח ובסדרת העבודות הנוכחית אני חובקת בתוך קפסולות גזרי חוטים בעזרתם אני יוצרת קוים, כתמים וטקסטורות. את העבודות אני סוגרת בין שכבות פרספקס שקוף אשר נתפרות בחוט, מה שנותן לעבודה תחושת ריחוף."

יפעת פרנס אמנית רב תחומית

צילום: יגאל פרדו

טיפים לנשים עצמאיות

"להיות נאמן לדרך, להיעזר באנשי מקצוע טובים. כפריק קונטרול אני יכולה להעיד שאם לא משחררים ונעזרים באנשי מקצוע הדרך יותר ארוכה."

חוויה מעניינת שהייתה לך כחלק מהעבודה

"עד היום אני זוכרת את ההתרגשות שהציפה אותי בפעם הראשונה שראיתי משהי שאני לא מכירה הולכת ברחוב עם חולצה שלי. אין דבר יותר משמח מלראות את החלום שלי מתגשם. להפוך את הרחוב לגלריית אמנות שמציגה עבודות שלי."

איך את צומחת ממשברים?

"אני קודם כל מזכירה לעצמי שמשברים הם חלק מהתהליך. אני לוקחת דברים בפרופורציה ויודעת שמה שלא מצליח היום בדרך אחת יכול להצליח מחר בדרך אחרת. מעבר לכל זה התברכתי במשפחה וחברות שתמיד שם בשביל להרים ולחזק."

יפעת פרנס אמנית רב תחומית
צילום: יפעת פרנס

מה את אוהבת בעבודה שלך?

"אני אוהבת את הרגע שהבטן יודעת שהגעתי לדיוק שחיפשתי, אם זה בצד האמנותי או בצד הטכני של פתרון בעיות."

רוצות להכיר את יפעת קצת יותר? מוזמנות להיכנס לאתר, לאינסטגרם ולדף העסקי שלה.

במדור נשים ועסקים מתפרסמות כתבות על עסקים שונים. לקריאת כל הכתבות במדור לחצי כאן.

יש לך עסק ותרצי שאכתוב עליך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין.
מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה