נשים ועסקים / עידית רייכרט

עידית רייכרט היא עורכת דין פלילית למעלה משני עשורים. בעברה הייתה פרקליטה פלילית בפרקליטות ובעשור האחרון היא סנגורית בנשמתה, בעלת משרד בוטיק למשפט הפלילי בצפון הארץ וסניף נוסף במרכז. עידית מרצה בתחומי המשפט הפלילי, מלווה ומייצגת עוברי חוק נורמטיביים ונפגעות עבירה ומאמינה שאין תיק שלא ניתן לנצח בו.

צילום: Q Elite Beauty

איך הפכת להיות עורכת דין?

"תמיד היה לי חוש צדק מפותח וצורך לתקן עוולות וכבר בבית הספר היסודי נמשכתי לעולם המשפט. בכיתה ה' נבחרתי להיות תובעת במשפט מבוים שהתקיים בפני הורים ותלמידים. אז, זיהיתי את התשוקה שהייתה לי לנצח במשפט, להתכונן אליו במיוחד במלאכת המחשבת שנדרשה לחקירה נגדית טובה. מאז חלמתי להיות עורכת דין פלילית. מבחינתי זה היה הכי  טבעי ומתבקש בסיום לימודי המשפטים, להתמחות במחלקה הפלילית של הפרקליטות. שם ניהלתי אינספור תיקים מרתקים ובהם פרשיות מין, צווארון לבן ופשעים חמורים. אחרי שנים ארוכות בפרקליטות, סיקרן אותי האתגר המשפטי בהגנה על נאשמים מוחלשים אל מול מערכת האכיפה ה'חזקה' שלא פעם חטאה בהתנשאות ובהתעלמות מזכויותיהם ומנסיבות חייהם, במיוחד כשלא הייתה להם הגנה ראויה. הרגשתי איך התשוקה המשפטית שלי עברה צד, והחלטתי לפרוש מאזור הנוחות. בער בי הצורך להגן ולייצג את אלה שלא קיבלו הזדמנות הוגנת והקמתי משרד בוטיק למשפט הפלילי."

כמה משפטים על העסק

"המשרד שלי ייחודי בכך שאני מייצגת בעיקר עוברי חוק נורמטיביים ונפגעי עבירה. אלה שבקר בהיר אחד נפלו עליהם השמיים. הלקוחות שלי הם 'השכן ממול', 'החבר שאת שותה איתו קפה במשרד', 'המורה של הבן שלך' ועוד. כל אלה, שאם היית שומעת בתקשורת על מעצרו של XXX בחשד ל… היית חורצת את דינו מיד ומצפה שהמערכת תמצה עמו את הדין. אבל, אם במקרה היית מכירה את האדם מאחורי הסיפור, היית אומרת: 'מה? לא יכול להיות!'.  החברה שלנו מאד שיפוטית וצינית, הרשתות החברתיות הפכו מזמן להיות השופט והתליין בכיכר העיר בלי להכיר בדל ראיה. כסנגורית אני נאבקת גם בזירה הזו, להפסיק את משפטי השדה."

עידית רייכרט היא עורכת דין פלילית
צילום: אלבום פרטי
עידית רייכרט היא עורכת דין פלילית
צילום: עדי הלמן

מה מיוחד בתהליך איתך?

"אני מאמינה בעריכת דין שהיא טיפולית שיקומית ורואה איך בתי המשפט מושיטים יד לנאשמים שעורכים שינוי אמיתי בחייהם. לכן, אם אחשוב שזה המסלול הנכון ללקוח שלי, לא אחמיץ את הזדמנות הפז הזו. אבל, במקרים המתאימים, בהתאם לעצמת הראיות והרצון של הלקוח, אני בהחלט אנהל מאבק משפטי עיקש ונחוש, אם אחשוב שהזיכוי אפשרי ומוצדק. כמובן שכל תיק והסיפור שלו, כל נאשם ומעגל התמיכה שסביבו והיכולת שלו לצלוח את ההליך המשפטי המאתגר שכרוך בחרדה, בחוסר ודאות ולפעמים גם בעינוי דין של ממש. את הלקוחות שלי אני פוגשת במשבר חייהם. בדרך כלל הם שבורים, מפוחדים, בוכים, נמצאים במצוקה גדולה וזקוקים בעיקר להקשבה, לתמיכה ולתקווה. הם תמיד ישאלו אותי אם אצליח להוציא אותם מזה ואיך? ולמרות שהם כל כך רוצים לשמוע הבטחה, אני לא באמת יכולה להתחייב לתוצאה אלא לעבודה יסודית ומקצועית ומבחינתי לא תישאר אבן שלא אהפוך, ראיה או פסק דין עדכני שלא אכיר. הגורל שלהם באחריותי וזו אחריות כבדה ורצינית."

שלושה טיפים לנשים עצמאיות

"מיקוד – להבין מי קהל היעד שאליו את מכוונת ובהתאם לברור את הלקוחות המתאימים לפרופיל העסקי שלך ולאישיותך, ולמענם לעבוד הכי קשה שאת יכולה."

" תאום ציפיות מדויק מאד מול הלקוח – פעולה קריטית להצלחה. כבר בפגישה הראשונה חובה לברר עמו מה ייחשב בעיניו להצלחה? למה הוא מצפה ממך? חשוב לדייק את הציפיות לאורך כל הדרך ולעבוד בשקיפות מלאה."

"איזון בין החיים לעבודה – לרוץ בשטח בשעת הזריחה זה ממלא באנרגיות מטורפות ובנוסף תמצאי מקום להתנדב ולהעניק מעצמך לחברה, לקהילה, לאחרים."

עידית רייכרט היא עורכת דין פלילית
צילום: Q Elite Beauty

חוויות מרגשות שיש לך בחלק מהעבודה

"בגלל אופי העבודה והאינטנסיביות שבה ובעיקר בגלל שאני נחשפת לפרטים מאד אינטימיים בחיי הלקוחות נוצר בינינו חיבור אישי ורגשי עמוק. המשוב שאני מקבלת מהם בסיום ההליך הוא תעודת ההערכה הכי מרגשת שאפשר".

איך את צומחת ממשברים?

"אני לא פוחדת ממשברים. להיפך, רואה בהם אתגר והזדמנות לניקוי רעלים, ופרידה מחסמים מעכבים. משבר עבורי הוא מנוע טורבו להתפתחות וצמיחה אישית ומקצועית."

עידית רייכרט היא עורכת דין פלילית
צילום: לירון כהן אביב

מה את אוהבת בעבודה שלך?

"את הזכות להוביל או לגרום לשינוי בדרך חיים של אדם או לזיכויו מכל אשמה. את הידיעה שהצלתי נפש."

רוצות להכיר את עידית קצת יותר? מוזמנות להיכנס לאתר ולדף העסקי שלה.

במדור נשים ועסקים מתפרסמות כתבות על עסקים שונים. לקריאת כל הכתבות במדור לחצי כאן.

יש לך עסק ותרצי שאכתוב עליך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין.
מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה