נשים ועסקים / הדס למדני אטקין

הדס למדני אטקין נולדה וגדלה במושב כפר חיים שבעמק חפר, דור שלישי למשפחת חקלאים. היא למדה מדעי החיים ומשם המשיכה ללימודי רפואת שיניים. לפני כעשר שנים הוסיפה גם לימודים ועיסוק כתרפיסטית באמצעות גינון המשלבת את העיסוק באדמה ובחומרי טבע עם השילוב בין מלאכות שונות שנרכשו בילדותה ועם התפיסה הסביבתית אקולוגית שמקורה גם בילדות. האמנות שהדס יוצרת היום היא שילוב של כל המעגלים שתוארו כאן בקצרה.

איך העסק התחיל?

"כל חיי תיקנתי וצבעתי דברים בעצמי ויצרתי לפי הצורך פריטים פרקטיים אך גם אסתטיים לבית ולגינה. כך התחלתי עם תפירה של תיקים למזרוני יוגה וכריות חימום ובזה זה נעצר והתמסמס לו. היצירה המשמעותית שפרצה את הדרך הייתה גדר שבניתי מחיבורים בין קרשים שפרקתי מאינסוף מציאות. לפני ארבע שנים פנתה אלי שכנה שהפיקה את אירוע הבתים הפתוחים של אומנים בקדימה  וזיהתה את הפוטנציאל. בעידודה פתחתי גם את ביתי. ההתכווננות לאירוע הוציאה ממני פרץ של יצירה  גם ברעיונות וגם בביצוע. התגובות היו נלהבות כולל הביטוי במכירה של התוצרים."

כמה משפטים על העסק

"העסק הוא הדס – עיצובים אקולוגים לבית ולחצר. אני יוצרת ומוכרת רהיטים שאני מוצאת ומשפצת, מוצרים שימושיים לבית ולחצר או פרטי נוי וגם פריטי אמנות. כל חומרי הגלם הם או חומרי טבע כמו עץ, אדמה, פרחים, פירות או חומרים וחפצים בשימוש חוזר. אני מזהה את הפוטנציאל בכל דבר שאני מוצאת ויש בי את היכולת לזהות וליצור חיבורים בלתי צפויים. רהיטים במצב סביר אני משפצת. את כל השאר מפרקת לקרשים בודדים ואחר כך יוצרת חיבורים חדשים. אני יוצרת ומוכרת  בבית ובתקופה האחרונה אני גם מנחה סדנאות פרטיות."

מה מיוחד בגישה שלך?

"האמנות שלי היא אקולוגית והיא גם רב תחומית – בדיוק כמוני. הדברים שאותם אני קונה הם כלי עבודה, אמצעי חיבור כמו דבקים ברגים ומסמרים וחומרי צבע שאני מקפידה שיהיו על בסיס מים.  הכל אני עושה בעצמי בעבודת יד, כך שכל פריט הוא ייחודי. לפעמים הצורך הפרקטי מוביל ליצירת מוצר חדש . לפעמים החומר מזמן אותי לחקירה. במקרים של תצוגה בתערוכה יש תהליך מקדים של פיתוח הרעיון והנושא ורק אחר כך תרגום לכדי ביטוי אומנותי ולבסוף בחירת חומרים."

שני טיפים לשנים עצמאיות

"אני מאמינה שלכל אחד ואחת יש תמהיל שונה שמתאים לה. הסוד הוא באיזון. חיפוש או מציאת האיזון בין המעגלים השונים, הוא תהליך שמתרחש לאורך כל חיי. כי מה שהיה נכון לפני חמש שנים השתנה וימשיך להשתנות גם בעתיד."

"מעולם לא למדתי אמנות בצורה מסודרת. פעם בחודש אני משתתפת בסדנה הקשורה לאמנות או בקשר שבין אומנות לטיפול. ברוב המקרים אלו סדנאות עם בקבוצה קטנה של אנשים או נשים. בכל פעם מתנסה בכלים  חדשים. השהייה בסביבה יצירתית ותומכת מאוד מעשירה אותי ועושה לי טוב."

חוויות מרגשות שיש לך כחלק מהעסק

"החוויות  המרגשות ביותר הן להיווכח שעבודה מסוימת שיצרתי נוגעת באנשים. בין אם ברובד הקוגניטיבי או הרגשי. אני מאוד נהנית מהקשר האישי הבלתי אמצעי שנוצר עם אנשים בין אם אלו לקוחות, אורחים בתערוכה ובמיוחד אנשים בפרויקטים שאני עושה בהתנדבות."

איך את צומחת ממשברים?

"אני נמצאת כמעט כל חיי בתהליכים של שאלת שאלות, הטלת ספק, חקר וחיפוש בתחומים שונים של החיים. זה עיסוק מתמשך באינטנסיביות המשתנה מתקופה לתקופה  לעיתים בעבודה עצמית לעיתים נעזרת באנשי מקצוע. בזמן משבר אקוטי לא כל כך מצליחה לראות את פוטנציאל הצמיחה ועסוקה יותר בהישרדות. אולם התנועה ביציאה ממנו יש גם תהליך של תובנות, הארות, למידה וצמיחה שעוזרים לי ליישם את הדברים בחיי היומיום ולשפר את תחושת הביטוי, המשמעות, הסיפוק וההנאה."

מה את אוהבת בעבודה שלך?

"אני אוהבת את הגיוון  והשילוב בין התחומים. ברוב הזמן פשוט מעניין לי.  בחלק מהזמן יש מסגרת, יציאה מהבית ולוח זמנים. בימים אחרים יש לי דרגות חופש ואפשרות לבחור מה לעשות ומתי. לנהל את היום בקצב שמתאים לאנרגיה שיש לי באותו יום. אני אוהבת גם את מגוון הכישורים שאני נדרשת להביא לידי ביטוי ואת האיזון בין הלבד שלי ובין הקשר עם אנשים בסביבתי."

רוצות להכיר את הדס קצת יותר? מוזמנות להיכנס לאינסטגרם ולדף העסקי שלה.

במדור נשים ועסקים מתפרסמות כתבות על עסקים שונים. לקריאת כל הכתבות במדור לחצי כאן.

יש לך עסק ותרצי שאכתוב עליך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין.
מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה