טיפים / דברים שכל בלוג צריך לעשות

לפני כארבע שנים החלטתי לפתוח בלוג. את המונח בלוג שמעתי פה ושם אבל עד שלא סידרתי לעצמי חופשת לידה, לא ממש התייחסתי אליו מלבד קריאה מועטה פה ושם. עם ההחלטה לפתוח בלוג משלי, נכנסתי לעולם חדש וצומח והכרתי את יונית צוק. העיסוק שלה בעולם הבלוגים והשיח שיצרה סביב הנושא נתנו לי מוטיבציה להשקיע ולצמוח בעצמי.

יונית היא הבלוגריסטית, בלוגרית מזה עשור שחיה את עולם האינטרנט והקהילות הדיגיטליות קרוב ל- 15 שנים. בעברה הייתה קופירייטרית ועורכת ראשית של אתרי האינטרנט של בנק דיסקונט. כיום היא מלווה, יועצת ומרצה לעסקים וארגונים בתחום בניית נוכחות דיגיטלית ואסטרטגיות תוכן ובניית סטוריטלינג אותנטי וקהילות דיגיטליות. בנוסף, היא עוזרת מאחורי הקלעים לשיתופי פעולה מסחריים של בלוגריות מקצועיות ועוסקת גם בהנחייה, הדרכה ולימוד אודות שיווק דיגיטלי באמצעים ובפלטפורמות שונות. בעוד שבועיים יתחיל המפגש הראשון של קורס הדגל של יונית – הפרלמנט, קורס בן 9 מפגשים ובו לומדים את מקצוע הבלוגינג בצורה מקצועית.

יונית מתארחת היום במגזין כדי לספר לכן מה כל בלוג צריך בשביל שיוכל להוביל אתכם דרך:

לאחרונה אני נתקלת בריבוי בלוגים ברשת ואני כמובן שמחה על כך מאוד. אני מאמינה שכל אחד צריך את הפלטפורמה הדיגיטלית העיקרית שלו כנכס עצמאי, בין אם מדובר על תחביב שרוצים להפוך למקצוע או על הפלטפורמה העיקרית של עסק. עם זאת, לצערי, אני רואה הרבה בלוגים שלא יוכלו להתקדם לצעד הבא, כי חסרים להם מספר דברים אקוטיים להתפתחות, ועל כך אני רוצה להרחיב כאן. 

טיפים לניהול בלוג מצליח

5 דברים שכל בלוג צריך

אז בקצרה, בלוג זה אתר אינטרנט מינימלי, שהנראות של עמוד הבית והפוסטים בו היא קבועה. היתרון של בלוג הוא היותו הנכס שלכן ולא של אף אחת אחרת. אינכן תלויות באלגוריתם או בשרתים של מישהו אחר וגוגל אוהב אתכם, כן, גוגל מאוד אוהב בלוגים ומקדם אותם אורגנית. עם זאת, יש להשתמש ברשתות חברתיות בשביל להביא טראפיק לבלוג, ולא לסמוך על גוגל בלבד. 

רשימת תפוצה

כן, ניוזלטר. לא. הוא עוד לא מת. כן, הוא ממש הכרחי. לא, אי אפשר לסמוך על פייסבוק ואינסטגרם בקטע הזה. למה? כי ניוזלטר ופייסבוק ואינסטגרם בנויים אחרת לחלוטין. רשימת התפוצה נועדה לאסוף את הקוראים הנאמנים של הבלוג שלך. הם הגיעו לבלוג, קראו אותו, מעוניינים לקבל עוד ועוד ממך, וכשבבלוג אין אפשרות להרשמה לניוזלטר, זה פספוס אדיר הן מבחינת הבלוג והן מבחינת הקורא. הוא כבר פה, רוצה, תנו לו את מה שהוא מבקש. 

"אבל הקוראים היום עמוסים בתוכן ולא נרשמים" – ממש לא נכון. בלוג שנותן ערך אמיתי לקורא, נרשמים אליו. ועוד יותר חשוב, הקוראים מחכים לניוזלטר ואף מגיבים אליו בשמחה. 

הניוזלטר הוא כלי להפצת פוסטים חדשים בבלוג וגם דברים נוספים שחשוב לבלוג להודיע לקהילה שלו. אלו יכולים להיות דברים שנכתבו בפייסבוק, אירועים מיוחדים או אפילו הזמנה לעקוב באינסטגרם בנוסף לקריאת הפוסט החדש. לבלוגים שמשווקים עסק, ניוזלטר הוא קריטי כי הקוראים הנאמנים הופכים ללקוחות נאמנים שרוצים לרכוש את השירותים והמוצרים של העסק. ואיפה תפרסמו אותם אם לא בניוזלטר?

איך אוספים את המיילים של הקוראים? מבקשים במספר מקומות בבלוג: באנר בסרגל ימין, בסוף פוסט, פופ אפ הרשמה (אל תגידו אני לא אוהבת את הפופ אפ, זה ממיר בטירוף), מתן ערך מוסף עבור הרשמה לבלוג כמו טבלה להדפסה, איור להדפסה, וובינר וכד'. עוד על ניוזלטר אפשר לקרא פה.

טיפים לניהול בלוג מצליח

רשת חברתית אחת לפחות להפצה

העיסוק בבלוג לוקח זמן, יצירת תוכן איכותי לוקחת זמן, אבל בסופו של דבר, התוכן בבלוג הוא ירוק עד והוא מביא תוצאות לאורך זמן והזדמנויות ששוות את זה. התוכן בבלוג הוא שלנו בעוד שהתוכן שיש ברשתות החברתיות הוא של מר צוקרברג וחבריו, ואנחנו תלויים בשכירות שלנו שם. אז אם גוגל קורא את הבלוג, למה צריך רשת חברתית בנוסף לבלוג?

"אבל אני לא טובה בשיווק", "אוף, זה לוקח הרבה זמן". נכון, אבל למרות זאת צריך להשתמש ברשתות החברתיות כמנוע שיווקי – פייסבוק, אינסטגרם או לינקדאין, תלוי נושא הבלוג. הרשתות החברתיות עוזרות לנו לבנות עולם שלם יותר ומהיר יותר סביב נושאי התוכן של הבלוג והקוראים יכולים לעקוב אחרינו שם באופן כמעט יומיומי. בבלוג נהוג לכתוב פוסט פעם בשבועיים שלושה, ואילו ברשתות החברתיות, כמעט כל יום כדאי להעלות תוכן מסוים. אם הבלוג הוא העוגן המרכזי של התוכן, אז הרשתות הן השבילים שמובילים לתוכן ושמשאירים את הבלוג במודעות של הקוראים. 

טיפים לניהול בלוג מצליח

פוסטים אורחים בבלוג

פוסטים אורחים אלו פוסטים שנכתבים בבלוג שלכן על ידי אנשים אחרים כמו למשל הפוסט הזה. מעבר לעובדה שזה כיף, הם דרך מצוינת להביא טראפיק נוסף לבלוג שלכן. אנשים ישמחו לכתוב לכן או להתראיין לבלוג, כי אנשים רוצים במות ופרסום, ומה יותר טוב ויאה מהבלוג שלכן לפרסם את הקולגות / הלקוחות / האנשים הנוספים בתחום הבלוג? 

מתוך פוסטים אורחים נוצרות לא פעם חברויות, קהילות ושיתופי פעולה שמייצרים הזדמנויות נוספות. תנסו, זה עובד נפלא. לפני שיתוף הפעולה ביניכם חשוב לתאם ציפיות, כי אם האורח שלכן לא ישתף אצלו ברשתות או בניוזלטר, אז לא עשיתן כלום בעצם… כדאי לקבוע את החוקים מראש. כתבתי על זה פעם פה

טיפים לניהול בלוג מצליח

עמוד אודות מעודכן

תחשבו רגע על הקורא של הבלוג שלכן. למשל קורא שמגיע מגוגל, קורא פוסט אחד ועוד אחד ומעניין לו מאוד, ואז הוא שואל את עצמו – הי, רגע, את מי אני קורא בעצם? ואז הוא לוחץ על עמוד האודות של הבלוג, במטרה להבין מי כותבת את מה שהוא קורא פה. 

אם אין עמוד אודות, כזה שכולם יכולים להגיע אליו מהסרגל העליון של הבלוג – חבל, זה פספוס מאוד גדול של בניית אמינות. ואם יש אבל הוא לא מעודד קריאה נוספת בבלוג, הרשמה לניוזלטר או מעקב אחרי הבלוג בדרכים נוספות כמו ברשתות החברתיות, אז שוב, יש פה פספוס להעמיק את הקשר עם הקורא. בנוסף, אם אין לינק מעמוד האודות לעמוד של צור קשר, ופירוט בקשר למה ניתן ליצור קשר, אז פה מתפספסות המון הזדמנויות, שאתן אפילו לא יכולות לדמיין לעצמכן שפספסתן. 

את עמוד האודות רצוי לקרא כל חצי שנה ולעדכן, כי אני יודעת שיהיה שם דברים שתרצו לעדכן. יש עמודים נוספים שכדאי לעדכן כל שנה, הכנתי לכן רשימה

טיפים לניהול בלוג מצליח

לשלב תמונות בכל פוסט

אין פוסט בלי תמונות. אחרת, זה משעמם ומרתיע את הקהל. היום הקהל מאוד "עצבני" וידו קלה על ההדק. במידה והקורא מגיע לפוסט בבלוג ואין בו תמונה או תת כותרת בולטת לעין, והטקסט אינו מונגש לסלולר… אז סורי, הוא לא ישאר עד סוף הפוסט. 

הקוראים צריכים עוגנים שישאירו אותם בבלוג שלכן, ואחד מהם הוא התמונות. תנסו להשתמש בתמונות שדומות מבחינת לוק אנד פיל לנראות של הבלוג או לנושא של הבלוג, על מנת ליצור אחידות ויזואליות. אפשר להטמיע תמונות מהפינטרסט או מהאינסטגרם, לצלם תמונות בעצמכן או להנות מתמונות חינמיות במאגרים ייעודיים. 

אסור לקחת תמונות ללא רשות, אפילו לא תמורת קרדיט או מגוגל. אין כזה דבר. כל תמונה ברשת מוגנת בזכויות יוצרים, ואתן לא רוצות לחטוף תביעה. פה אפשר לקרא על מאגרי תמונות חינמיים. 

טיפים לניהול בלוג מצליח

והכי חשוב – תהנו מהכתיבה ומיצירת התוכן. תתייחסו אל הבלוג שלכן כאל הפלטפורמה השיווקית של העסק שלכן, המגנט ירוק העד שמייצר לכן לקוחות. ואם הבלוג הוא תחביב, תתייחסו אליו באהבה, ממש כמו שנהניתן ללכת לחוג כשהייתן ילדות. הבלוג הוא החוג שלכן, עוזר לכן להתפתח וללמוד, את עצמכן. 

תודה

תודה יונית שהתארחת כאן, וסיפרת מה כל בלוג צריך. ואם תרצו ללמוד עוד על בלוגינג, מוזמנות לבקר באתר הבלוגריסטית ולהירשם. בעוד שבועיים יתחיל המפגש הראשון של קורס הדגל של יונית – הפרלמנט, קורס בו לומדים את מקצוע הבלוגינג בצורה מקצועית.

בפוסט זה יש לינקים ריווחיים (אפילייטס). לינק ריווחי אומר שאני מרוויחה עמלה במידה ומישהי תירשם לקורס של יונית דרך הלינק שכאן, אך אין זה משפיע על מחיר הקורס עצמו עבורכן (וגם את זה יונית מלמדת בקורס :-)). הפרלמנט הוא קורס מקצועי המהווה אבן דרך לכל כך הרבה בלוגים שאתן מכירות היום.

יש לך עסק ותרצי לתת את הטיפים שלך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין.
מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

רוצות לקרוא פוסטים אורחים נוספים בנושאים שרלוונטיים ליום יום של כולנו? כל הפוסטים הקודמים כאן

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

תגובה אחת

  1. נויה קומיסר הגב

    אורחת משובחת !טיפים ומיקבץ מרוכז נדיב ופרקטי להקמה ותיחזוק בלוג.תודה גדולה!

השארת תגובה