הטיפים / לעשות סדר במטבח שלנו

בזמן האחרון אני חיה במטבח. אני עובדת שם, מכינה יותר מידי ארוחות וגם מנשנשת כל הזמן. אני מרגישה שהבלגן במטבח מאוד משפיע עלי ולפעמים לא מאפשר לי להתרכז. לא משנה מה אני עושה, אני לא מצליחה לשמור על הסדר. אולי יש יותר מידי דברים, אולי הסדר לא הגיוני, משהו שם לא זורם. ומאחר והמטבח הוא מרכז הבית, אני מאמינה שאם הוא יהיה מסודר, כולנו נרוויח מכך.

אז איך מסדרים? הזמנתי את שי-לי ליפא להתארח ולתת לכן כמה טיפים לסידור המטבח. שי-לי נמצאת בתחום הקולינריה כבר הרבה שנים, כתבה וערכה ספרי בישול, פיתחה מתכונים, העבירה סדנאות אוכל והגישה תוכניות בישול, ולאחרונה יצא לאור ספרה "הכול בסדר" – מדריך פרקטי, יצירתי ורוחני לארגון החיים באמצעות סידור המטבח.

שי-לי ליפא טיפים לסידור מטבח
צילום: דניאל לילה | סטיילינג: עמית פרבר

אז זה הזמן לעשות קצת סדר במטבח עם הטיפים של שי-לי

להמציא את עצמי מחדש

במשך 15 שנים אני עוסקת בתחום הקולינריה. כתבתי 11 ספרי בישול וספר קריאה אחד לילדים, ערכתי שני ספרי אפייה של הקונדיטור מיקי שמו, פיתחתי מתכונים לחברות מזון, הרציתי על אוכל בריא, העברתי סדנאות אוכל והגשתי שלוש תוכניות בישול. כשהתחלתי את דרכי על המסך הקטן עם תוכנית בישול ביתי הייתה לי תשוקה גדולה ונהניתי מאוד מכל התהליך: מגיבוש הקונספט של התוכנית, דרך בחירת נושא לכל פרק, כתיבת המתכונים, ימי הצילום עצמם והעריכות, ועד לקשר הבלתי-אמצעי עם הקהל שהגיע לאחר שידור התוכניות. אבל בהדרגה הלהט דעך. הרגשתי שהדרייב האמיתי שלי נמצא ברצון להפיץ את הידע על סידור וארגון המטבח. אני מאמינה שהמטבח הוא הלב הפועם של הבית ושמטבח מסודר, מאורגן ופעיל הוא הסוד לחיים טובים ומאוזנים.

ההחלטה ללכת על זה

הרצון לשתף את הידע שלי על הכוח הטמון במטבח מסודר – גבר על הכול. זאת הסיבה שהחלטתי לכתוב את הספר "הכול בסדר". הספר הוא מדריך פרקטי, יצירתי ורוחני לארגון החיים באמצעות סידור המטבח. בעזרת חמישה חוקים פשוטים שכל אחד יכול ליישם, המטבח יהיה מסודר ומאורגן ולכן גם פעיל יותר, עם זרימה טובה של אנרגיה שתשפיע על בני הבית בכל תחומי החיים. הספר משלב פרקטיות ויצירתיות לצד הוליסטיות ורוחניות ומתייחס ספציפית למטבח שהוא מרכז הבית, הכוח המזין, המטעין והמניע שלו. למטבח יש השפעה על הכול: על הרצון והחשק לבשל ולאכול, על טעם האוכל, על הרגלי התזונה, על הבריאות, על האושר והשמחה של בני הבית ואפילו על המצב הכלכלי והחברתי שלכם. מומחים בכל תחומי החיים – מרופאים, דרך היסטוריונים ועד פסיכולוגים – מסכימים שבישול ביתי בריא יותר ואכילה סביב השולחן מסייעת לאיחוד בני הבית ולהנחלת ערכים משפחתיים, אבל אף אחד לא ייחס עד כה כזאת השפעה מאגית למטבח. אני מאמינה שחיים שלמים יכולים להשתנות כשהמטבח הופך להיות מסודר, מאורגן ופעיל. אם נתמצת זאת למשפט אחד: כשהמטבח בסדר – הכול בסדר.

שי-לי ליפא טיפים לסידור מטבח
צילום: דניאל לילה | סטיילינג: עמית פרבר

טיפים לסידור המטבח

בספר אני מלמדת איך לדייק את תכולת המטבח לפי צורכי היומיום, הרגלי הבישול וההעדפות הקולינריות, וכיצד לסדר אותו כמו שצריך אחת ולתמיד. איך נגמלים מצריכת יתר ומה הוא הרעיון של מועט המחזיק את המרובה: איזה חומר גלם חשוב ואיזה סיים את הקריירה, מה נמצא בשימוש ומה סתם צובר אבק, ואיזה חפץ הוא חבר ואיזה בחזקת חפצונה נון גרטה. צפיפות ועומס במטבח גורמים לחוסר איזון שעלול להוביל לבעיות בתחומים שונים כמו פרנסה, בריאות, זוגיות, משפחה, אהבה ועוד. מטבח שמכיל רק את הנחוץ ויש לו יכולת תפקוד גבוהה, הוא מטבח שהאנרגיה זורמת בו וממנו אל כל הבית.

תאורה טובה

לפני יותר מעשרים שנה, כשעזבתי את בית הורי ועברתי לגור בדירה משלי, היו ימים שהייתי נכנסת למטבח לבשל ומיד מתחרטת ויוצאת בחוסר חשק בלי לדעת למה. לקח לי המון זמן להבין שזה קורה בגלל נורה שרופה. אחרי שהנורה הוחלפה הכול היה חוזר לקדמותו, והחשק שלי לבשל או סתם לשהות במטבח היה ניצת מחדש. היום אני כבר מבחינה בזה בתוך שניות ומחליפה את הנורה מיד. לאור במטבח יש השפעה חזקה על מצב הרוח שלנו ועל החשק לבשל ולבלות שם, הרבה יותר ממה שנדמה לנו. גם אם בורכתם בשפע של אור טבעי שמגיע מבחוץ, כדאי להשקיע בתאורה טובה, וכמובן שכדאי לעשות זאת אם המטבח חשוך. תאירו את המטבח שלכם כדי להאיר את חייכם.

ניקיון

מטבח נקי הוא מטבח שרוצים לבשל בו. זה מטבח שהאוכל שמכינים בו יוצא טעים ובריא יותר, והאנרגיה בו זורמת טוב יותר אל שאר חלקי הבית. ערכו רשימה של מטלות הניקיון במטבח וחלקו אותן בין בני הבית – בני הזוג, שותפים או ילדים. אם אתם מתגוררים לבד, חלקו את מטלות המטבח בהתאם לימי השבוע, ובצעו בכל יום מטלה אחת או שתיים כדי שלא כולן יתנקזו לאותו יום בשבוע. וזה תקף גם לפח עמוס באשפה. הזבל שבמטבח כשמו כן הוא: כל מה שאתם לא צריכים בבית. הפח הוא רק תחנת מעבר בדרך החוצה. כשהוא מלא לגמרי השליכו את השקית לאשפה. היא סיימה את תפקידה וחייבת להתפנות ולפנות מקום לשקית חדשה ולאנרגיה חדשה ונקייה במטבח.

מכשירי חשמל תקינים

המכשירים במטבח שלכם צריכים לעבוד ולשרת את המטרה שלשמה נועדו. נכון, רכישת מכשירי חשמל היא לא עניין זול אבל אפשר לעשות זאת בתבונה ובהדרגה. יש לי חברה שמבשלת ואופה לא מעט ובכל פעם שאני מבקרת אצלה היא מתלוננת שהתנור שלה לא אופה טוב. לוקח לו שעה להתחמם, ולכן כל אפייה או צלייה בו אורכות זמן כפול, והוא גם לא מפזר את החום באופן שווה – מה שגורם לאוכל להיאפות בצורה לא אחידה. החברה שלי יכולה להרשות לעצמה לקנות לעצמה תנור חדש, אבל דוחה זאת. הוויתור על קניית תנור חדש לא באמת חוסך כסף, כי התנור הישן פוגם באיכות המאפים וזמן האפייה מתארך באופן משמעותי. לדעתי הדבר משפיע גם על תחומים אחרים בחייה. החזיקו במטבח כלי חשמל תקינים שעושים את העבודה היטב על מנת שהכול יעבוד כמו שצריך בחייכם.

כלים שלמים

זה אולי הקושי הגדול ביותר שאנשים נתקלים בו כשהם מנפים ומסדרים את המטבח – להיפטר  מכלים סדוקים או שבורים. יש לכך אינסוף תירוצים: "הספל הזה של סבתי ז"ל", "קניתי את האגרטל הזה בירח הדבש שלי", "שילמתי על הקערה הזאת המון כסף", "הצלחת הזאת היא חלק מסרוויס," ועוד. אבל מעבר לכך שכלי שאינו שלם הוא מסוכן, כי עלולים להיפצע ממנו, בעיני הוא גם לא כלי שמביא מזל. אנחנו רוצים שהחיים שלנו יהיו שלמים וטובים, וכלים שבורים הם פשוט אנרגיה שבורה. אם אתם מתקשים להיפרד מכלי מסוים, תגידו לעצמכם שיגיע אחד אחר במקומו. וזה אכן קורה, כי כשאתם מפנים מקום במטבח יש לאנרגיה אפשרות לזרום ולהזרים דברים חדשים.

הכרת תודה

הטיפ החשוב שיש לי לתת לכם הוא לומר תודה על מה שיש. אני מאמינה שרק כשאנחנו מודים על הקיים אנחנו מאפשרים לעוד שפע להיכנס לחיינו. כשאנחנו מודים על מה שיש אנו מפנים מקום לזרימה של דברים חדשים למטבח, לבית ולחיים. אם אתם אוחזים בספר הזה סימן שיש לכם מטבח. מטבח שבו יש מים זורמים, מכשירי חשמל, מדפים, ארונות ואוכל במקרר, במקפיא ובמזווה. יש מיליארדים של אנשים בעולם שאין להם את כל זה. אין להם אולי מטבח בכלל, אין להם גישה לאוכל או למים נקיים. שום דבר אינו מובן מאליו. אל תתבאסו על המטבח שאין לכם, תודה על זה שיש לכם. אפשר ואפילו רצוי לפנטז על מטבח גדול ומפנק יותר, אבל בינתיים תשמחו במטבח הקיים ותאהבו אותו. דאגו לו וכך תדאגו לעצמכם. צרו מטבח שכיף לבשל ולשהות בו, וזה ישפיע על כל היבט בחייכם.

תודה

תודה שי-לי שהתארחת כאן, ושיתפת אותנו בטיפים שלך לסידור המטבח. ואם אתן רוצות לקרוא עוד על שי לי ועל סדר במטבח, אתן יכולות לרכוש את הספר – הכניסו קוד הנחה (קופון): 9229 ותוכלו לרכוש את הספר ב-45 שקלים בלבד, וגם להיכנס לאינסטגרם, לערוץ היוטיוב החדש וגם לדף פייסבוק שלה.

יש לך עסק ותרצי לתת את הטיפים שלך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין.
מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

רוצות לקרוא פוסטים אורחים נוספים בנושאים שרלוונטיים ליום יום של כולנו? כל הפוסטים הקודמים כאן

 

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה