הצצה לסטודיו / עינת ספקטור

את עינת ספקטור הכרתי דרך הבלוג שלה "מזמינים". יש שם פוסטים עם רעיונות יצירתיים שאני זוכרת עד היום. עינת כל כך יצירתית ולוקחת את היצירתיות לכיוונים שונים – תחפושות, ארוחות, קישוטי שולחן וגם רקמה, שהביאה אותה לפתיחת הסטודיו שלה ולסדנאות הרקמה שהיא מקיימת בו. מהרגע שראיתי שהיא משפצת ומקימה סטודיו אני עוקבת ומחכה לספר לכן עליו. אז היום עינת והסטודיו שלה מתארחים כאן ואתן מוזמנות להיכנס לעולם שלה.

סטודיו לרקמה סדנאות רקמה

ש': תספרי קצת על עצמך ועל הצד היצירתי שבך

ת': אני עינת ואני יוצרת בהווייתי. יצירה מלווה את חיי מרגע שאני פותחת את העיניים בשעות הבוקר המוקדמות ועד שאני עוצמת אותן בלילה. אני אוהבת ליצור, יש מאין. אני רוקמת מגיל צעיר והפכתי את אהבתי לעולם הרקמה לעיסוק העיקרי שלי. יש לי סטודיו לרקמה בכפר סבא וחנות למוצרים ייעודיים לרקמה. בחנות נמכר גם ליין הדפסים ייחודי לרקמה בעיצובי.

ש': קצת על הדרך שעברת ועל מה שאת עושה היום

ת': כשאני מסתכלת לאחור ממש לשנות הילדות, החוויה הזו של ליצור משהו ממשהו אחר, תמיד ריגשה ורתקה אותי. בזמנים בהם הייתה לי הזדמנות ליצור, הייתי כולי בתוך ההוויה, כאן ועכשיו. זה היה זמן שלי עם עצמי לתת לדמיון להוביל ולידיים לעשות, מקום שחיבר אותי לעצמי ולמקורות השמחה של חיי.

לקח לי שנים להבין שהמשאב היוצר הוא בנשמתי, הוא הלב שלי. שיש שם נהר זורם של מים חיים וטריים ושאני רוצה לאפשר להם לזרום… עד שהבנתי את התובנות הללו הספקתי ללמוד לתואר שני ביעוץ ארגוני ולעבוד במקומות שגם אם הייתה יצירה, היא לא הייתה חומרית.

ככל שעברו השנים בשלה בתוכי ההבנה שאני רוצה שהעיסוק שלי ביצירה יהיה העיקר, ולא לצד. בהדרגה נכנסתי לתחום הסדנאות וראיתי שוב ושוב כמה המקום היוצר חשוב, מבריא ומספק גם אצל אנשים אחרים. ראיתי שיש בי תשוקה לא רק לאפשר לעצמי ליצור, אלא גם לעזור לאנשים למצוא את המקום והזמן לזה בחייהם.

הרקמה, מהבחינה הזו היא ממש מלאכת יד אידיאלית כי היא כל כך יודעת להתמזג לצדנו ולהיות בת לוויה. היא לא דורשת הרבה, לא תקציב גדול ולא חומרים מורכבים. היא קלילה, מתקפלת ונכנסת לתיק, לא מלכלכת ולא מכתימה. היא פותחת מרחבים של ביטוי עצמי, מאפשרת אינספור סגנונות ויישומים. חוטי הרקמה נעימים למגע והצבעוניות שלהם מעוררת את הדמיון. בזכות הפעולה הפשוטה והרפטטיבית של המחט העולה ויורדת יש לנו זמן לנשום, לחשוב, להתכנס פנימה, לעבד ולהתחבר לעוגנים שלנו.     

סטודיו לרקמה סדנאות רקמה סטודיו לרקמה סדנאות רקמה סטודיו לרקמה סדנאות רקמה סטודיו לרקמה סדנאות רקמה

ש': קצת מידע על החלל בסטודיו

ת': הסטודיו שלי נראה כמו בית. יש בו נינוחות, יש בו חום, יש בו משהו שמזמין להישאר, להניח בחוץ את רעשי היומיום ולנוח. יש בסטודיו הזה איזה סוג של קסם. יש בו את הניחוח שלו, סוג של אישיות שכל מי שהיה בו יודע בדיוק למה אני מתכוונת גם בלי מילים.

מצד אחד הסטודיו מאוד פונקציונלי ואין בו פינה מיותרת, ומצד שני יש בו המון אוירה. הסטודיו הוא אוסף של פרטים שרבים מהם נמצאו ברחוב או ננטשו, אחרים ישנים ואומצו בחום, וגם אלה שנקנו באיקאה עברו אזה תהליך של "חִבְרוּת" בין שתי ידי.

ש': מה את הכי אוהבת בסטודיו?

ת': קשה לי לבחור. החלל הזה הוא מכלול של פריטים שנכנסו באהבה ומה שלא, לא נשאר.     

ש': מה הפריט שכל אדם יצירתי צריך שיהיה בסטודיו שלו?

ת': עיפרון ונייר או בד, חוט ומחט, שזו המקבילה.   

ש': האם הסטודיו השתנה לאורך הזמן?

ת': הסטודיו שלי הוא מקום דינאמי, שמשתנה יחד איתי, מתאים את עצמו לצרכי ולצרכי הסדנאות והחנות. לפעמים זה ממש בקטנה – הפרחים העונתיים שיהיו באגרטלים קטנים על השולחן, וגם במוצרים שאני עסוקה בפיתוח או בהשקה שלהם.     

ש': מה היית משנה או מוסיפה לסטודיו?

ת': הייתי משתלטת על החדר הצמוד, המקביל אצל השכנים ובולעת אותו לתוך הסטודיו, כאילו היה חלק אינטגרלי ממנו.

סטודיו לרקמה סדנאות רקמה סטודיו לרקמה סדנאות רקמה סטודיו לרקמה סדנאות רקמה

ש': כמה שעות את מבלה בו?

ת': כיוון שהסטודיו ממש צמוד לבית אני מבלה בו רוב שעות היום, משעות הבוקר המוקדמות עד שעות הלילה המאוחרות, שבתות וחגים, כל זמן שאני יכולה אני במרחב הזה.

ש': איך שומרים על הסדר בסטודיו?

ת': בדיוק כמו שמלמדים את הילדים. לכל דבר יש מקום וכל דבר צריך לחזור למקומו בסיום השימוש…

חשוב מרחב חומרי מגוון, אך מצד שני דווקא מינימליזם חשוב כי הוא מגרה ומאתגר ודוחק אותנו לפתרונות יצירתיים כך שיש לאזן בין שפע לצניעות, ביו עושר לפשטות.

ש': תספרי קצת על סדר היום של הסטודיו מתחילת היום…

ת': בימים בהם מתקיימות סדנאות, הסטודיו סובב סביב האורחות שלי. אני אוהבת לערוך את שולחן חגיגי ומזמין, לפרוס מפת תחרה לבנה ולסדר עליה את הדפסים לרקמה, את החוטים היפים לפי גוונים ואת ערכות הרקמה. כשיש סדנא יש בסטודיו אווירת חג. אני מוקירה ומעריכה את הזמן שהבנות בחרו לקחת לעצמן וליצירה, להגיע לפעמים ממש מרחוק ולתת הזדמנות למשהו חדש להיכנס לחייהן. רקמה היא חגיגה, יצירה היא חגיגה, למידה היא חגיגה. רקמתי חלל שיאפשר אוירה אל-זמנית ומיוחדת ולפני כל סדנא אני עורכת את החלל לאירוע הקטן והחשוב הזה.    

בימים שאין סדנאות אני מקפלת את המפה הגדולה, והשולחן הגדול הופך להיות שולחן עבודה לכל דבר.

יש משהו נעים וממגנט במרחב של הסטודיו כך שבשעות אחה"צ והערב, כשאני עובדת עדיין, הילדים מצטרפים לחלל יושבים להכין שיעורים, לצייר או ליצור, לקרוא או סתם להיות.   

סטודיו לרקמה סדנאות רקמה סטודיו לרקמה סדנאות רקמה סטודיו לרקמה סדנאות רקמה סטודיו לרקמה סדנאות רקמה

ש': פרוייקט מרגש או מעניין שעשית לאחרונה?

ת': זה קצת הפוך אצלי, אני בוחרת פרויקטים שירגשו אותי, שמעוררים בתוכי חדווה ותשוקה אחרת לא אכנס אליהם. אני מודה ומודעת למרחב הבחירה העצום שיש לי יום יום, ולכן אני משתדלת להשקיע את הזמן, המחשבה וההשקעה שלי במה שמרגש אותי. אני מתרגשת ליצור מוצרים חדשים, לפתח סדנאות חדשות, לכתוב, לצלם, ללמוד טכניקות חדשות. מרגשים אותי דברים קטנים ופשוטים. 

ש': מאיפה מגיעה ההשראה שלך?

ת': הטבע הוא מקום השראה עצום בחיי, גם הטבע הפשוט, שנמצא לפעמים ממש מתחת לאף. אני מקבלת השראה מחומרים מעניינים, ממילים, ממוסיקה, מאנשים שמזדמן לי לפגוש.

ש': המלצה על יוצר שאת אוהבת את העבודה שלו:

ת': תמרי סלונים-ליבס היא יוצרת שאני מאוד אוהבת את העבודה שלה, והיא גם חברה. היא יוצרת חיבורים, בין אנשים לאנשים ובין אנשים לעצמם.

ש': עצה שקיבלת לאורך הדרך:

ת': זו לא בדיוק עצה קונקרטית שקיבלתי, אלא גישה שגיבשתי במהלך שנות העבודה שלי. פחות לחפש הזדמנויות בחוץ, יותר להקשיב פנימה, לזהות את הצרכים הפנימיים ולפעול מתוכם. כשההתנהלות מגיעה מתוך הקשבה פנימה, היא עונה על הצרכים הכי חשובים. היא מדויקת, ומעניקה הנעה יומיומית, טבעית ולא מתאמצת.  

סטודיו לרקמה סדנאות רקמה סטודיו לרקמה סדנאות רקמה סטודיו לרקמה סדנאות רקמה סטודיו לרקמה סדנאות רקמה

ש': בסטודיו של מי היית רוצה לבקר?

ת': החלום שלי הוא לעשות טיול ארוך סביב העולם, לפגוש רוקמים ורוקמות בכל העולם. להכיר מקרוב יוצרות של רקמה עכשווית במרחבי יצירה מודרניים, לצד רוקמות בכפרים נידחים.

ש': מה השעה הכי כיפית בסטודיו?

ת': אני מאוד אוהבת את שעות הבוקר. יש בסטודיו חלון גדול הצופה אל הגינה, המבט החוצה מרחיב את הלב. נכנס לחדר אור טבעי נעים, וציוץ הציפורים נשמע.  

בנוסף לשאלות ששאלתי את עינת, ניתן להתרשם מחלל הסטודיו גם דרך התמונות שכאן בפוסט. אפשר לקרוא עוד ולהכיר בבלוג של עינת, בפייסבוק העסקי והפרטי ובחנות שלה.

תודה עינת שהתארחת כאן במדור! לשאר הכתבות במדור 'הצצה לסטודיו' הקליקו כאן

צילום: עינת ספקטור

יש לך סטודיו ותרצי שאכתוב עליך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין.
מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה