להמציא את הקוריאן מחדש / ראיון עם אביטל קרנר רוטנברג

מאז שאני כותבת סיפורים של נשים ועסקים, הייתה לי הזדמנות לכתוב על כמה נשים בעלות עסקים המתגוררות בצפון. אני שמחה על כל היכרות כזו ומתכננת יום אחד טיול לצפון שבו במקום מסלולים בנחלים יהיו ביקורים במרחבי עבודה של יוצרות מהאזור. ואם תשאלו אותי, אני לגמרי מדמיינת אותן יושבות בסטודיו ועובדות לקול ציוץ הציפורים. לאחרונה הכרתי את אביטל קרנר רוטנברג, המתגוררת במושב רגבה.

מוצרים מעוצבים מקוריאן
צילום: סיון וייס

סטודיו במושב רגבה

אביטל, נשואה לאילן ואמא לשתיים, נולדה במושב רגבה וכיום בונה את עתידה במושב. אביטל היא מעצבת תעשייתית בוגרת המכון הטכנולוגי חולון. עוד בתקופת הלימודים ידעה שהיא רוצה לפתוח סטודיו משלה ולשם הכנה עבדה כסטודנטית בחנות המוזיאון של מוזיאון העיצוב בחולון. היום היא בעלת סטודיו AV, סטודיו בו מעצבים, מפתחים ומייצרים מוצרים יוקרתיים לבית המשלבים קוריאן עם חומרים נוספים.

"במהלך חופשת הלידה הראשונה שלי דייקתי את החזון של AV ואחרי שרשמתי את ביתי לגן התחלתי לעבוד מהבית. עיצוב, תכנון, גרפיקה, אריזה, פיננסי, אריזות, ייצור, צילום – עשיתי הכל. במהלך ההיריון השני שלי קבלתי הצעה להציג בשבוע העיצוב בתל אביב אך למציאות היו תכניות משלה. עברתי לידה לא פשוטה והרגשתי שאני חייבת לוותר למען הגוף והמשפחה שלי. מתוך המשבר בחרתי לצמוח ולהבין שלכל דבר יש את הזמן והמקום שלו. במהלך חופשת הלידה עבדתי וביתי הייתה צמודה אלי – במפעלים, צילומים, אריזות. אחרי שהיא החלה ללכת לגן שכרתי ושיפצתי את המבנה שהפך להיות AV. במקום יש את הסטודיו גלריה המשמש כמבנה עבודה שבו אני מעצבת, מעבירה מפגשים, יוצרת ומנהלת את העסק ויש את המעבדה, בה מייצרים את המוצרים שלנו ועושים ניסיונות בחומרים."

מוצרים מעוצבים מקוריאן
צילום וסטיילינג: ליבת רות

לכל מוצר יש סיפור

"יש את הרגעים האלה שאת עוצרת ומנסה להבין למה את מעצבת מוצרים ולמה דווקא אותם. ואחד הדברים שאני מבינה על עצמי הוא שהמוצרים שלי יוצאים מהמשפחה. המשפחה היא הדבר שמניע אותי ליצירה. כל מוצר שעיצבתי מחובר למשפחתיות ויש לו סיפור."

המוצרים: מוצרים מעוצבים מקוריאן, פריטים יוקרתיים לבית המשלבים קוריאן מחודש עם עץ, פליז מצופה זהב וכסף. הכל מיוצר בעבודת יד, ובכל מוצר יש דגש על עכשוויות, ייחודיות, אלגנטיות ויוקרה, ועל 100% ידידותיות לסביבה. בין המוצרים ניתן למצוא פמוטים, כסאות, גופי תאורה בהתאמה אישית, צלחות לפסח ולראש השנה, כסאות בר בשילוב קוריאן ומתכת ועוד.

הקוריאן: זהו חומר עמיד שאינו מתכלה, עשוי פולימר אקרילי בשילוב הידראט אלומינה, שנמצא בשימוש במפעלי תעשייה גדולים כ-30 שנה. עיקר השימוש בו הוא לצורך ציפוי משטחי עבודה במטבחים ובחדרי אמבט ואף קירות חיצוניים במבנים. בגמר השימוש, הקוריאן מועבר להטמנה ולמעשה מרגע זה ואילך מזהם את הסביבה.

סביבונים לחנוכה
צילום: אביב קורט
סביבונים לחנוכה
צילום: אביב קורט

התהליך: אני מקבלת את הקוריאן שמפעלים לא צריכים ואנחנו ממיינים אותו במעבדה שלנו לפי גדלים וצבעים. אני מתבוננת בחומר וחושבת איזה מוצר יכול להיוולד ממנו. תחילה אני משרטטת על ניר ולאחר מכן אני עוברת למחשב לשרטוטים והדמיות. השלב הבא הוא יצירת מודלים בתלת ממד, הגדרת פרופורציות וחווית שימוש, ולאחריו הכנת מודל התכנות ותהליך הפיתוח עד ליצירת המוצר הסופי.

המוצר הראשון: המוצר הראשון שעיצבתי הוא PAMOT. את הסקיצה שלו עשיתי בתקופת הלימודים. לאחר שסיימתי את פרויקט הגמר שעסק ביודאיקה משפחתית היה לי ברור ש-PAMOT יהיה המוצר הראשון שלי, מוצר שמחבר בין הזהב שהוא חומר מסורתי, עתיק ואצילי המשתנה עם החיים לקוריאן שהוא חומר על זמני שלא משתנה, ליצירת פריט בעל מראה עיצובי נקי.

המוצר הכי פופולרי: המוצר הכי פופולרי הוא KAN – פמוט יחיד שמגיע בכמה צבעים וגדלים ובמחיר נגיש.

מוצרי מיחזור וקיימות
צילום וסטיילינג: ליבת רות
מוצרי מיחזור וקיימות
צילום וסטיילינג: ליבת רות
מוצרי מיחזור וקיימות
צילום: סיון וייס
מוצרי מיחזור וקיימות
סטיילינג: שני פלמאי | צילום: סיון וייס

חיבור מהילדות

"כילדה לאבא שעבד במטבחי רגבה נחשפתי לקוריאן כבר בגיל צעיר. בילדות העברתי הרבה שעות ביצירה לצד אבא שלי במחסן שליד הבית. הוא לימד אותי לגעת בחומר, להתנסות ובעיקר לא לפחד וכנראה שכבר אז נוצר אצלי החיבור לקוריאן. במהלך לימודי המשכתי לחקור את החומר המסקרן הזה, זה היה החומר איתו עבדתי והכנתי מודלים והוא היה הבסיס לפרויקט שעשיתי בשנה ג' שעסק בחוכמת החומר ועיצוב כיסא ללא קושרות. בתום הלימודים החלטתי להגשים חלום, ולהקים עסק שממחזר את הקוריאן, באופן שאינו פוגע באיכותו."

מי הלקוחות שלך?

"אנשים שאוהבים עיצוב והום סטיילינג ומחוברים לעיצוב ירוק ומתחשב בסביבה. את המוצרים אני משווקת מפה לאוזן, דרך הפייסבוק והמדיות השונות."

איך נראה הסטודיו?

"השולחן בסטודיו בדרך כלל מלא סקיצות, רשימת משימות, מודלים, כלי כתיבה וספרי עיצוב. כשאני רוצה לשרטט אני עוברת לשולחן המרכזי, עליו אני יכולה לפרוס את כל הסקיצות והמחשבות שלי ועד סוף היום השולחן מתכסה במפה של הרבה דפים מלאי סקיצות."

ביקור בסטודיו בצפון
צילום: אביב קורט

תספרי קצת על היום יום שלך?

"אני מגיעה לסטודיו בסביבות השעה 8:30, אחרי התארגנות הבוקר. אני פותחת את הסטודיו ומארגנת מה שצריך, מכינה קפה ומתחילה לעבוד. פגישות, ישיבות צוות, מנהלה, פיתוח מוצרים, כל יום הוא קצת אחר. בהתחלה עבדתי לבד, עשיתי הכל בעסק והייתי מחלקת לעצמי את הימים לפי שעות ומטלות. היו שעות שעבדתי בייצור, בעיצוב גרפי, בעריכה לשונית, בעיצוב מוצר, אריזות ועוד. בחצי השנה האחרונה העסק גדל וכיום יש בו שישה עובדים."

מה חשוב לך בתהליך העבודה?

"הסטודיו שם לו למטרה לעשות שימוש חוזר בקוריאן, ולנצל את תכונותיו הנפלאות לייצור מוצרים יוקרתיים לבית, מוצרים בעלי ערך מוסף הרבה מעבר לחיצוניותם המרשימה. חשוב לי להשתמש בחומרים איכותיים ולהקפיד על כל תהליכי הייצור. אין מוצר שלא עובר תחת ידיי. כמעצבת חשוב לי להחזיר את החיבור בין איכות, אריכות חיי המוצר, מיחזור ויוקרה".

ביקור בסטודיו בצפון
צילום: אביב קורט
ביקור בסטודיו בצפון
צילום: אביב קורט
ביקור בסטודיו בצפון
צילום: אביב קורט

מחשבות של הווה ועתיד

במה את גאה במיוחד? "אני גאה ביכולת שלי להעז לחלום ולהגשים, להציב מטרה ולהמשיך גם כשיש קושי, בידיעה שאני עושה את המסע שלי ושמהות הסטודיו היא ראשונה מסוגה בארץ ובעולם."

מה חשוב לך שידעו על הסטודיו והעסק? "חשוב לי שידעו שאנחנו עסק שמתעסק במיחזור ועיצוב ירוק ושמנו לנו למטרה לקדם את האומנות והעיצוב בצפון."

יש פרוייקט מיוחד שעשית? "כן, פרויקט מאוד מיוחד ומרגש – הענקת מלגות לזכר אח של בעלי. מעין רוטנברג ז"ל נהרג לפני 11 שנה בתאונת אימונים. בעלי אילן ואני חשבנו רבות על דרכים בהם נוכל להנציח את זכרו של אחיו. השנה התחלנו מסורת של הענקת מלגות לסטודנטים לעיצוב במכון הטכנולוגי בחולון, המוסד שבו למדתי. מבחינתי זו סגירת מעגל בכל כך הרבה רבדים."

מה עוד היית רוצה ללמוד? "יש עוד הרבה דברים שהייתי רוצה ללמוד כמו אדריכלות, מחקר בחומרים ומנהל עסקים."

לאן היית רוצה להתפתח? "אני רוצה לייצר עוד מוצרים, לפתוח חנויות בארץ ובחו"ל ולהקים מפעל גדול שיוכל לרכז את הפחת של הקוריאן מכל הארץ."

מתנות לחג פסח
צילום וסטיילינג: ליבת רות
מתנות לחג פסח
צילום וסטיילינג: ליבת רות
מתנות לחג פסח
צילום: אביב קורט
שיתוף פעולה מקסים עם סטודיו AV
צילום: סיגל בר אל | שיתוף פעולה מקסים בין מוצרי AV למותג SO SHERMAN
צילום: סיגל בר אל | שיתוף פעולה מקסים בין מוצרי AV למותג SO SHERMAN

חמישה דברים על עצמאיות

פרופורציות: "צריך לקחת הכל בפרופורציה, וצריך אורך רוח. לכל דבר יש את הקצב שלו והזמן שלו בדרך למציאת הייחוד שלנו כמעצבות."

אתגרים בדרך: "יש להרבה אתגרים בעצמאות. לנהל צוות, להקים עסק מאפס, ללמוד כל יום דברים חדשים. להתוות את הדרך, לקחת את האחריות. לעצב מוצר מאפס עד הכנסת המוצר לבתים. להיות אמא לשתי בנות ואשת איש, לשמור על השפיות ועל שמחת חיים."

עסק בצפון: "יש לא מעט אתגרים. הלקוחות, החשיפה, העובדה שהסטודיו נמצא בתוך מושב, המרחק ממרכזי העיצוב בארץ ובעולם."

עסק משפחתי: "העסק הזה הוא משפחה, הכל על השולחן, אין אגו. כל האנשים בצוות הם עם ראש גדול ונשמה ענקית, אנשים שרוצים לרוץ אתנו רחוק. בזכות הגישה הזו אני מרגישה שזה משחרר המון עכבות וחששות. הדברים נאמרים ונאמרים תמיד במטרה לקדם ולהצליח ולא חלילה לפגוע במשהו."

למצוא את הייחוד: "תהיו אתם עצמכם ואל תנסו להיות כמו מישהו אחר. תמיד שואלים אותי איך הגעתי לקוריאן ותשובתי היא: אני לא יודעת מי בחר במי אני בקוריאן או הקוריאן בי. כי החיבור שלי לקוריאן אלי היה עוד מהילדות. תחפשו בתוך עצמכם מהם הסימנים שהיו שם בילדות שלכם שכל כך מאפיינים אתכם."

ביקור בסטודיו בצפון
צילום: אביב קורט
מוצרי מיחזור וקיימות
צילום: סיון וייס
מוצרי מיחזור וקיימות
צילום וסטיילינג: ליבת רות

בואו להכיר את אביטל ולהתרשם מהקולקציה המקסימה של AV – כל הפרטים באתר, בדף הפייסבוק ובאינסטגרם של הסטודיו. את המוצרים של הסטודיו ניתן לרכוש בסטודיו גלריה שבמושב רגבה (רחוב הברוש 2), בחנות המוזיאון של מוזיאון תל אביב לאומנות, ב'הגות' בקניון רננים ברעננה, במתחם סי אנד סן בצפון תל אביב, וגם אונליין: פייסבוק האתר ETSY.  תודה אביטל על שבחרת לשתף אותנו בעסק ובדרך שלך!

יש לך עסק ותרצי שאכתוב עליך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין.
מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

לסיפורים על עסקים של נשים נוספות לחצו כאן

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

לא נמצאו פוסטים

לא נמצאו פוסטים

לא נמצאו פוסטים

לא נמצאו פוסטים

לא נמצאו פוסטים

לא נמצאו פוסטים

לא נמצאו פוסטים

לא נמצאו פוסטים

לא נמצאו פוסטים

לא נמצאו פוסטים

לא נמצאו פוסטים

לא נמצאו פוסטים

לא נמצאו פוסטים

לא נמצאו פוסטים

לא נמצאו פוסטים

לא נמצאו פוסטים

לא נמצאו פוסטים

לא נמצאו פוסטים

לא נמצאו פוסטים

Facebook comments

2 תגובות

  1. נעמה אורבך הגב

    מקסים. אהבתי את הקו הנקי והאלגנטי ובמיודח את החיבור המשפחתי של המוצרים ושל החומר עצמו.

  2. לירון הגב

    המוצרים מדהימים! רוצה הכל

השארת תגובה