הטיפים / אמא ועצמאית

אחד הדברים שאני מחכה לו בשגרה אלו החופשים. אל תסתכלו עלי ככה. אני שפויה. לא לקום בשש וחצי בבוקר, לשים את מדי השוטרת בצד, לראות סרטים קיטשיים עם פופקורן בערב, כל אלו נשמעים מעולה.

אבל בין לבין, צריך לעבוד. המסכים קוראים לי, יש מלא מה לכתוב, לחקור, לחפור. איך עושים את וגם מצליחים לבלות זמן איכות עם הילדים? בתקופה האחרונה לא הצטיינתי. למזלי אני מכירה את הדר בן-מאיר הלא היא גברת פלפלת, מדריכת הורים מלידה, שיודעת הרבה יותר טוב ממני איך להתנתק מהכל ולהיות עם הילדים למרות הכל. היום היא מתארחת במגזין כדי לתת כמה טיפים לשילוב עבודה ובית לעצמאיות בימי חול ובחגים.

אתן מוזמנות לשים את הטלפונים בצד, הדר כבר תסביר לכן במילים שלה:

כל אישה שהיא גם אמא, חושבת ואפילו בטוחה שיהיה לה קל יותר לגדל את ילדיה אם תהיה עצמאית. אני רואה אין ספור פרסומים על לבוא ללמוד להיות יועצת שינה, כי כך יהיה לך זמן גם להיות עם הילדים, ללמוד למכור באמזון  כי ככה יהיה לך יותר זמן עם הילדים, או ללמוד להיות שחקנית מעופפת, כי ככה יהיה לך יותר זמן עם הילדים.

אז אני אגלה לכם סוד: להיות עצמאית זה לא פיקניק ובטח שלא בקלות מפנה לך זמן ופניות מחשבתית (יותר חשוב מהזמן הפיזי) כדי להיות עם הילדים. שאסביר?

אז נכון, כשאת עצמאית את אחראית לזמן של עצמך אז לא תקבעי פגישות אחרי הצהריים ותעבדי על המחשב רק בבוקר וכשהילדים יגיעו, את תשימי את הטלפון בצד ותהיי רק איתם, כי את יכולה. ותכיני ארוחות חמות וטריות ועוד הרבה דברים שיכולים להיות. אבל בפועל – זה סופר קשה!

למה?

כי אני צריכה להיות סופר חזקה כדי לא לענות להורים במשבר כשאני בדיוק באמצע אחר הצהרים מאתגר עם הילדים הפרטיים  שלי.

כי אני מוצאת את עצמי חושבת 24/7 על המשפחות אותן אני מלווה כדי לעזור להם לנהל את הקשיים והאתגרים שלהם בצורה הכי נכונה להם, כמשפחה.

כי אני צריכה למצוא זמן לעבוד מול המחשב, להגיע לפגישות עם הורים, להרצות ולהעביר סדנאות וכל זה יחד עם לנהל את הבית כאילו אני אמא במשרה מלאה.

אז איך אני עושה את זה?

אני מאוד נהנית ממה שאני עושה וזה עושה את זה הרבה יותר קל בשבילי, להגיע להרצאות עד מאוחר ולהרגיש כאילו לא כל היום קיפצתי וג'ינגלתי בין דברים.

קבעתי לעצמי ימים קבועים בהם אני הולכת להרצאות בערב ו/או פגישות אחרי הצהרים. זאת כדי שלא יוצר מצב שבו אני כל יום לא מבלה עם הילדים שלי – כך הילדים שלי גם לא מופתעים.

ברגע שהילדים מגיעים הביתה, המחשב נסגר – אלא אם יש לי משהו דחוף ואז אני מכינה אותם ואומרת להם – אחרי… אני צריכה קצת לעבוד על המחשב ואז…. הם מוכנים לזה ויודעים (לרוב) לתת לי את הזמן. זה מביא למצב שבו אני לא צריכה להגיד להם כל שניה "רגע, עוד שניה אני מתפנה" ולכעוס כי הם 'מפריעים לי' או בעצם רוצים את הזמן / תשומת לב שלי. הם לומדים כך לכבד את הזמן שלי כי כיבדתי אותם, הכנתי אותם ואני גם מגיעה אליהם כשאני מסיימת.

בזמן שאני איתם אחרי הצהרים אני עובדת על עצמי כל הזמן על לשים את הטלפון בצד, רחוק ממני ככל האפשר. כשאני יוצאת איתם לגינת המשחקים או להסעות לחוגים – גם שם, אני משתדלת להשאיר את הטלפון בבית. כדי שכל זמן שיש לי איתם יהיה זמן איכותי ולא זמן שבו הם צריכים גם לריב על הזמן שלי מול הטלפון ולא רק אחד מול השני.

איך אני עושה את זה בחופש?

ואם כבר פסח מתקרב.. אז כמה מילים על חופש:

כשיש שגרה וישנם גבולות וחוקים ברורים בבית, החופש זה בדיוק הזמן לשחרר אותם ולתת להם קצת יותר מרחב בחירה וזמן של לעשות 'כלום'. זה ממש בסדר, הם צריכים את זה ממש כמונו.

תיהנו מכך שאין חוגים ותוכניות אחר הצהריים. תלמדו להנות מלהיות פשוט ביחד. אם אתם אנשים שאוהבים מאוד סדר אז תבנו לכם תכנית מסודרת בחופש אבל גם שם תשאירו זמן לזרימה, להשתעממות ופשוט לעשות כיף.

תצחקו מלא!! כמה שיותר תצחקו עם הילדים ככה יהיה לכם יותר כיף, הילדים פחות יריבו ויותר ידעו איך להעסיק את עצמם.

אם יש יום שבו הם כל היום 'אוכלים' לכם ואחד לשני את הראש – תתפעלו אותם, תנו להם משימות כיפיות, אפילו בסידור הבית (דברים שהם אוהבים). זה יגרום לכם פחות לשפוט אותם ולכעוס על הריבים ויגרום להם להבין שזה לא 'מפעיל' אתכם.

ודבר אחרון: כולנו מתלוננים על כך שהחופש הוא שלושה שבועות אבל אל תשכחו איך נהניתם מזה כשהייתם ילדים…

איך ממשיכים בתור עצמאית, לעבוד בחופש?  זה מאוד תלוי במה את עושה. אם את מפעילת קייטנה/צהרון, חנות אינטרנטית למתנות לחג וכו' אז כנראה שזאת תקופה מאוד עמוסה בשבילך ולכן את צריכה לעשות לך סדר וגבולות מתי את עובדת כך שגם הילדים ידעו את זה. במקרה שלי, אני גם שמה גבולות ברורים לי ולילדים מתי אני עובדת ואם אני צריכה, וגם מבקשת עזרה מסבים/סבתות/בייביסיטר.

החשוב בעיני – להבין שזה ממש לא פשוט להיות עצמאית ואמא במשרה מלאה אבל לדעת שאם מסדרים את הזמן ואת הפניות המחשבתית נכון אז זה ממשיך להיות מאתגר אבל בהחלט גם מאפשר.

זמן לשים את הטלפון בצד

גם אם הכותרת הזו מלחיצה אתכם, זה לא אומר שזה בלתי אפשרי. אני בדיוק עובדת על זה כרגע ויכול להיות שאצליח.

תודה

תודה הדר שהתארחת כאן, ונתת לקוראות טיפים שיעזרו להתנהל יותר טוב בחופשים וגם ביום יום. אתן מוזמנות לקרוא עוד בדף הפייסבוק של גברת פלפלת או להצטרף לאחת ההדרכות שלה. ואם תרצו, תרימו אליה טלפון (054-4470447) והיא תגיע אליכם, ותבנה יחד איתכן את התוכנית הנכונה לכן ולילדכן.

האם אתן מצליחות לג'נגל בין המחשב לילדים? ספרו לנו…

***מכירות את הבלוג שלי בפייסבוק? אל תשכחו לבקר…

Facebook comments

תגובה אחת

  1. הילה לוי, תלתלים בלוג אופנה הגב

    מודה שאני מכורה קשה למסכים. משתדלת לעשות את זה פחות עם הילדים אבל לא מצליחה להמנע לגמרי

השארת תגובה