עצמאיות בחו"ל / החיים בלונדון – יערית מכני

יערית מכני היא מעצבת מוצר עצמאית המתגוררת לונדון. בסטודיו שלה באזור שורדיצ‘ שבמזרח לונדון היא מעצבת ומייצרת אובייקטים שימושיים על גבול האמנות, בעיקר one of a kind או סדרות מוגבלות, וקולאז'ים.

יערית מכני מעצבת מוצר

כשהודיעו לי שהתקבלתי ללימודים החלטתי ללכת על זה

"הגעתי לבד, ולשמחתי תוך מספר חודשים הכרתי את טום, שהפך להיות בעלי, וכיום אנחנו גרים פה יחד עם שני הילדים שלנו."

על המעבר: "האמת שלונדון היא לא העיר המועדפת עליי! בחרתי אותה כי רציתי ללמוד ברויאל קולג' אוף ארט כי ידעתי שהוא מקום טוב לעשות בו תואר שני. רציתי גם מאוד לחוות מגורים באירופה שתמיד קסמה לי, ובתקופה שהייתה קצת משברית בחיי בארץ, החלטתי לקפוץ למים ולהגיש מועמדות ללימודים. אחרי שהתקבלתי ועברתי את השלב הראשון הגעתי ללונדון לראיון בקולג', וכשהודיעו לי שהתקבלתי פשוט החלטתי לעשות את הצעד וללכת על זה."

הסתגלות למקום החדש: "עברתי ללונדון לפני תשע שנים. הגעתי כדי ללמוד עיצוב מוצר לתואר שני ברויאל קולג' אוף ארט, זה היה חלום שלי המון שנים, אבל לקח לי זמן למצוא את האומץ להגיש מועמדות לקולג' ולעשות את המעבר. השנה הראשונה הייתה רק סביב הלימודים. אחר כך לקח לי זמן למצוא את המקום שלי כיוצרת, למצוא לעצמי סטודיו ולהיכנס שוב למוד של עשייה. במהלך השנים שחייתי פה גם ילדתי שני ילדים וזה 'עיכב' לי את הקריירה במידה מסוימת. אני עדיין בונה את העסק שלי."

מה צריך לדעת לפני המעבר: "מצד אחד, צריך לדעת הרבה דברים ולהתכונן כמה שאפשר. מצד שני, חשוב לדעת שיש דברים שאי אפשר להתכונן אליהם. וצריך פשוט לקפוץ למים, לנשום עמוק ולזכור שדברים יסתדרו תוך כדי תנועה. ואם בכל זאת אני רוצה לתת עצה מניסיוני למישהי שרוצה להגשים חלום של עצמאות, אני אגיד שהשוק פה גדול וכמו שיש פה המון הזדמנויות יש פה גם המון תחרות. זה לא אומר שקשה להצליח, אבל זה משהו שכדאי להיות מודעים אליו."

יערית מכני מעצבת מוצר
צילום: Jorge Stride
יערית מכני מעצבת מוצר
צילום: Jorge Stride
יערית מכני מעצבת מוצר
צילום: Jorge Stride
יערית מכני מעצבת מוצר
צילום: Jorge Stride

היצירה עצמה היא החלק הכי מעצים וכיפי עבורי

"עיצוב מוצר היה החלום שלי כל חיי הבוגרים, ולקח לי הרבה זמן להגשים אותו, ובמובן מסוים אני מרגישה שאני עוד עובדת על זה…"

במה את עוסקת כיום?

"אני מעצבת מוצר עצמאית, יש לי סטודיו לא רחוק מהבית, באזור שורדיצ' שבמזרח לונדון. אני מעצבת ומייצרת אובייקטים שימושיים על גבול האמנות, בעיקר one of a kind או סדרות מוגבלות, ואני גם עושה עבודות אמנות (קולאז' בעיקר)."

"אני מוכרת כרגע בעיקר ללקוחות פרטיים. חלקם מגיעים אליי לאחר שראו את העבודות שלי באינסטגרם, בפייסבוק או דרך האתר שלי. את עבודות הקולאז‘ שלי אפשר לרכוש דרך האתר של גלריה Saatchi&Saatchi. יצא לי גם להשתתף באירועי אמנות מקומיים (למשל E17 Art Trail) ובתערוכות, ולמכור עבודות דרכם."

מה את הכי אוהבת בעיסוק שלך?

"היצירה עצמה היא החלק הכי מעצים וכיפי עבורי. לעבד את הרעיון בראש, לחתוך קרמיקה, לקנות חומרים, להרגיש את החומר בידיים שלי, ליצוק, לפסל, לצייר ולהכין קולאז‘, מהדברים האלו אני הכי נהנית, גם בהם יש אתגרים אבל עדיין זה החלק הכי נעים בעיסוק שלי."

יערית מכני מעצבת מוצר
צילום: Jorge Stride

יערית מכני מעצבת מוצר

איזה אתגרים היו לך בהקמת העסק?

"עבורי זו הייתה ההרגשה שאני צריכה להקים את הסטודיו מחדש. לא יכולתי לעבוד עם בעלי המקצוע שהיו לי בארץ, והייתי צריכה למצוא ספקים וסטודיו לעבוד ממנו, וכמובן לבנות מחדש את קהל הלקוחות שלי וחנויות שימכרו את המוצרים שלי."

"כשגרתי בארץ היה לי סטודיו בדרום תל אביב, ויכולתי ללכת ברגל לפלורנטין, להיכנס לנגרייה, לדבר עם נגר, לבקש שיחתכו לי עץ ולחזור לסטודיו תוך שעה עם העץ שהייתי צריכה. הנגישות הזאת לא קיימת בלונדון, יוקר המחייה דחק את רוב בעלי המלאכה החוצה מהעיר, והספונטניות, הזריזות, והישירות שיש בארץ לא קיימות פה. העבודה מול בעלי מקצוע מתנהלת מאוד פה בצורה אחרת, וזה משהו שקשה לי איתו."

ספרי על דבר אחד שלמדת לאורך הדרך על ניהול עסק

"בעיני אחד הדברים שהכי חשוב לזכור הוא שמה שמתאים לעסק אחד לא בהכרח יתאים לאחר. חשוב להתמקד ולהסתכל פנימה ולמצוא את הפתרונות שיתאימו לך, ולא לנסות להתאים את עצמך למה שאחרים עושים. לקחת דוגמא ממישהו אחר וללמוד מהטעויות של אחרים – זה נהדר ויכול לקדם אותך, אבל בסופו של יום את כמנהלת צריכה למצוא מה עובד לך ולעסק שלך."

יערית מכני מעצבת מוצר
Two Birds & Black Pen
יערית מכני מעצבת מוצר
Mr. Kipling's Lion

האם הייתה נקודת זמן שגרמה לך להבין שאת בדרך הנכונה?

"כשבאתי ללונדון ללימודי תואר שני, חשבתי שכשאסיים את התואר זה ייתן לי ביטחון להרגיש שאני מעצבת טובה. אבל בגלל קשיים כלכליים לא יכולתי להמשיך לשנת הלימודים השנייה. השלמתי רק שנה אחת ולא סיימתי את התואר.  המשכתי ליצור ולעבוד ולדחוף את עצמי קדימה כדי להתפרנס מהיצירה שלי. אני לא זוכרת בדיוק מתי זה קרה אבל היה שלב שבו הרגשתי שאני לא צריכה אישור מגורמים חיצוניים כדי לדעת שאני מעצבת טובה ושיש מקום ליצירה שלי להתקיים."

חלום מקצועי שיש לך

"לעצב ספה לחברה האיטלקית מורוסו MOROSO, ולהציג עבודות שלי באחד המוזיאונים הגדולים."

יערית מכני מעצבת מוצר
צילום: Jorge Stride
יערית מכני מעצבת מוצר
צילום: Jorge Stride

אוהבת את השפע התרבותי שיש בלונדון

"החיים שלי פה מאוד שונים מהחיים שהיו לי בארץ, ולרוב זה לטובה. אני מרגישה שהלך הרוח פה יותר מתאים לי ולאופי שלי. יש כמובן דברים שאני מאוד מתגעגעת אליהם בארץ, אבל בגדול, לונדון יותר טובה אליי ויותר נוחה לי."

מה מיוחד במקום שאת חיה, ואיך זה בא לידי ביטוי ביום יום שלך?

"למרות שלונדון היא עיר מאוד גדולה ומאוד בנויה יש בה המון טבע שמשולב בעיר. אחד הדברים האהובים עליי הוא התעלות שמפוזרות בה. יש תעלה אחת שנמצאת בדרך לגן של ביתי, ואני צועדת בה (עם הבת שלי) כמעט כל יום. הנוף מקסים וההליכה לצד המים מאוד מרגיעה. אנחנו רואות בדרכנו סירות, ברווזים, ברבורים, שפיריות וחיות אחרות."

"אני מאוד מאוד אוהבת את השפע התרבותי שיש פה, שהיה קיים פה לפני שנים רבות ונשאר נוכח. יש פה שפע ויזואלי וגיוון תרבותי שאין בארץ. העובדה שאפשר לקפוץ למוזיאון ה- V&A, לעלות לקומה השישית ולראות את אוסף הקרמיקה המטורף שיש להם שם, עם אובייקטים עתיקים עמוסים בקישוטים, זה מדהים בעיני. וזה מאוד מעורר השראה עבורי כיוצרת. זה משהו שהיה לי מאוד חסר בארץ ושאני מרגישה שמאוד משפיע על העבודות שלי מאז שעברתי לפה."

יערית מכני מעצבת מוצר
צילום: Damian Walker

מה שגרת היום שלך?

"הבוקר שלי מאוד כאוטי, אני לא טיפוס של בוקר וזה מאתגר עוד יותר כשיש שני ילדים קטנים שצריך להאכיל ולהלביש ולארגן לקראת יציאה לגן ולבית הספר. אחרי שאני מורידה את הבת שלי בגן אני ממשיכה לסטודיו, שם אני עושה את רוב העבודה הפיזית והלכלוך. בסביבות ארבע אחה“צ אני יוצאת מהסטודיו לאסוף את בתי מהגן, ואחרי שהילדים הולכים לישון יש לי כמה שעות של שקט שאני מקדישה בעיקר לעבודת מחשב – שליחת אימיילים, תקשורת מול לקוחות וספקים, עדכון האתר, תכנון הלו"ז להמשך השבוע וכדו'."

חוויה מעניינת שחווית במהלך השהות?

"לידה! ילדתי פה את שני ילדיי וזו החוויה הכי מטורפת שקיימת."

האם יש חיי קהילה ישראליים במקום שבו את גרה?

"אני גרה במזרח לונדון, ולא קרובה פיזית לקהילה הישראלית שגרה ברובה במערב ובצפון העיר, אז מצד אחד אני רוצה להגיד שהסביבה התומכת שלי היא לאו דווקא ישראלית. יחד עם זאת, יש משהו בקהילה הישראלית שהוא מאוד חזק ומאוד מכיל ומחבק, אז גם בלי להתכוון אני מרגישה שאני חלק מהקהילה. יש לי שתי חברות ישראליות קרובות, שהכרתי עוד בארץ ועברו לפה אחריי, ויש לנו קבוצה של אמהות ישראליות שגרות במזרח לונדון, ואנחנו נפגשות באופן תדיר, מכינות אוכל ישראלי, חוגגות חגים ומקטרות על כל מה שאפשר."

יערית מכני מעצבת מוצר

שלושה מקומות שחייבים לבקר בהם בלונדון

"Curve Garden בדולסטון ג‘נקשן – מין גן ציבורי שמנוהל על ידי קהילה מקומית, פנינה קטנה וקסומה שלא הרבה אנשים מכירים, בגינה יש הרבה מקומות ישיבה, אזור משחקים לילדים ובית קפה. בימים יפים ולא גשומים זה אחד המקומות המופלאים שיש ללונדון להציע. "

"Victoria Miro Gallery – גלריה מצוינת שמציגה אמנים מעניינים, מלבד המבנה הפנימי הנעים, יש בה חצר אחורית עם מיוחדת ויפה. "

"ליוצרים שבנינו אני ממליצה בחום על ביקור בחנות אמנות נפלאה שנקראת Jacksons Art"

רוצות להכיר את יערית קצת יותר? מוזמנות להיכנס לאתר ולאינסטגרם שלה.

לסיפורים על נשים עצמאיות נוספות בחו"ל לחצו כאן

יש לך עסק ותרצי שאכתוב עליך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין.
מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה