נשים ועסקים / טלי אשחר גוטליב

טלי אשחר גוטליב היא עורכת תוכן, לשון וקולינריה. אחרי שנים רבות של עריכת מגזינים, בעיקר קולינריים, היא יצאה לפני כשלוש שנים לדרך עצמאית והחלה לעבוד כעורכת וכותבת תוכן בדיגיטל ללקוחות שונים: חברות מזון וחברות מסחריות גדולות, מועצות אזוריות ועסקים קטנים. במקביל לכך היא משמרת את אהבתה לדפים אמיתיים – והיא עורכת לשון של ספרים, בעיקר ספרי בישול ולייף סטייל (ביניהם הספר המקסים של עמנואלה "פינה משלך"). חוץ מזה היא מנהלת קהילת פייסבוק קולינרית מקומית ("הפודי'ס של פרדס חנה כרכור") שבה היא כותבת על עסקי אוכל אזוריים ומקדמת שיח קולינרי מקומי.

טלי אשחר גוטליב עורכת תוכן, לשון וקולינריה
צילום: מאיה חבקין

איך העסק התחיל?

"אל עולם העריכה הגעתי אחרי שני תארים בסוציולוגיה, השני בלימודי הארגון. הבנתי די מהר שאני לא רוצה להיות יועצת ארגונית, אז הלכתי להגשים חלום ישן ולהיות דיילת. באחת הטיסות שמעתי מאחת הדיילות שחברה שלה התחילה ללמוד עריכת לשון והופ – הייתה לי הארה והיה לי ברור שזה מה שאני צריכה ללמוד. אחרי הלימודים התחלתי לעבוד בחברת מגזינים כסגנית עורכת. התקדמתי והפכתי לעורכת מגזינים, ביניהם קוסמופוליטן, דרך האוכל, גורמה ועל השולחן. אחרי כמה שנים החלטתי להפוך לעצמאית, לעבור לעולם הדיגיטל ולכתוב ולערוך תכנים ללקוחות שונים. בדרך גם הקמתי עסק לסינרים מעוצבים עם שותפה, ונהניתי מאוד לשלב את האהבה שלי לאוכל ולעיצוב ביצירת מוצר פרקטי וטרנדי. קהילת האוכל שלי בפייסבוק נולדה מתוך האהבה הגדולה לאוכל כתרבות וכהזדמנות להיכרות ולשיח בין אנשים, וגם מתוך ההכרה בחשיבות של עידוד צריכה מקומית, בעיקר בתקופה זו".

מה מיוחד בעסק שלך?

"אני מצליחה למצוא עניין כמעט בכל תחום, כך שהכתיבה והעריכה של התכנים שאני עובדת איתם באה תמיד ממקום של חקירה, למידה וחיבור, מה שעוזר לי לייצר טקסט מעניין, מלמד ומושך. אני אוהבת מאוד אנשים ושמחה תמיד להכיר אותם ולהקשיב להם ולסיפור שלהם. אני מאמינה שלכל אחד יש סיפור מעניין, ובהקשר הקולינרי – גם לכל מנה. חוץ מזה אני פריקית של דיוק, סדר וניקיון טקסטואלי, תכונה חשובה בעריכת לשון וגם בעריכת מתכונים, שגורמת לי לחפש את הטעויות הכי קטנות ולדייק כמה שיותר".  

טלי אשחר גוטליב עורכת תוכן, לשון וקולינריה
העסק Cook and Tell | צילום: שרית גופן
טלי אשחר גוטליב עורכת תוכן, לשון וקולינריה
כמה ספרים שטלי ערכה לאחרונה | צילום: טלי אשחר גוטליב

שלושה טיפים לנשים עצמאיות

"מדברים היום הרבה על הצבת מטרות ככלי לקידום עצמי ולקידום העסק. אני חושבת שלא פחות חשוב להסתכל בכל רגע נתון על הדרך שאנחנו עוברות וללמוד ליהנות ממנה ('פשוט ליהנות מהדרך'), ולא לרצות כל הזמן להשיג משהו – דבר שיכול לפעמים לתסכל."

"מאוד קשה לי הרבה פעמים עם ה'לבד' שהוא חלק מהעצמאות. אני משתדלת להתייעץ מדי פעם עם קולגות או עם לקוחות, לחשוב ביחד ולקבל פידבקים. חשוב לי מאוד גם להכניס ללו"ז זמן מוגדר שמוקדש למפגשים עם חברות ולסדנאות חווייתיות או לימודיות – זה הזמן שממלא אותי באנרגיות ועוזר לי לקבל השראה, שעוזרת בעקיפין גם לעסק שלי".

"עוד לא מצאתי את הנוסחה המדויקת לאיזון הזמן בין העסק למשפחה, במיוחד לא בתקופה זו של הקורונה (יש נוסחה כזו?!), אבל אני מאוד משתדלת לתחום את היום לשעות עבודה מהבוקר עד אחרי הצהריים (בלי שעות עבודה בלילה) ואחר כך להיות נטו עם הילדים והמשפחה, ולא לתת להתראות בנייד להסב כל רגע את תשומת הלב (את 'מסכי הברזל' כבר ראיתן? ממליצה)."

חוויה מרגשת שהייתה לך כחלק מהעבודה

"כשערכתי את הספר 'פינה משלך' של עמנואלה הרגשתי שאני מכירה את כל אחת מהנשים שהשתתפו בספר, מכיוון שקראתי את דבריה כמה וכמה פעמים וראיתי את התמונות. באירוע השקת הספר ראיתי פתאום את כל הנשים והפנים שראיתי רק מבעד למסך המחשב, וזה היה מאוד מרגש".

צילום: מאיה חבקין

איך את צומחת ממשברים?

"אני משתדלת לתת לעצמי את הזמן לחוות אותם, לעבד אותם ולדבר עליהם, עד שהם עוברים, כי זה טבעם. אני אדם אופטימי אז אני משתדלת לראות את הטוב ואת ה'יש' גם ברגעי משבר. הניסיון הראה לי שהמשברים שחוויתי הביאו אותי למקומות חדשים ומעניינים, ועם הידיעה הזו קל יותר גם לצלוח אותם וגם לצמוח מהם".

מה את אוהבת בעבודה שלך?

"את הדרך שבה אני מצליחה לחבר מילים זו לזו ולייצר טקסט שמעביר מסר, סיפור או אמירה בצורה נגישה ומעניינת; את ההיכרות עם אנשים ועם תחומי ידע שונים ומגוונים ואת חלקי ביצירה של משהו מוחשי כמו ספר. אני מאחלת לעצמי לערוך עוד ועוד ספרים".

רוצות להכיר את טלי קצת יותר? מוזמנות להיכנס לאינסטגרם ולפייסבוק שלה או ליצור קשר במייל.

במדור נשים ועסקים מתפרסמות כתבות על עסקים שונים. לקריאת כל הכתבות במדור לחצי כאן.

יש לך עסק ותרצי שאכתוב עליך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין.
מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה