נשים ועסקים / אפרת חבאני

אפרת חאבני היא בעלת המותג Fabrica by Efrat Habani. היא בוגרת בצלאל, למדה לימודי צורפות במקסיקו ובבתי ספר מובילים ללימודי אומנות. בת לדורות של צורפים ועוסקת בתחום העיצוב והצורפות מעל עשרים שנה.

אפרת חבאני צורפת ומעצבת תכשיטים

איך העסק התחיל?

בשנת 2007 הוקמה בגן החשמל פבריקה, כחנות בוטיק שאיגדה שלושה מותגים. בהתחלה יצרתי מגוון רחב של מוצרים – בגדים, תכשיטים ואפילו נעליים וחגורות. בתום חמש שנים נותרתי לבד בחנות והחלטתי להתמקד בצורפות ועיצוב תכשיטים ואחרי שמונה שנים סגרתי את החנות ויצאתי למסע אישי בן שנה. כשחזרתי, עבדתי בסטודיו שיתופי בו יצרתי קולקציות חדשות, וכשהרגשתי מוכנה עברתי לשכונת נגה, למבנה שהיה פעם מפעל ובו הקמתי את הסטודיוFabrica by Efrat Habani  מחדש. פבריקה בתרגום לעברית זה מפעל. זה היה כמו חלום שהתגשם למצוא מקום ראוי להיות סטודיו בו אוכל ליצור באופן חופשי וגם לגור בו בנוחות. הסטודיו הוא בחזית ולרגע לא ברור אם זה חנות, סטודיו או בית. אבל הוא מספיק מסקרן כדי שאנשים ברחוב יעצרו לברר. להיכנס. להתלהב מהמקום ומהמוצרים ואף לרכוש."

כמה משפטים על העסק

"התכשיטים נוצרים כולם בעבודת יד ובטכניקות מסורתיות, מזהב, כסף, אבני חן. עם המעבר למשכני החדש התאפשר לי להרחיב את הפעילות אך התכשיטים נשארו החלק הגדול בעשייה שלי. רוב הלקוחות שלי הם לקוחות וותיקים ולקוחות חדשים שחלקם תיירים, המגיעים בעקבות המעבר לשכונה החדשה, ביניהם אומנים, מעצבים, שוחרי אומנות, עיצוב ואסתטיקה, שרואים את הפרטים הקטנים ומעריכים עבודת יד ועיצוב. יש הרבה פריטים בהזמנה אישית. את התכשיטים ניתן לרכוש רק בסטודיו בתאום מראש. בכל יום חמישי ושישי בין השעות 10:00-15:00 מתקיים סטודיו פתוח וגם ניתן להתקשר אלי 052-3587345."

"אחרי המעבר הוספתי מוצר חדש שמסב לי הנאה גדולה – סדנה על פי הזמנה המיועדת לזוג, לאימא ובת או לחברות, קבוצות של 4-5 אנשים שמגיעים כדי לחגוג אירוע מיוחד ויוצרים תכשיט אישי בהנחייתי. בנוסף, חזרתי גם לצייר ומקווה שזה יהיה חלק גדול יותר בעשייה שלי." ליצירת קשר עם אפרת מוזמנות להיכנס לאתר, לאינסטגרם ולדף העסקי שלה.

מה מיוחד במוצרים שלך?

"ההשראה לתכשיטים אותם אני יוצרת מגיעה ממקורות שונים אשר נקרים בדרכי במהלך היום יום, מצמחים ותכשיטים עתיקים עד אלמנטים תעשייתיים. במהלך היצירה והמשחק עם החומר נוצרות צורות חדשות אשר נותנות משמעות חדשה לאלמנט המקורי ויוצרים תכשיטים בעלי אופי המשלב אותנטיות ועכשוויות. אלו מוצרים עם נגיעה אישית, חותמת, טבעיות וניקיון יחד עם הגולמיות ועם אמירה מאוד ברורה. כל לקוחה שמגיעה לסטודיו מקבלת יחס האישי, אני יודעת להתאים ולייעץ ועושה את זה בצורה נעימה ואישית ואף פעם לא בלחץ."

אפרת חבאני צורפת ומעצבת תכשיטים
צילום: אלישע לב

אפרת חבאני צורפת ומעצבת תכשיטים

שלושה טיפים לנשים עצמאיות

"עוד מתחילת הדרך הבנתי שאשה עצמאית חובשת הרבה כובעים. כבר למעלה מ-16 שנים אני רוכשת ידע ומתפתחת."

"יש לי מטפלת שמלווה אותי משלב הרעיון ועד היום. אני תמיד זוקפת לה את הצלחותיי. היה לי ברור שכדי לצמוח ולהתמודד עם כל מה שניהול עסק כזה מצריך אני זקוקה לתמיכה הוליסטית."

"אני נוהגת להקשיב להרבה דעות של מומחים ויועצים ובסוף בסוף אני מקשיבה לעצמי. כי רק שם נמצאות התשובות שנכונות לי, לזמן ולמקום."

חוויה מעניינת שהייתה לך כחלק מהעבודה

"בסוף 2015 עם הקמת הרכבת הקלה החלטתי לסגור את החנות. זה היה רגע לא פשוט, בו הבנתי את גודל החשיבות של העשייה שלי ועד כמה היא הייתה משמעותית עבור כל כך הרבה אנשים. לקחתי שנה הפסקה, והלכתי לרעות בשדות זרים. לקחתי חופש ופסק זמן להקשיב לעצמי ולהתמלא בהשראה מחדש וזה היה עוצמתי. אספתי חומרים חדשים, למדתי והתנסיתי בטכניקות שונות. יצרתי קולקציה אחרונה של בגדים. ראיתי, חוויתי וספגתי את מה שחייב היה להתפרץ החוצה ולהמשיך את היצירה ממקום רענן, מפוקח ושליו יותר. המיילים שקיבלתי באותה התקופה מלקוחות שמחפשים אותי ומחכים לי זה נתנו הרגשה שיש לי לאן לחזור."

איך את צומחת ממשברים?

"כיוון שעברתי אחד או שניים בחיי כעצמאית למדתי לא להיבהל מהם. אני כבר יודעת שהם עוברים. לפעמים מבלי לדעת איך, פשוט צריך להמשיך לעשות ובסוף הדבר הנכון קורה. לפעמים צריך רק לקחת נשימה עמוקה לצולל למים ולחכות בסבלנות שהגל יעבור. כשממש קשה לי אני נעזרת בכל אותן נשים שמהוות לי רשת ביטחון. צריך לדעת גם לקבל עזרה."

אפרת חבאני צורפת ומעצבת תכשיטים
צילום: בועז אופנהיים

אפרת חבאני צורפת ומעצבת תכשיטים

מה את אוהבת בעבודה שלך?

"אני אוהבת לחדש, לגוון לשחק מחדש עם החומר, לאתגר את עצמי בדברים שלא ניסיתי קודם. הרבה פעמים זה מוליד עיצובים חדשים ומפתיעים שגורמים סיפוק רב, עניין ואהבה רבה למה שאני עושה. אני גם אוהבת את המפגש אחד על אחד עם הלקוחות, שגם הוא מוליד לפעמים עיצובים חדשים. כשלקוחות מרוצים חוזרים ומספרים שהתכשיט שהם רכשו לא יורד מהם זה הרגע בו אני יודעת שעשיתי משהו טוב. האין סופיות של המקצוע הזה היא זו שמזינה את היצירתיות שלי."

רוצות להכיר את אפרת קצת יותר? מוזמנות להיכנס לקרוא עוד באתר, באינסטגרם ובדף העסקי שלה.

במדור נשים ועסקים מתפרסמות כתבות על עסקים שונים. לקריאת כל הכתבות במדור לחצי כאן.

יש לך עסק ותרצי שאכתוב עליך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין.
מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה