איך לעודד חשיבה יצירתית / ראיון עם דרורית טיגר

פעם בכמה זמן אני מוציאה את כל חומרי היצירה שיש לי במגירות (ויש הרבה) ואומרת לילדים שיעשו איתם מה שהם רוצים. אחרי השיחה עם דרורית טיגר על הדרך שלה ואחרי מבט על כל החומרים בסטודיו שלה, הרגשתי שאני צריכה להוציא שוב הכל החוצה וליצור עם הילדים. דרורית היא בעלת הסטודיו 'מעבדה יוצרת – החופש ליצור!', יוצרת ומעבירה חוגים וסדנאות יצירה לילדים והרצאות וסדנאות למבוגרים ולאנשי הוראה. היא מתגוררת עם משפחתה בעין הים שבחדרה ושם נמצא גם הסטודיו שלה.

צילום: עדיגיטל

נוגעת בשני עולמות

מאז ומעולם נמשכה דרורית לשני עולמות: עולם החינוך ועולם העיצוב והאומנות. כילדה שממציאה הצגות ומכינה את התפאורה, תופרת בגדים לבובות ומעצבת אירועים משפחתיים או כתלמידה בכיתת אומנות בחטיבה עם חיבור טוב לילדים שיוזמת קייטנות. בתום השירות הצבאי ואחרי הטיול הגדול התלבטה בין לימודי הוראה או עיצוב.

לאיזה כיוון בחרת ללכת?

"החלטתי לבדוק את הצד האמנותי שבי. רציתי להתנסות במגוון חומרים וממש להרגיש את החומר ובחרתי ללמוד עיצוב תכשיטים ב'שנקר'. חווית הלימודים הייתה עבורי אבן דרך מבחינה יצירתית ורגשית. במשך ארבע שנים אינטנסיביות למדתי שהחשיבה שלי שונה ושאני אוהבת לבדוק גבולות וחיבורים של חומרים שונים. נהניתי לייצר מוצר מורכב ומרתק מרעיון מופשט ונחשפתי לעולם האמנות, העיצוב והתעשייה. גיליתי בעצמי ייחוד מחשבתי וצרבתי במוחי את הרצון להטביע את חותמי בעולם בדרכי שלי."

איך הגעת אל 'מעבדה יוצרת'?

"ההתמודדות הרגשית עם ביקורת במהלך הלימודים הייתה מאתגרת עבורי. למרות שידעתי שאני טובה ואף זכיתי בפרסי הצטיינות, הרגשתי לא בטוחה בעצמי ולא יצרתי תכשיטים פרי עיצובי עד היום, חוץ מטבעות הנישואין שלנו. בתום הלימודים חיפשתי את המקום המדויק שלי. בדקתי כל מיני אפשרויות כמו למשל עיצוב פנים, פנג שוואי והום סטיילינג, אבל אף תחום לא מילא אותי ושיא התסכול שלי הגיע אחרי שעבדתי שש שנים כמנהלת ייצור בחברת תכשיטים. אבל בעירה פנימית להגשים את עצמי, מפגש עם אנשים מעוררי השראה ותהליך פנימי שעברתי באותה תקופה עזרו לי להתיר את הפלונטר שהיה לי בראש. הבנתי שיש לי מה לתת והוא המכלול של מי שאני. החלטתי לחבר את שני העולמות בדרך הייחודית שלי, ויצרתי את 'מעבדה יוצרת – החופש ליצור'. מאז, לפני כשלוש שנים, כאילו נולדתי מחדש! וזה גם קרה בשנת ה 40 שלי, מה שהפך את החגיגה למושלמת!"

"מה שהכי בוער בי זה הרצון להעניק לאחרים מרחב בטוח ומעורר השראה ליצירה ללא שיפוטיות, בדרך מעצימה, מחזקת, מלמדת ומאתגרת. בדרך שתגרום לכל אחד להאמין בעצמו וביכולותיו. דרך שתדחוף קדימה להגשמת חלומות, דרך שבה התהליך לא פחות חשוב מהתוצר ולפעמים אפילו יותר."

איך התחלת להעביר את המסר?

"יצרתי פלייר וחילקתי בשכונה וגם פרסמתי בפייסבוק. הראשון שהגיע היה ילד יצירתי שעולה לכתה ג' ולא התחבר לאף חוג אמנות. מהר מאד נוצרה גם קבוצה של חמישה ילדים בגן חובה וכך החלה 'מעבדה יוצרת – החופש ליצור' את דרכה. את השנה השנייה כבר התחלתי עם ארבע קבוצות גיל שונות (גן חובה עד כיתה ו')."

צילום: עדיגיטל
צילום: עדיגיטל
צילום: עדיגיטל

מקום שבו הכל אפשרי

את הסטודיו שלה, בו מתקיימים החוגים, הקימה דרורית באחד מהחדרים בביתה. יש בו את כל ספרי האומנות וההשראה שלה והוא מייצג את מי שהיא ואת מקורות ההשראה שלה. יש בו חומרים ועבודות שחיכו שנים בארגזים ועם פתיחת הסטודיו מצאו את מקומם במדפים, מגירות וצנצנות, הכל נגיש וצבעוני. כל קיר בחלל הוא לוח השראה עם צילומים שצילמה, גלויות שאספה ממקומות בארץ ובעולם, ברכות, משפטי השראה, ספרי אמנות מתחומים שונים – כולם פריטים שמעלים זיכרונות ומעוררים השראה.

"'מעבדה יוצרת' היא שפה, שפה לשיח יצירתי, וחשוב שמבוגרים וילדים ידעו איך לדבר אותהברגישות, בהקשבה, בהפריה הדדית. חשוב לי שידעו שיצירתיות זה לא רק לצייר יפה או לגזור מדויקאלו יכולות טכניות. יצירתיות היא היכולות לאלתר, לחבר בין חומרים שונים ולהסתכל על חומר באופן שונה ממה שאנחנו רגילים. יצירתיות היא חשיבה גמישה ולא תבניתית."

מה בעצם קורה ב'מעבדה יוצרת'?

"במעבדה אני מגישה מגוון חומרים, מחנכת לשימוש יעיל בחומרים ממוחזרים, והילדים בוחרים ככל העולה בדמיונם. לפעמים אני מתחילה בסיפור או באומן מעוררי השראה ולפעמים אני מגדירה את החומרים או את הנושא אבל תמיד מאפשרת לכל אחד להתבטא בדרך שמתאימה לו. אחד עובד בדו-ממד, אחד רק בתלת-ממד, אחד נמשך לפלסטלינה, אבל במהלך השנה כולם נחשפים ומתנסים בכל. מהרגע שהילדים מניעים את שריר היצירתיות הם כבר חושבים על רעיון מראש ובסטודיו מתאימים את החומרים. החוקים במעבדה מאוד ברורים: הכל אפשרי, יש פרגון הדדי והימנעות משיפוטיות בדגש על למידה הדדית תוך כדי קבלת השראה מתמדת האחד מהשני."

"אני מעודדת את החשיבה העצמאית, מדגישה שההשראה נמצאת תמיד סביבנו כל הזמן בכל מקום ואנחנו רק צריכים להיות מודעים ולהסתכל סביב. אני מלמדת את הילדים שהם בעצמם מהווים השראה אחד עבור השני, מחזקת את התכנון והביצוע העצמאי. אין כזה דבר לא יכול. יכול הכל! אני מנחה אותם איך לעבוד, איך לתכנן, איך לשרטט, איך לגזור והם עושים."

צילום: דרורית טיגר
צילום: דרורית טיגר
צילום: דרורית טיגר

איך זה משפיע על הילדים?

"התוצאות מדהימות! הילדים נהנים כשהם מצליחים, לומדים להתמודד עם קושי והתחושה שיש להם יכולת וערך מפתחת את הביטחון העצמי שלהם. למרות שאינני מטפלת רגשית בהכשרתי, הגישה אותה אני מקדמת ב'מעבדה יוצרת' מביאה לתוצרים רגשיים משמעותיים. העוצמה של יצירה חופשית בחומרים מגוונים היא אדירה ומהווה ממש כלי תרפויטי, מסיר התנגדויות, משחרר ומחזק. הילדים נפתחים ויותר בטוחים בעצמם וביכולותיהם, יוזמים ומתנסים גם בבית בחומרים חדשים גם בגיל צעיר, מתכננים, משרטטים, בונים ובעיקר מאד גאים בעצמם. עם הזמן הבנתי כמה מה שאני מאפשרת לא מובן מאליו – חופש יצירתי נטול שיפוטיות."

איך מפתחים את היצירתיות בבית?

"על מה שקורה במסגרות השונות אין לנו שליטה, אבל בבית שלנו יש לנו שליטה. לטיימינג יש משמעות ואנחנו כהורים יכולים לעודד את היצירתיות של ילדינו בכל כך הרבה אופנים."

לעודד לחשיבה יצירתית – "חשוב לעודד את הילדים לחשיבה יצירתית כבר מגיל שלוש. ככל שחולף הזמן ללא אימון שריר היצירתיות הם פחות מאמינים ביכולות הבסיסיות שלהם, נכנסים לחשיבה תבניתית והופכים לשיפוטיים כלפי עצמם וכלפי הסביבה. היצירות הן עוד פתח לעולמו הפנימי של הילד, עוד דרך להקשיב לו ולהכיל אותו. אם נשאל את הילדים על מה הם חשבו בזמן שיצרו, למה הם התכוונו בבחירת החומרים או איך היו רוצים לקרוא ליצירה, ונתייחס להחלטות שהם קיבלו נוכל לאפשר את ההתפתחות היצירתיות שלהם."

להכניס את היצירתיות ללוח זמנים שלנו – "יש הרבה דברים שאנחנו, כהורים יכולים לעשות כדי לפתח את היצירתיות אצל ילדינו ואנחנו יכולים לעשות את זה יחד איתם, באווירה משפחתית, מגבשת, מניעה, ומלמדת. כל אחד יחשוף את עולמו הפנימי והדמיוני – לכולנו יש כזה אבל לא כולם יודעים איך לתת לו דרור. איך עושים את זה ביום יום?

 1. צרו פינת יצירה בבית גם אם זו שידה או פינת האוכל והגדירו שעת יצירה פעם בשבוע/שבועיים.
 2. אספו עם הילדים חומרים מגוונים שאיתם יוכלו לעבוד ושימו לב לפני שאתם זורקים משהו כי כל חומר יכול להיות עולם ומלואו בעיניי דמיונם של הילדים.
 3. היו נוכחים שקטים, כלומר אל תתערבו בהחלטות עיצוביות ואל תעשו במקום הילדים. זה המקום שלכם להראות להם שאתם סומכים על היכולות ועל ההחלטות שלהם.

יש פרויקט מיוחד שעשית במסגרת 'מעבדה יוצרת'?

"פרויקט מוצלח מאד מבחינתי הוא העבודה במסגרת תכנית 'רואים עתיד' של הטכנודע בגבעת אולגה. אחת לשבוע אני נפגשת עם תלמידי כתות א'-ו', מפגש שמטרתו היא פיתוח החשיבה היצירתית כמנוע ליזמות, העזה והעלאת הדימוי העצמי. בכל חודש אנחנו בוחרים נושא ואני מטמיעה אותו דרך חשיבה יצירתית באמצעות חומרים מגוונים. הייתי רוצה שכמה שיותר בתי ספר יטמיעו את גישת 'מעבדה יוצרת – החופש ליצור', במסגרת החינוכית שלהם ויקנו לילדים כלים חשיבתיים בסיסיים המאפשרים גמישות, יצירתיות, חדשנות ויוזמה."

איך מפתחים את היצירתיות בבית
צילום: דרורית טיגר | כלבלב מחומרים ממוחזרים שיצר ילד בן 5
איך מפתחים את היצירתיות בבית
צילום: דרורית טיגר | דינוזאור שיצר ילד בן 7
צילום: דרורית טיגר

להעביר את האחריות על היצירתיות הלאה

"החזון שלי הוא ליצור מרחב קשוב, בטוח ומעורר השראה לחופש יצירתי שבו מתקיימת פלטפורמה להעמקת מודעות ההורים וצוותי ההוראה השונים ויישום הגישה באמצעות הכלים אותם אני מעבירה בהרצאות, סדנאות מעשיות או ליווי וגם ליצור חוויה אישית אצל הילדים באמצעות חוגים ומפגשים תהליכיים."

דרך העבודה עם הילדים בחוגים בבית וגם במסגרות נוספות הבינה דרורית את החשיבות של ההמשכיות. היא הבינה שאם הילדים שיחוו תהליך מעצים בהנחייתה יגיעו הביתה ולא יהיה לו המשך, משהו משמעותי עלול להתפספס וחבל. ולכן יצרה הרצאות וסדנאות שמטרתן להדגיש את החשיבות של פיתוח היצירתיות לקהל הבוגר – ההורים והמורים של ילדינו:

הורות יוצרתכיצד נפתח את החשיבה היצירתית של ילדינו?

הרצאה להורים לילדים בגילאי 12-3 בה דרורית מדברת על חשיבה יצירתית וחשיבותה, מה משפיע עליה, איך היא קשורה לתחושת מסוגלות וחיזוק דימוי עצמי והיכן המקום שלנו כהורים השואפים להקנות לילדים שלנו כלים להצלחה בחיים.

הורות יוצרתהדרך הפשוטה והמשמעותית לפיתוח החשיבה היצירתית של הילד/ה שלך

זוהי סדנה מעשית להורים הנמשכת שלוש שעות ובה דרורית מחזירה אותם למקום הראשוני של התמודדות עם רעיון, חשיפה למגוון חומרים והסתכלות שונה על חומרים שיכולה לתת השראה. הסדנה מנגישה והופכת את הנושא לפשוט, ללא עלויות גבוהות או צורך לקנות מלא חומרי יצירה. בסדנה עולה גם הנושא של מקורות השראה וחשיבות של פידבקים כפתח להעצמה ולחיזוק יכולות ללא שיפוטיות, והחיבור של ההורים להתנסות החווייתית הוא מה שעושה את השינוי מול הילדים.

איך מפתחים את היצירתיות בבית
צילום: דרורית טיגר | מתוך סדנת הורות יוצרת

תכנית הכשרה וליווי לצוותי הוראה בבי"ס יסודיים

מטרת התכנית היא הקניית כלים לעידוד ופיתוח החשיבה היצירתית אצל התלמידים כחלק הומוגני מתכנית הלימודים. הכלים הינם ערכיים דרך תקשורת – שפה חוקרת, משתפת, מקשיבה, מחזקת ומעצימה בין הילדים לבין עצמם ובין המורים לתלמידים. הכלים משפרים מיומנויות בסיסיות במוטוריקה עדינה ומעודדים לשימוש בחומרים מגוונים, בעיקר ממוחזרים. לאחר ההכשרה יכולים המורים להשתמש בכלים שרכשו בכל מקצוע ובכל נושא נלמד ולפתח את החשיבה מחוץ לקופסא אצל התלמידים.

להקשיב לתחושות הבטן ולהתקדם בקצב אישי

במה את גאה במיוחד בעבודתך?

"אני גאה להיות חלק משמעותי בתהליך מעצים שעוברים ילדים, לראות את בית החזה שלהם מתנפח כשאני מראה להם כמה הם יצירתיים וייחודיים ואת הניצוץ בעיניים שלהם כשהם גאים בעצמם. מרגש אותי לשמוע את התגובות של ההורים שמבינים כמה חשובה הדרך שהילדים עושים ולא רק התוצאה, הורים שחשוב להם להעצים את ילדיהם ומבינים שיצירתיות היא כלי נפלא עבורם. אני גאה ושמחה על כך שהמשפחה שלי, ובראשה שניר והילדים הינה חלק בלתי נפרד מכל מה שאני יוצרת, הם חווים אותי במגוון כובעים, מעריכים וגאים בי."

איזה אתגרים יש לאורך הדרך?

"לאורך הדרך יש לא מעט אתגרים. ניהול הזמן והרצון להשלים יותר משימות ממה שבפועל אני מספיקה מאמן אותי במיקוד ואפקטיביות. גם השיווק הוא אתגר, ומכיוון ש'מעבדה יוצרת' היא גישה חדשנית עליי לדייק במסרים השיווקיים שלי על מנת לרתום הורים ומחנכים להטמעת הגישה. מרבית השיווק היום מתקיים ברשתות החברתיות ואני מוצאת שזה אתגר ליצור בידול ועניין בתוך עולם תוכן רחב כל כך ומלא בגירויים."

מה למדת לאורך הדרך וחשוב לך להעביר הלאה?

"למדתי לבטוח בתחושות הבטן ובאינטואיציה שלי שמתחדדת ככל שחולף הזמן. למדתי להקשיב להן, כלומר לעצמי. אימצתי את המושג baby steps ואני לומדת כל הזמן להתקדם בקצב האישי שלי. במהלך הדרך למדתי שחשוב להבחין בהצלחות קטנות כגדולות כי הן מעניקות לי את האמונה להמשך הדרך שלי."

מה התוכניות שלך לשנה הקרובה?

"אני מאחלת לעצמי שכמה שיותר אנשים יכירו את גישת 'מעבדה יוצרת – החופש ליצור'. שהורים רבים יעניקו לילדים שלהם את הכלים לחופש יצירתי מתוך ביטחון ואמונה ביכולות שלהם. אני רוצה להגיע לכמה שיותר מקומות בארץ להעביר את ההרצאות והסדנאות המעשיות שיצרתי עבור הורים וצוותי הוראה וחינוך ואשמח להתחבר עם מרכזי הורות, וועדי הורים בעיקר של גילאי הגן והיסודי, הגיל שבאופן התפתחותי נוירולוגי עדיין ניתן להשפיע בו באופן המשמעותי ביותר על דפוסי חשיבה.

אתן מוזמנות להיכנס לדף הפייסבוק של דרורית ולקרוא עוד על 'מעבדה יוצרת' 

לסיפורים על עסקים של נשים נוספות לחצו כאן

יש לך עסק ותרצי שאכתוב עליך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין.
מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

3 תגובות

 1. אביבית ירקוני כהן הגב

  אשה כלבבי. אני מאמינה מאוד ביצירה כפותחת שערים ודלתות ומפתחת יצירתיות וקשר משמעותי עם ילדים (וגם עם עצמינו)
  משתדלת תמיד לאפשר יצירה אצלינו בבית ולא רק בחומרים "רגילים" אלא גם במטבח וכד'.
  פוסט נהדר. תודה עמנואלה

 2. נעמה אורבך הגב

  איזה סטודיו כיפי. ישר מתחשק לי ליצור עולמות חדשים ואני בטוחה שהילדים שלי היו נהנים לבוא למקום כזה.

 3. מרים ליפשיץ הגב

  מדהים! פשוט חדר פלאות.
  את מעניקה בסיס חוויתי לילים שלא יוכלו למצוא בשום מקום אחר.
  מזכיר את חדר המיחזור של מוזיאון ישראל איזו חגיגה היתה עבורי כילדה ליצור שם שעות על גבי שעות.
  ביקרתי בסטודיו דומה לשלך בריגה- את מוזמנת להציץ- http://alhavealdada.site/?p=4919
  תודה על השיתוף. כמובן נרשמתי .לקרוא ולהתבסם עוד מהטוב הזה.

השארת תגובה