משרד מחוץ לבית / מרחב העבודה "הנגריה" בפרדס חנה

המדור שלנו של משרד מחוץ לבית נותן לכם הצצה אל מרחבי עבודה שיתופיים שונים. בחלקם תמצאו שולחן ופינה לעבוד בה, בחלק תוכלו גם ליצור או ללמוד מלאכות שונות. בכולם תמצאו אלמנט של קהילתיות, שהולך ומבסס את מעמדו כחלק מההיבט השיתופי שמרחבי העבודה מייצגים.

הנגריה, היא מרחב עבודה המוקדש כולו למלאכת העץ ונגרות מסורתית, וכן לקידום העוסקים בה. במתחם אשר ממוקם בפרדס חנה, באווירה של כפר וטבע מכל עבר, יש מספר עמדות עבודה אישיות מאובזרות בכל כלי העבודה המקצועיים, עם המכשור, הכלים והרבה מעבר. אם אתם נגרים מקצועיים או חובבים המחפשים בית בו ניתן לעבוד, וגם אם עוד אין לכם ניסיון כלל אבל משתוקקים כבר ללמוד ולהתחיל ליצור בעצמכם, תוכלו למצוא בנגריה את מה שאתם מחפשים. 

הנגריה בפרדס חנה מרחב עבודה שיתופי לנגרים

רקע על מרחב העבודה:

מי עומד מאחורי הנגריה?

הנגרייה הוקמה על ידי אמיר רבק, עדי רייך ונדב שלזינגר. נפגשנו ולמדנו יחד נגרות מסורתית, בבית הספר לנגרות אומן "עץ לדעת". היינו מאוד ברי מזל במהלך שנת הלימודים המרתקת שחווינו, למצוא גם חברים קרובים וגם שותפים לדרך ולחיים.

איך הכל התחיל?

למעשה, המקום התחיל כנגריה פרטית. האהבה שלנו והקסם שגילינו בעבודה עם עץ, הובילו אותנו – כל אחד בדרכו – לרצות לצאת לדרך ולהתפתח כנגרים מקצועיים. יצא שנדב הגיע לכאן ופתח נגריה אותה חלק עם שותף, על מנת שיוכל להתחיל לעבוד כנגר עצמאי. הרעיון השיתופי הגיע כאשר השותף נאלץ לעזוב, ושלושתנו היינו במצב דומה בו אנחנו צריכים מקום לעבוד בו, אך לא יכולים בשלב כל כך ראשוני של הדרך לשאת לבד בעלויות. הצורך הזה, לצד הכיף והערך הגדול שמצאנו בעבודה אחד לצד השני בתקופת הלימודים, הובילו אותנו לרעיון של הקמת מתחם שיתופי, רעיון שעם הזמן הלך והתחזק והתפתח, עד שלמעשה נוצרה קהילה קטנה, שבה לכל אחד מקום ליישם, לחקור, לפתח ולהעביר הלאה את הכיף הטמון בנגרות מסורתית.

הנגריה בפרדס חנה מרחב עבודה שיתופי לנגרים הנגריה בפרדס חנה מרחב עבודה שיתופי לנגרים

מעבר לשולחן העבודה והגישה לכל המכונות והמכשור, אנחנו יוצרים סביבה תומכת ומאפשרת: עצה טובה כשצריך, מילה טובה (לא רק כשצריך), חיבור עסקי מעניין או קישור ללקוח חדש, או אפילו  "סתם" עוד זוג עיניים שיתנו חוות דעת, עוד זוג ידיים שיעזרו רגע להרים או להזיז. במטרה לאפשר לכל אחת ואחד להיות הנגרים שהם חולמים להיות.

אנשים: קהל היעד שלנו הוא נגרים ובעלי עניין במלאכת העץ ככלל ונגרות מסורתית בפרט בכל הרמות והשלבים. מצאנו שיש לא מעט אנשים, כאלה שרוצים לצאת לדרכם המקצועית לצד כאלה שעוסקים במלאכה כתחביב, שלא יכולים או מפחדים לעשות זאת, אם מבחינה כלכלית, או אם זה כל המחויבות וההתעסקות בלעשות את זה לבד, או כי סתם אין להם את המקום הפיזי שמאפשר לעבוד וליצור בנחת, מתי וכמה שרוצים, שהרעש והעבודה לא מפריעים לאף אחד, מקום בו תלתלי עץ ונסורת הם דבר חיובי ולא לכלוך ומטרד. זה מקום בו יש את כל המכונות, המכשור, והכלים שצריך כדי לעבוד בכיף, בלי להיתקע כל רגע ולהתעסק במה אין ומה חסר. זה בעצם הצורך שאנחנו באים למלא.

מיתוג: האמת שזאת שאלה מצוינת, כי אנחנו לא איזה משרד מעוצב ומפונפן שמפתה באספרסו ותאורה מעוצבת, אנחנו גם לא יכולים להבטיח עדיין לאף אחד שההזדמנות העסקית שתשנה את חייו תבוא מפה, למרות שבהחלט מתחילים לראות את הדחיפה המקצועית שהמקום נותן. אנחנו חושבים שמה שיוצר את הקסם כאן הוא שילוב מיוחד בין מלאכה רומנטית וחושנית, שכל אחד מרגיש סוג של חיבור אליה גם אם לא הקציע עץ בחייו, לבין קבוצה חמה ואוהבת של אנשים עם שמחת חיים ולב גדול שפשוט יוצרים אווירה מדבקת שקשה להיפרד ממנה.

הנגריה בפרדס חנה מרחב עבודה שיתופי לנגרים הנגריה בפרדס חנה מרחב עבודה שיתופי לנגרים

מיקום ועיצוב: החלל שלנו בראש ובראשונה הוא נגריה, כלומר בית מלאכה, עם כל מה המשמעויות. הוא נבחר מסיבות גיאוגרפיות ומקצועיות נטו. יותר מזה, הרבה פעמים בסדר עדיפויות, העיצוב בא הרבה אחרי אספקטים אחרים כמו בטיחות ופונקציונאליות. למרות זאת, גם בזכות כמה החלטות עיצוביות טובות, וגם הרבה בזכות היד חופשית שיש לאנשים כאן להשתמש בקירות לכל שימוש שהגיוני בעיניהם (כלי עבודה, תמונה שאהבו, שארית יפה של עץ מעבודה או כל דבר אחר), נוצר מקום נורא מעניין ונעים עיצובית, שעובד על המון חושים: עם הריח החזק של עץ, והמון טקסטורות ופריטים שהיד רוצה לגעת בהם, והעין לא תמיד מכירה. גם עצם העובדה שיש פה כמה אנשים שממש אוהבים את החוץ ודאגו כאן לגינה מקסימה ומיוחדת, שמלאה באבנים ועצים מיוחדים וצמחייה מעניינת, מוסיף המון לאווירה.

אירועים והדרכות במקום: בנגריה יש קורסים לימודיים שונים, שמועברים באופן שוטף במהלך השנה; ישנם ערבים פתוחים בליווי והדרכה; מסיבות מגניבות אחת לכמה חודשים; ופעמיים בשנה, יום פתוח שהוא פיקניק מגניב של שבת בצהריים, עם המון משפחה וחברים שבאים ועושים פה חגיגה!

חיי קהילה: הקהילתיות באה לידי ביטוי בהמון דרכים בנגריה – אם זה יום יומי סביב הפסקות קפה וארוחת צהריים משותפת לכל מי שנמצא, בשיתופי פעולה מקצועיים ועזרה הדדית שוטפת, ישיבת חודשיות, ופרויקטים התנדבותיים וקהילתיים מזדמנים.

תוכניות: השאיפות הקרובות שלנו, כחלל שמהווה בית לקהילה קטנה ומיוחדת שרוב חבריה נמצאים במקומות מקצועיים אישיים מעניינים ומאתגרים, הן בעיקר להתרכז פנימה בחברי הקהילה הנוכחיים, ולנסות להצמיח לפתח אותם להגשים את המטרות האישיות שלהם. תוך כדי ובמקביל, לנסות ליצור גרעין חזק ויציב, שממנו אפשר לצמוח ולגדול כקהילה.

הנגריה בפרדס חנה מרחב עבודה שיתופי לנגרים

העתיד נמצא במרחבים השיתופיים

מה היתרונות של מרחב עבודה שיתופי בעינייך?

היתרונות הברורים והידועים הם כמובן הזדמנויות הנטוורקינג, החיסכון בעלויות, והיכולות לעיתים ליהנות משירותים שכאינדיבידואל, יכול להיות יותר קשה להשיג. בעינינו, המרכיב הקהילתי, שלא תמיד מקבל מקום גבוה בסדרי עדיפויות, הוא אצלנו אחד מהרכיבים היותר משמעותיים, לרווחה ולסיפוק האישי של כל אחד ואחת.

מה הדברים שהכי חשובים למי שעובד במרחב עבודה משותף?

אנחנו חושבים שהגדרת גבולות של מה אישי ומה משותף, לצד תיאום ציפיות והתנהלות עם הציוד המשותף ובאזורים משותפים, מהווה אצלנו מפתח לכך שכולם ירגישו בנוח. כמובן נכונות ויכולת התגמשות והתחשבות באחר חיוניים למקומות עבודה משותפים, בהם יש אינטראקציה בעבודה בין אנשים, ולמזלנו הגדול אצלנו זה עובד נהדר.

למה מרחבי עבודה שיתופיים כל כך מצליחים בארץ ובעולם?

הסיבה שהקונספט הזה כל כך מצליח בעינינו בכל מקום בעולם, הם היתרונות המובהקים של מרחב עבודה משותף (כמו שציינו קודם). הזדמנויות עסקיות/נטוורקינג, חיסכון בעלויות, שירותים שלבד לא תמיד זמינים וקהילה. מרחב עבודה משותף, שלא מצליח לספק למשתמשים שלו לפחות את רב הפרמטרים האלה, סביר להניח שלא יצליח.

מה אתה צופה שיקרה בתחום מרחבי העבודה / תרבות העבודה השיתופית בעתיד?

אנחנו מאמינים ומקווים, מסיבות גיאוגרפיות, תרבותיות, כלכליות ועוד, שזו רק התחלה איטית של מגמה, ולאט לאט העולם והשוק יגלו עוד סוגים של שיתופיות ושיתופי פעולה, עסקיים ולא עסקיים, שיכולים להיות נהדרים לכל הצדדים (אולי חוץ מהגופים הגדולים וחברות הענק), אם זה בכלכלת חליפין שקצת מבצבצת עם תרבות הברטרים העולה, אם זה בחזרה לצריכה מעסקים קטנים ומקומיים, אם זה פילוסופיות ותנועות כלכליות חדשות שמדברות על יצירתיות ושיתופי פעולה במקום תחרות, אם זה ההכרה הגוברת בחשיבותה של קהילה… הלוואי שנזכה לראות עוד הרבה שינויים מרעננים ורעיונות מקוריים שהתרבות שלנו יודעת לייצר.

הנגריה בפרדס חנה מרחב עבודה שיתופי לנגרים הנגריה בפרדס חנה מרחב עבודה שיתופי לנגרים הנגריה בפרדס חנה מרחב עבודה שיתופי לנגרים

לפני שאתם מגיעים:

השירותים במרחב: הנגרייה מציעה את השירותים הבאים: השכרת מקום לעבודה עצמית על בסיס יומי או קבוע, שירותי נגרות בהזמנה אישית, קורסים לימודיים, סדנאות נגרות, ואפילו חוג ילדים.

מה יש במקום: וייפיי, שירותים, מטבחון עם מקרר מלא בירות, מיקרו, וקפה ועוגיות, פרגולה בכניסה עם פינות ישיבה, פינת עישון, בון פייר למדורות, אזור לעבודה ידנית עם שולחנות נגרים, מכונות נגרות הכוללות: מסור שולחן (קרייזיק), מסור סרט, מקצוע עליון, מקצוע תחתון, שלייף/משייפת, רוטר שולחני, מסור גרונג פנדל, ושלל כלים חשמליים כגון מסורי סקיל, ג'קסו, משייפות, מברגות, מקדחות, רוטר ידני וכו'.

מה יש בסביבה: מסעדות, חנויות וכו'. הנגרייה נמצאת בתוך שטחי בית הספר החקלאי הישן והידוע של פרדס חנה, ממש בצמוד למתחם "אורוות האומנים", מקום מיוחד בפני עצמו, בו כל תאי הסוסים באורווה הישנה הוסבו לחנויות בוטיק של יוצרים ואמנים מקומיים, עם הבית קפה המדליק "הצבי" ומסעדה הודית מטריפה "אננדה". במקום יש הופעות חיות, פעילויות שונות, ושוק איכרים בכל סוף שבוע.

תמחוריום בודד 240 ₪ / 5 ימים 1,000 ₪ / 10 ימים 1,800 ₪ / חודשי 2,600 ₪. בפעם הראשונה ישנה הדרכת מכונות ובטיחות (חד פעמית) באורך 30-45 דקות ובעלות 50 ₪.

רעשי רקע: בפנים הקולות הם של מוזיקה מהרדיו וקולות עבודה ודפיקות פטיש קלות, ובחוץ בשולחן בפרגולה תמיד יהיה אפשר לשמוע קולות שיחה וצחוק בין נגרים, לקוחות, ועוברי אורח עם כוס קפה שחור בדרך כלל.

כתובת ושעות פעילות: מתחם בית הספר החקלאי בפרדס חנה .בוויז: הנגריה פרדס חנה. שעות פעילות: א-ה 09:00-17:00 / ו 09:00-14:00

חניה: יש בשפע בחניית הנגרייה או באזורי החנייה הכללים הצמודים במתחם

ניתן לקרוא עוד על הקהילה, הסדנאות והחוגים באתר של הנגריה, באינסטגרם ובדף הפייסבוק של המקום. צילום תמונות בכתבה: הנגריה

לשאר הכתבות במדור 'משרד מחוץ לבית' הקליקו כאן

יש לך סטודיו ותרצי שאכתוב עליך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין.
מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה