שותפות טובה מתחילה קודם כל בחברות טובה

יותר ויותר אני קוראת וגם כותבת על עסקים שהם שותפות בין שתיים. היציאה לעצמאות היא לא פשוטה, ויש בה אתגרים שגם אני נתקלת בהם ביום יום. בדרך שאני בחרתי – עבודה עם עצמי – דאגתי לחברות תומכות. בשותפות של שתיים יש חברה תומכת שהיא חלק מהיום יום בעבודה, ואני שמחה לספר על עוד עסק כזה.

סטודיו Headline-Design הינו סטודיו בוטיק לעיצוב פנים המתמחה בתכנון ועיצוב בתים פרטיים, דירות יוקרה, בתי מלון, ומשרדים. הסטודיו הוקם לפני שנה על ידי בלה בן דבר ועינת בר-און לטי, שתיהן בעלות ניסיון של שנים בעבודה במשרדי אדריכלות/עיצוב פנים מובילים.

קשר של שנים הוביל לשילוב כוחות

בלה: "עבדתי שנים כשכירה באחד המשרדים המובילים בארץ והיה בי רצון עז לזכות בהכרה. החלטתי שזה הזמן שלי להוכיח את עצמי, ליצור עם הסגנון והחשיבה העיצובית שלי ולעוף עם הלקוחות – לרגש ולהתרגש איתם."

עינת: "הרגשתי שמיציתי את עצמי בתור שכירה – הצורך לנהל את הדברים בדרך שלי גבר על הפחד מהיציאה לעצמאות – הדרייב תמיד היה בי. אפשר להגיד שבלה נתנה לי את הביטחון ואת האומץ לצאת לדרך ולבסוף החלטתי לעשות את השינוי ולעבור לעצמאות."

בלה ועינת עובדות יחד על פרויקטים כבר למעלה מעשור, מכירות כבר ברמה האישית וברמה המקצועית, ועכשיו עושות זאת בעבודה משותפת בסטודיו משלהן. הייחוד שלהן הוא השילוב של סגנון מודרני עם נגיעות קלאסיות ויצירת תחושה של חמימות במרחב. יש להן ידע רב בחומרים חדשים אותו הן משלבות בעיצובים שלהן.

משרד של שתיים: "גילינו לאורך הזמן כי אנחנו מעשירות אחת את השנייה ויכולות להשיג ולהציע יותר יחד תוך כדי הנאה מתהליך העבודה המשותף שלנו. החלטנו לתת לזה הזדמנות ולעבוד יחד וגילינו שאנחנו נוסחה מנצחת. השילוב בינינו מאפשר יצירתיות וניהול ברמה מאוד גבוהה."

פרויקטים של שתיים: "כל פרויקט שלנו מתחיל בחקר מעמיק, ניסוי וטעייה, בחינת אפשרויות ושילובי חומרים, עד שאנחנו מגיעות להעמדה ולעיצוב הסופי. בכל פרויקט אנחנו מנסות לחדש לעצמנו וללקוח. השילוב בינינו מאפשר גם יצירתיות וגם שמירה על מסגרת שהוגדרה מראש."

כמה דברים על עבודה

מי הלקוחות שלכן?

יש לנו לקוחות מחו"ל שרוכשים נכסים בארץ ופונים אלינו כדי שנעצב אותם ואנחנו מהווים עבורם את איש הקשר בארץ. חלק מהלקוחות הם לקוחות חוזרים, בעלי יותר מנכס אחד וגם לקוחות שברשותם נכסים ציבוריים רבים והעבודה איתם צמודה ועקבית.

אנו עובדות עם לקוחות מאוד בררנים ותפקידנו לחקור, לשאול, להתבונן בלקוח, באורח חייו, בצרכים ובהעדפות שלו ולספק מוצר מוגמר לשביעות רצונו ובהתאמה מלאה לצורך ולחזון שלו. אנו גאות לראות שתהליך מהנה לשני הצדדים והלקוחות חוזרים וממליצים.

על איזה פרויקטים אתן עובדות כרגע?

בין הפרויקטים שיש לנו כרגע: אנחנו עובדות על פרויקט של רשת מרפאות, נמצאות בעיצומו של עיצוב מרכז מסחרי בראשון-לציון וגם במשא ומתן מתקדם לעיצוב מוזיאון בת"א. לאחרונה גם סיימנו לעצב לובאי כניסה בבניינים בקצוות שונים של הפריפרי. פרויקט מוצלח שסיימנו ממש עכשיו הוא פנטהאוז עם בריכה במרפסת בו קיבלנו יד חופשית ונהנינו מכל רגע.

איך מתנהלים הפרויקטים שלכן?

אנחנו עובדות יחד על כל הפרויקטים, משלב התכנון ועד המסירה. עינת אחראית בד"כ על ניהול לו"ז ותקציב הפרויקט ובלה על מציאת כיוונים עיצוביים חדשים, כשאת התכנון עצמו אנחנו עושות ביחד. קורה שרק אחת מאתנו יוצאת לסיבוב עם לקוח, אך לרוב שתינו מעורבות בכל פרויקט מתחילתו ועד סופו ובקיאות בכל פרט ופרט.

האם יש לכן משרד משותף בו אתן עובדות?

ברב הפרויקטים אנחנו מגיעות אל הלקוח אבל יש לנו משרד שכיף להגיע אליו. בלה באה מתרבות מארחת ומפנקת ומאוד אוהבת לאפות ולבשל. פעמים רבות לקוח מגיע אלינו לעבור על הפרויקט והפגישה נמשכת לארוחה ביתית טובה או עוגה מפנקת עבודת יד – והרבה שמחה. התחושה במשרד היא כמו בבית חם, אוהב ועוטף.

כמה דברים על שותפות

האם אתן חברות גם מחוץ לגבולות העסק?

שותפות טובה מתחילה קודם כל בחברות טובה. יש בינינו הרבה כבוד, הבנה והשלמה. אנחנו אוהבות לעבוד יחד ומעשירות האחת את השנייה. לא פעם זה גולש גם לפרטים האישים כי אנחנו רעיות, אימהות, אחיות, נשים – אנחנו נותנות אוזן קשבת וכתף אחת לשנייה ויודעות שזה ימשך עוד הרבה שנים.

שותפות – מה זה אומר ביום יום?

שותפות היא כמו זוגיות והרבה פעמים קורה שלאחת מאתנו או לשתינו יש קושי או מחסום. התמיכה שאנחנו נותנות אחת לשנייה בימים כאלה באמת משנה את היום, מרוממת ומחזקת אותנו. עינת: איך אפשר שלא לחייך כשבלה נכנסת אליי הביתה עם עוגת נפוליאון של בית, מעשה ידיה? כולה חיוכים ואנרגיה… אני מכינה קפה ואנחנו נכנסות לעניינים.

מה היו תגובות הסביבה לעסק החדש?

בלה: מהצד שלי הייתה תמיכה ועידוד ואפילו נתנו לי דחיפה לצאת לדרך עצמאית. משפחתי מאוד האמינה בי.

עינת: אצלי בהתחלה היה קושי, בעלי לא הבין למה אני צריכה את הלחץ שכרוך בעצמאות וחיפוש לקוחות מתמיד. היום, אחרי שנשמנו עמוק, ועברנו את המשוכות הראשונות של העצמאות, כל החששות התפוגגו ויש תמיכה מלאה – כשהם רואים שאני מחייכת אז כולם מחייכים איתי.

חלומות של עסק קטן

דוגמא אישית: כל אישה שהצליחה להקים עסק בעשר אצבעותיה מעניינת אותנו. בלה: עבדתי שנים במשרד של אורלי שרם והיא מהווה עבורי מושא הערצה. העבודה איתה הייתה מאתגרת, מעניינת ומפתחת מאוד. לא יצא לנו לדבר אף פעם על ההתמודדות שלה עם הקשיים של הקמת עסק והאופן שבו היא הצליחה לסלול את דרכה כאישה בעולם מאוד גברי ולהפוך להיות מעצבת כה מוערכת.

עוד שנה שנתיים: ממשיכות לעצב ולתכנן פרויקטים בארץ ובעולם, צוברות עוד הרבה לקוחות מרוצים שחוזרים ומפנים לקוחות אחרים ומובילות דעת קהל בתחום העיצוב והסטייל.

חלום: עינת: עסק יציב ומשגשג שלא נתון לשינויי מזג האוויר, כשאני בתפקיד ניהול הפרויקטים ובלה מפתחת את הפרויקט מבחינה עיצובית .בלה: לקבל פרויקט עם תקציב רחב ומאפשר ולקוח שנותן לי יד חופשית – נותן לי ליצור כמו שאני אוהבת ויודעת.

שיתופי פעולה: בלה: מלהיב אותי לחשוב על שיתוף פעולה עם אמנים מדיסציפלינה שונה משלנו, לדוגמא: עיצוב בית עם רוקיסט או מעצבת אופנה – המחשבה על הטקסטיל, המרקמים וטקסטורות שהם יחדשו לנו מרגשת אותי.

לפני הסוף קצת חומר למחשבה על עצמאות

על פניה לייעוץ: אנו מעצבות בכל רמ"ח איברנו, אבל בשיווק ואסטרטגיה עסקית אנחנו נעזרות ברותה פפיאשוילי, יועצת שיווק איתה אנחנו עובדות על ההבנה של העסק שלנו, המהלכים השיווקיים הנכונים לנו, האסטרטגיה העסקית המשתנה, הדינמיקה בינינו ועוד. ממליצות בחום לכל מי שלוקח את העסק שלו ברצינות ורוצה לקדם את עצמו נכון יותר וממוקד יותר.

על פשרות: אנחנו בוחרות לא להתפשר וכך מצליחות להגיע הרבה יותר רחוק. למדנו כי כמו שלכל פרויקט יש תהליך כך גם לכל עסק -זה לא 'כוכב הולד' ואין קיצורי דרך!

על עצות למתחילים: לדעת להתמקד במה שאת חזקה בו ובמה שאת מתקשה לוותר על האגו ולקחת את העזרה, הליווי או הייעוץ המתאים כדי להצליח.

על אתגרים: למצוא את האיזון, לדעת לבנות מערכת יחסים כנה, בונה ומכילה. לעמוד מול חוסר מעש – למשל בתקופה של חגים – ולשמור על אופטימיות. ללמוד ליצור יש מאין ולחשוב יצירתי גם בתקופות שקטות ולדעת לשמור על אופטימיות גם כשהאופק לא ברור.

להמשיך בדרך הנכונה

"אנחנו שמחות לראות שהצלחנו בתקופה מאוד קצרה לנווט את הספינה, להגדיר ולמקד את עצמנו ולמצוא את המסלול שלנו יחד הן כשותפות והן כעסק. כשיש לך אופק רחוק ויעדים, כל אתגר הופך לקטן ואתה מצליח לראות את המטרה ולהתמקד בה. הטיפוס במעלה ההר נעשה קל יותר כשאת מצליחה לראות בעיניי רוחך את הנוף ממרומי ההרנשמע פיוטי קצת אבל זה כל כך נכון."

תודה לבלה ולעינת שלקחו חלק בכתבה ושיתפו אותנו במה שקורה בשותפות ביניהן ואתן מוזמנות להכיר אותן באתר הסטודיו שלהן.

*תמונות פרויקטים: Headline-design

***מכירים את הבלוג שלי בפייסבוק? אל תשכחו לבקר…

Facebook comments

השארת תגובה