קקטוס, הגרסה הצברית

אני אוהבת קקטוסים. קקטוס זה קיץ. חם והשמש באמצע השמים ואני בכפכפים. קקטוס זה צבר, המילה הכי ישראלית שיש. אבל קקטוס זה גם איור, ציור, מיצג, רקמה. קקטוס עבודת יד. וכל כך הרבה נאמר עליהם, על הקקטוסים. אבל כל אחד והקקטוס שלו.

קקטוס = צבר

קקטוס. צבר. מילה קטנה. אולי ירוקה, אולי צומחת, אולי דוקרת. אבל זה גם סטטוס. נולדת פה. בישראל. אני חושבת שאי שם בשנת 84' מאוד רציתי להיות חלק מהצבריות הזו. לטפס על עצים, לשחק במחנות ולחוות את הישראליות. לצאת מהגרביים בתוך הסנדלים (פה מותר להגיד אומייגד פעמיים…) ולהיות כמו כולם. לדבר עברית שוטפת ולדקלם קישקשתא. גם צבר.

בחלק מהתחומים למזלי הכל קרה יחסית מהר. למדתי את השפה בזריזות, הייתי תלמידה טובה ונטשתי את הגרביים בסנדלים. ויש דברים שלקח להם יותר זמן. אפילו עשור או שניים. ומי שמסביב לא תמיד חשב או ידע, שלא קל לעולים החדשים, בכלל לא קל. היו כמה צברים מאוד דוקרניים…

שיר לצבר

מילים: יעקב פיכמן

צמח פלא שם צבר
גם בן עיר וגם בן כפר
קוץ בן קוץ ובעציץ
כעדי טרקלין יציץ

לא – איננו סתם דרדר
גב ירוק לו ונהדר
וכפליים ייף בבוא
עם אביב עת לבלובו

אך יצמח ומצלעיו
צץ שני לו מאליו
צץ שלישי לו ורביעי
וגדר לגן יהי

אך איננו סתם גדר
פרי מתוק בו מסתתר
עסיסי אדום כולו
פרי חמדה לכל אוכלו

וגמלנו כי ירעב
לועסו בחשק רב
כעוגה עם קליפתו
ועל עוקצו יבלע אותו

"אוּרי מוּרי" היה קומיקס שיצר אריה נבון בעזרת לאה גולדברג והתפרסם באופן לא רציף בשנים 1934–1967 בעיתון "דבר לילדים"

מחשבות על קקטוס

חלמתם פעם שאתן נוסעות במרחבי מדבר אינסופי ופתאום רואות קקטוס מתנשא לגובה של שני מטר גאה ומהמם כמו בסרט מצוייר?  מעולם לא חלמתי על גינת קקטוסים בבית אבל פתאום מתחשק לי ללכת לבקר במשתלת קקטוסים יעודית ולקנות כמה קקטוסים קטנים. נגיעות ירוקות בין כל החפצים הדוממים בבית, בין גבעולי הלבנדר המלאכותיים שהצטברו בחלק מפינות הבית.

אבל לא רק קקטוסים ירוקים וצומחים.

נכון שקקטוס זה טרנד. ויש לא מעט. אבל כל קקטוס יש בו את הקסם שלו וזה פשוט מדהים לראות פרשנויות חדשות לקקטוס מחומרים שונים ועל משטחים שונים. שכל אחד יבחר את הקקטוס שהוא אוהב, שכל אחד יתחבר לחומר שהוא אוהב.

גם אני שם. בטרנד. אני רוקמת קקטוסים. בישיבה, בעמידה ובזמן שאני רודפת אחרי ילד או שניים. לפעמים אפילו כשאני ממתינה לסוף של חוג, אני הולכת עם הניירות והחוטים אחרי ומספיקה לכסות עוד חלק מהקקטוס.

הקקטוס שלי, רקום על נייר | צילום: ענבל כבירי

קודם כל צמח

לפני הטרנד, היה הקקטוס. הרבה ירוק, הרבה קוצים והרבה צורות. יש בפינה שלכן קצת ירוק? צמחיה בפינת העבודה היא פיסת הטבע שאנחנו צריכות גם כשאנחנו מבלות שעות רבות מול המחשב.

קקטוסים מוסיפים צבע בסטודיו של קרן פרגו במעיין צבי | צילום: עמנואלה בינר

מיכל מרקו בעלת המותג Micush מספרת: "חשוב לי שבסטודיו תהיה צמחיה ואלמנטים שנותנים לי חיבור לטבע, בין אם אלה עציצים וצמחיה טבעית ובין אם צילומים שצילמתי במהלך טיולים."

קרן בר ממליצה: "כשמעצבים משרד ביתי, חשוב להכניס חיים למשרד. רצוי להכניס צמחים (אם אתן הורגי צמחים מדופלמים, אני ממליצה על סקולנטים, שלא דורשים הרבה טיפול). צמחים עוזרים להרגשה טובה, הפחתת לחצים ויצירתת אוירה נעימה."

קקטוסים בפינת העבודה שלכם

הוספתן את הירוק, הצומח. אולי קקטוס ואולי לא, יש לא מעט צמחים שמתאימים לשולחן העבודה. עכשיו זה הזמן להכניס את העיצוב. את המקוריות. את השימוש בחומרים שונים ואת הפרשנות השונה לדבר הזה שקוראים לו קקטוס. הפריט המעוצב, היחודי והמקורי הזה יוסיף קצת צבע ואופי לפינה וגם יתן לנו השראה ליצירה האישית שלנו בכל תחום.

אז אני מנצלת את הבמה שנתנו לי פה 🙂 כדי לספר לכם על כמה קקטוסים שאני אוהבת. אם עוד לא קניתם לי מתנה לחג, זה לא מאוחר מידי, וכדי להקל עליכם, כל הלינקים מרוכזים בסוף הפוסט…

החתוך – אני אוהבת את הקקטוסים של גליפס. קשה לי להחליט מה אני אוהבת יותר, את תמונות הקקטוס או מעמד הקקטוס. יכול להיות שאת שניהם? ואולי אני פשוט אוהבת את העיצוב המדוייק של המוצרים של מירב רינגל מ'גליפס'? כל התשובות נכונות. העיצוב הפשוט והמקסים מפיח חיים בקקטוסים, ומכניס את הטבע לפינה שלכם.

הקקטוס החתוך | צילום: גליפס (גם בראש הפוסט)

המאוייר – גילוי נאות, את הקקטוס הזה אתן לא צריכות להתאמץ ולרכוש לי. כבר רכשתי את כל הסדרה. חברות מאיירות ועוד כמו אורי רייזנר הן ממש נכס, והקקטוסים המאויירים שלה הן לא פחות ממושלמים. כן, היא חברה, אבל לא סתם חברה. חברה מוכשרת! לא חייבים לקנות את כל הסדרה, אבל למה לא בעצם?

הקקטוס המאוייר | צילום: אורי רייזנר

המאיר – הקקטוס יכול להיות הכל. אז בוודאי שהוא יכול להיות פריט תאורה עם נורות קטנות. ויש גם בסיס בטון. שילוב מדהים בעיני והתוצאה מקסימה. אתן חייבות כזה, וגם אני. ואני גם חייבת להיות חברה של איה קרלינסקי בפייסבוק כדי לעקוב מקרוב אחרי הקקטוסים האלו.

הקקטוס המאיר וגם הקקטוס המתכתי | מתוך כתבה של אורנה מזור למאקו . הפקה :איריס אוליבר מעצבת ואיה קרלינסקי ללימודי ההום סטיילינג בשנקר הסדנא של אורנה מזור .

המתכתי – הקקטוס הטרי. רק לאחרונה גיליתי אותו, וממש במקרה. נתקלתי בתמונה שלו בדיוק כשחיפשתי קקטוסים מעניינים. ואפילו הצלחתי ללטף קקטוס כזה אצל חברה, כי אצל איריס אוליבר בסטודיו עוד לא הספקתי לבקר. אבל אני בהחלט מתכננת. כי אני רוצה לראות אותם מקרוב וגם לשאוף קצת את האויר הזה של פרדס חנה שאומרים שהוא גורם לך להיות יצירתי…

הקקטוס המתכתי | צילום: איריס אוליבר

המפוסל – חוט ברזל. מה כבר עושים איתו? המון! נותנים לו חיים חדשים בכל צורה שתרצו, וכשהוא הופך לקקטוס תחת ידיו של שיר סניור, בטח שארצה כזה על הקיר או על השולחן של פינת העבודה שלכם.

Onewire :הקקטוס המפוסל | צילום

הקשוח – כבר שנה שמונח לו שק מלט קטן במקום נשכח בפינת העבודה שלי ומחכה ליום שיקבל צורה חדשה. בינתיים אני מתלהבת ממוצרי בטון של אחרים. אני מאוד אוהבת את המקוריות בשימוש בבטון, בחומר הבסיסי הזה שתמיד השתלב לנו בקירות ובכבישים ופתאום הוא מופיע בכל מיני צורות מקסימות ונכנס למקומות חדשים בבית. אז קקטוסים מבטון של בוטיק בטון בהחלט יתקבלו באהבה בפינה שלי.

הקקטוס הקשוח | צילום: בוטיק בטון

החגיגי – האם אתם מלווים פריטים מפינת העבודה שלכם לפינות אחרות בבית? בטיימינג מושלם לסוכות, הופיע באנר הקקטוסים  המקסים הזה שהוא תוצאה של שיתוף פעולה חדש בין המותגים 'Daria'  ו'יצירתילי'. הבאנר יוכל לקשט את פינת העבודה שלכן, ובזמן הנכון כשתבנו סוכה תוכלו להשאיל אותו והוא יבלה שבוע שלם בסוכה.

הקקטוס החגיגי | צילום: יצירתילי

איפה קונים?

הגיע הזמן להתחדש. לא כי ראש השנה, אבל גם:

הקקטוס הרקום – מיס מנדלה

הקקטוס החתוך – גליפס

הקקטוס המאוייר – סטודיו What about

הקקטוס המאיר – לא מצאתי לינק למנורה אבל לאיה יש דף פייסבוק

הקקטוס המתכתי – איריס אוליבר

הקקטוס המפוסל – Onewire – פיסול בחוט ברזל

הקקטוס הקשוח – בוטיק בטון

הקקטוס שלכן

איזה קקטוס הכי אהבתן? ואם כבר יש לכן קקטוסים בפינת העבודה אשמח לראות תמונות ולהכיר גם קקטוסים חדשים. ובכלל, מה הטרנדים שאתן אוהבות?

אתן מוזמנות להיכנס לעולם של הקקטוסים גם בלוח הפינטרסט הזה שכולו קקטוסים, ומוזמנות לעקוב ולהירשם לבלוג.
אני משתדלת להכיר לכן כאן פינות עבודה מעניינות, הנשים היצירתיות שמאחוריהן והפריטים שתורמים ליצירת סביבת עבודה מושלמת לכל אחת ואחת באופן אישי. אני תמיד שמחה לקרוא ולשמוע מה אתן חושבות על הבלוג ולנסות להכניס קצת מזה לתוכו.

נשתמע בקרוב,

מיס מנדלה

***מכירות את הבלוג שלי בפייסבוק? אל תשכחו לבקר…

Facebook comments

22 תגובות

 1. Michal Agam הגב

  רעיון מקסים לפוסט, גם יצירתי וגם כיף לקרוא על יוצרים ישראלים. תודה לך

 2. manu biener הגב

  תודה מיכל שאת קוראת ומשמחת אותי בתגובותייך 🙂

 3. לילך וידל הגב
 4. manu biener הגב

  את כבר יודעת שחייבים קקטוס בפינה… אגב, אני לא סגורה על זה שיש לי את הפינה שלך… לא מוצאת בהתכתבויות בינינו…
  תודה שאת עוקבת וקוראת 🙂

 5. manu biener הגב

  מקסים נגה, ונעים להכיר.
  כבר שלחתי לך הודעה בפרטי בפייסבוק כדי שתכירי את פרוייקט פינות העבודה שלי 🙂

 6. מיכל מנור הגב

  איזה פוסט כייפי. ראשית אהבתי מאד את הקשר האישי שלך לנושא הצבריות. סבר'ס הוא אחד הפירות האהובים עלי, אבל דווקא בגינה הפרטית אני מעדיפה מראה רך יותר. והקקטוס שהכי אהבתי הוא ללא ספק הקקטוס המאיר.

 7. KarenB הגב

  איזה פוסט דוקרני! כיף למצוא את הטיפ שלי כאן! מאוד אהבתי את הקקטוס החגיגי של יצירתילי… יכול גם להתאים כקישוט לסוכה

 8. manu biener הגב

  תודה מיכל, אני שמחה שאהבת.
  כשהתחלתי לכתוב התלבטתי אם לערבב טרנד עם הפן האישי אבל החלטתי ללכת על זה.
  בעיני זה אחד הדברים שמאפיינים את הבלוג שלי – פרגון מהמקום האישי

 9. manu biener הגב

  תודה קרן!

 10. Lian הגב

  טוב… נדלקתי לגמרי על המעמד קקטוס. הפייבוריט שלי בפוסט הזה��תמיד אהבתי קקטוסים, הרבה לפני שזה היה "טרנד". ולכן כיף לראות אותם בכל מקום. יש בהם הרבה ניגודים. נם דוקרניים וכאילו אומרים "אל תתקרב" אבל מצד שני הם גם עדינים ויפים ןמאירים כל פינה.

 11. manu biener הגב

  זה ממש נכון! הם יפים, עדינים וכל כך מגוונים. והם פשוט יפים עם נוכחות. איך לא נשים אחד בבית?

 12. זיוה רענן הגב

  פוסט נהדר וקקטוסים – אחד אחד. הקקטוס הרקום שלך, עמנואלה – יפיוף משגע. אני מאוד אוהבת טיפול מעין זה בנושא. הקשר של הנושא אלייך מוסיף הרבה.
  הקקטוס הוא כוכב גם בעולם האמנות, ומה שמעניין הוא שבאמנות הישראלית מתגלה גם הקקטוס המשמש כמוטיב בזהות של ערביי הארץ. האמן הנודע מכל בנושא הזה הוא עאסם אבו שקרה ז"ל: http://www.haaretz.co.il/gallery/art/.premium-1.2186816

 13. manu biener הגב

  זיוה, תודה על תגובתך 🙂
  הרגשתי שהמקום האישי חייב להיכנס לפוסט, ואני חושבת שהוא השתלב יחד עם ההמלצות

 14. לימור אורן הגב

  פוסט קקטוסים נהדר .גם ירקרק וגם צבעוני !
  אהבתי מאוד את הקקטוס הרקום שלך!
  אגב גם בבלוג שלי כתבתי פוסט diy להכנת כרית קקטוס משגעת.אשמח שתקראי.

 15. manu biener הגב

  לימור, אני שמחה שאהבת ואשמח לקרוא את ההדרכה שכתבת בבלוג שלך.
  בזמן האחרון קראתי כמה פוסטים על קקטוסים וזה רק מראה כמה שכולם אוהבים את הצמח / פריט הזה בסביבתם וצריך לספר על כל קקטוס 🙂

 16. ori raizner הגב

  משתדלת להיות אובייקטיבית 🙂 פוסט מקסים! מדהים לראות איך כל הקקטוס נראה מנקודת המבט של כל יוצר! וכמובן שכיף להכיר מעצבים חדשים. תודה <3

 17. manu biener הגב

  תודה 🙂 זה באמת מדהים איך אפשר לקחת את הקקטוס הזה לכל כך הרבה כיוונים שונים …

 18. hagar eshhar הגב

  ממש מקסים. הכל. בתור אוההת קקטוסים מושבעת. וקישקשתא והשיר של "ארץ הצבר" של שלישיית הופה היי לשעבר. הקקטוסים של גליפס הורסים ובאורי רייזנר אני מאוהבת כבר מזמן. אהבתי את החיבור שלך לצבריות הפרטית שלך וגם.. רק עכשיו נפלו לי עוד כמה אסימונים לגבייך. אז למרות שאת מיס מנדלה אני מכירה כבר מזמן, רק עכשיו עשיתי את ההקשר אלייך 🙂 ושוב, נעים מאוד

 19. עאיד אבושקרה הגב

  ״ צבר הוא צמח מדהים ונושא בתוכו הרבה ניגודים , עדין מאוד קל מאוד לשרוט אותו אפילו באמצעות ציפורניים , אך הוא שרדו ועיקש זריקת חתיכה תקנה על פני האדמה ללא מים או טיפול הוא יכה שורש ויקום לתחייה ״ דברי המנוח כאבם אבושקרה

 20. רון ברזילאי הגב

  הקקטוס החתוך של גליפס, פשוט מוצר מדהים!!

  הייתי בסטודיו בשבוע שעבר ופשוט כיף לבקר שם, מירב רינגל, מנהלת הסטודיו פשוט אישה מדהימה

  ממליץ בחום לבוא ולבקר בסטודיו

השארת תגובה