איך לכתוב סטטוס מנצח בכמה צעדים פשוטים

אני שמחה להיות חלק מעולם העסקים הקטנים. להשקיע את הזמן והיצירתיות במה שאני אוהבת. ושכל מי שסביבי יכיר וירצה להיות חלק מזה. אני רוצה לעשות את זה נכון. כולנו רוצות בעצם שההתלהבות תפרוץ את גבולות המשפחה (הי אמא…), החברים והחברים של החברים ותגיע לכל אותן לקוחות פוטנציאליות בדרך הכי נכונה.

אבל לא תמיד יש לנו את הכלים. כי במסגרת חוסר הזמן שרובנו חוות, ובידיעה ברורה שגם וונדרוומן לא מספיקה תמיד לעדכן סטטוס בפייסבוק אחרי כל הצלה, אנחנו לא יכולות לעשות התמחות גם במכירות, גם בשיווק ופרסום, גם וגם וגם. אהה… וגם לא תמיד יש תקציב למומחים חיצוניים. מזל שאנחנו חיות בסביבה דינמית. סביבה שבה עסק בתחילת הדרך יכול למשל לשכור משרד על בסיס שבועי ולא חייב להתחייב לשנתיים מראש, ולזרום (כבר התחלתי לספר לכן על כך כאן).

וגם סביבה שבה עסק קטן לא חייב להשקיע תקציב גדול וקבוע בתחילת הדרך בכל אמצעי הפרסום. אחלה סביבה. אם גם את בוהה לפעמים במסך ושואלת את עצמך איך תוכלי לספר על המוצר הנפלא שלך לעולם בדרך יצירתית ומעניינת כל פעם מחדש ועוד בפייסבוק, בטח תשמחי לשמוע שהכל בידיים שלך. טוב, בטח ידעת את זה גם קודם… אבל אולי לא הכרת את רמפה…

רעיון לפתרון

רמפה נולדה מאוסף של צירופי מקרים. המייסד של רמפה, מרק קולודקין, בעל רקע טכנולוגי וניסיון בניהול ופיתוח טכנולוגיות חדשניות, הצטרף לפני כשנתיים לחברה שעסקה בכלי לקמפיינים שיווקיים לפייסבוק בתפקיד מנהל טכנולוגי. לאחר כמה זמן החברה אף נמכרה אך למעשה לא הצליחה לפרוץ. בתקופה הזו, הוא גילה שני דברים. הראשון – שיווק הוא תחום מרתק, שמעריך יותר מכל יצירתיות, מקוריות ואותנטיות, אך באותו זמן הוא גם תחום מאוד אנליטי ונמצא תמיד בחזית הטכנולוגיה ולכן מאוד התחבר אליו. השני – ישנו צורך עצום בקרב עסקים קטנים לפתרון בעלות נמוכה לניהול השיווק בכלל ובפייסבוק בפרט.

לפני כחצי שנה הוא יצא לדרך עם רמפה במטרה לפתח פתרון טכנולוגי, פשוט, נגיש וקל לשימוש לבעלי עסקים קטנים שמפרסמים את העסק שלהם בפייסבוק. הוא ראיין עשרות אנשי שיווק ובעלי עסקים במטרה לחדד את הבנת הצורך וגיבוש המטרה והחזון של רמפה. בהמשך הצטרפה אליו רונית שיין, אשת שיווק, שמביאה איתה ניסיון רב בעבודה עם בעלי עסקים קטנים ובפרט בתחומי השיווק הדיגיטלי. כיום, מרק אחראי על הפן העסקי והטכנולוגי של העסק, הוא מפתח ומתכנת וגם עובד בפיתוח העסקי, בחיפוש שותפים ומשקיעים והרחבת העסק ורונית אחראית על כל הפן השיווקי מרמת התוכן בפלטפורמה, דרך קשר עם לקוחות ועד שיתופי פעולה ופעולות שיווקיות נוספות.

"מחסור במשאבים או ידע לניהול מקצועי של עמוד הפייסבוק של העסק הוא אחת הבעיות של העסק הקטן. עלויות גבוהות של אנשי סושיאל מול תקציבים נמוכים לפרסום ושיווק דיגיטלי לא מאפשרים לבעל העסק לקחת בעל מקצוע טוב שיבצע את זה עבורו בצורה אופטימלית. החזון שלנו הוא פשוט: שעסקים קטנים יוכלו לנהל את התכנית השיווקית שלהם בעצמם. רמפה היא פלטפורמה אינטרנטית המסייעת לבעלי עסקים קטנים לפרסם בעצמם בפייסבוק העסקי שלהם ברמה מקצועית."

חמש שאלות על רמפה

מה היתרונות של הפלטפורמה שפיתחתם?

"זו פלטפורמה שמאפשרת ניצול מיטבי של תקציב השיווק, יצירת פוסטים ברמה מקצועית גבוהה וחסכון בזמן. בעתיד אנחנו מתכננים להתאים את רמפה גם לשימוש באינסטגרם ובניוזלטרים על מנת ליצור יכולת לניהול כל התכנית השיווקית במקום אחד."

על איזה קושי אתם רוצים לענות?

"גילינו שלבעלי עסקים יש כמה קשיים עיקריים בניהול העמוד ופרסום ממומן בעצמם: הם לא תמיד יודעים מה לפרסם ומתקשים בבניית תמהיל שיווקי נכון וביצירת פרסום ממומן אפקטיבי לקהל יעד רלוונטי. חלקם אף לא מבצעים ניתוח תוצאות של הפעילות שלהם בצורה אובייקטיבית. הפלטפורמה שלנו נותנת מענה לקשיים הללו."

מי הלקוחות שלכם?

"קהל הלקוחות מורכב בעיקר מבעלי עסקים קטנים בתחום האופנה, המסעדות ובתי קפה ומאמני כושר שמפעילים את עמוד הפייסבוק העסקי שלהם בעצמם. בהמשך יתווספו תחומי פעילות נוספים. אנחנו שומרים על קשר הדוק עם כל המשתמשים, על מנת לשמוע חוות דעת ופידבקים ואנחנו מפתחים ומגדילים את רמפה כל הזמן. אחת לשבועיים יש עדכון תוכן ונוספים המון טקסטים חדשים ומדי חודש אנו מוסיפים תחומי עסקים נוספים לבחירה."

מה האתגרים שלכם כעסק קטן?

"כסטארטאפ בתחילת ישנם לא מעט אתגרים. האתגר המרכזי הינו מיצוי של משאבים מוגבלים ובכך למעשה אנחנו לא שונים מעסקים קטנים אחרים. אנחנו פועלים עם תקציבים קטנים וכוח אדם קטן אך איכותי 🙂 ושואפים להגדיל את הפלטפורמה כך שתהיה שימושית למגוון אתרי סושיאל ותכיל תכנים נוספים. עם זאת אנחנו שמחים לראות איך כבר בשלב כל כך מוקדם אנחנו מצליחים להביא ערך גבוה למשתמשים שפועלים עם הפלטפורמה היום."

למה יש חשיבות לעסקים שפונים לקהל העסקים הקטנים בלבד?

"יש כיום לא מעט עסקים קטנים בתחומים רבים. התקציבים שלהם נמוכים משמעותית מאלו של חברות גדולות, והם צריכים לעתים לעשות את הכל בעצמם. עסקים שפונים לקהל הזה של העסקים הקטנים לוקחים את כל הדברים הללו בחשבון ובאים להציע פתרון שיכול לעמוד בגבולות התקציב של העסק וגם לספק פתרונות טובים. רמפה היא דוגמה מצוינת לשירות כזה."

הדרך לכתיבת סטטוסים מעולים

קצרה – הרעיון של רמפה הוא ליצור תמהיל שיווקי איכותי שיעזור לקדם את העמוד ואת העסק ולהפוך את הקהל ללקוחות עוקבים ומחוברים לעסק עצמו. לאחר בחירת תחום העיסוק הרלוונטי מתוך הרשימה המוצעת, ניתן ליצור פוסט חדש ע"י בחירת סוג הפוסט מתוך המבחר הקיים, בחירת טקסט והתאמתו לצורך הנוכחי באמצעות עריכה פשוטה של הטקסט והוספת תמונה מתאימה. וזהו – הפוסט מוכן וכל שנותר הוא לפרסם או לתזמן למועד רצוי.

מגוונת – ברמפה יש עשרות הצעות תוכן לסוגים שונים של פוסטים מתוך מטרה לעזור למשתמשים לגוון כמה שיותר את התכנים שהם מעלים לעמוד, בין אם זה שיתוף במקורות ההשראה של בעל העסק, טיפים אישיים, פעילויות שמוסיפות ערך ועוד, כשאת חלק מהתוכן (כ-30%) המשתמש משלים בעצמו בהתאם לעסק הספציפי. נשמע ממש פשוט ותוך דקות יש לכן סטטוס מנצח.

נגישה – השימוש ברמפה הוא בחינם, ויש גם אפשרות להדרכה חד פעמית בתשלום סמלי בה בונים קהלי יעד ולומדים כיצד לפרסם בפייסבוק בצורה נכונה על מנת לתפעל לבד את העמוד העסקי ללא צורך במנהל סושיאל. רמפה גם מציעה לכן כלי לניתוח תוצאות הפעילות שלכן בקלות על מנת להבין מה עובד ומה לא מול הקהל שלכן, לדעת מה הפוסטים הכי טובים ולבחון את הביצועים אל מול מובילי תעשייה בתחום.

"ביל גייטס טבע את המונח 'התוכן הוא המלך' כבר ב- 1996, ואנחנו ברמפה מסכימים אותו ב- 100%. לאחר שנים של ניסיון בתחום, עם כל השינויים שמתרחשים בפייסבוק באופן יום יומי, הדבר היחיד שמחזיק ומאפשר להתגבר (כמעט) על כל המכשולים הוא רמת התוכן. לקוחות מתחברים לאדם שמאחורי העסק בעיקר בתחום העסקים הקטנים שבהם האדם הוא למעשה העסק, ולכן אנו שמים דגש גדול על גיוון ואיכות התכנים והתאמת תכנים אישית לכל משתמש עם תשומת לב רבה למי הקהל שלו ומה מעניין אותו."

איך עושים את זה נכון:

עסקים קטנים רבים ניגשים לפרסום בפייסבוק עם הידיעה שעליהם לפרסם כשלושה פוסטים בשבוע, ולפעמים הם מתקשים ביצירת תוכן חדש ומקורי ולכן רוב הפוסטים שלהם מונחי מכירות בלבד. בכדי שעסק קטן יתבלט הוא חייב להשקיע בבידול ולהציע ערך נוסף מלבד מחיר זול ופריט אטרקטיבי.

פוסט טוב הוא פוסט אשר יוצר מעורבות של הלקוח בעסק ומניע לפעולה בצורה אלגנטית: פוסט שהניע למכירה – מישהו התקשר לחנות או הגיב "כמה עולה?", "איפה אפשר להשיג" וכדומה או פוסט שיצר מעורבות גבוהה – שיתופים, תגובות או לייקים. הינה כמה דברים שלפי רמפה כדאי לעשות או לא לעשות, ובעיקר לדעת, על רובם יש מענה בפלטפורמה שהם מציעים:

איך כן

חשוב להקפיד על תדירות סבירה, מומלץ מינימום שלושה פוסטים בשבוע וזאת בעיקר בכדי לשמור על הדף רלוונטי.

שיתוף של המתרחש מאחורי הקלעים של העסק, פוסטים אישיים, שיתוף הלקוחות בהתלבטויות ובתהליכים. השיתוף גורם ללקוחות להתחבר ברמה הרגשית ועוזר לייצר אינטראקציה ועניין מעבר לפוסטים ה'רגילים' של פריטים או שירותים שקיימים. החיבור לאדם שמאחורי העסק לרוב הוא זה שיוצר את הבידול.

פרסום ממומן נכון. הפרסום הממומן הוא כלי חשוב להבאת לקוחות לדף. בעלי עסקים רבים מפרסמים בעצמם במערכת הפרסום של פייסבוק אך לא תמיד יש להם את הידע או הכלים כדי לבצע את זה בצורה יעילה ולכן הם לא תמיד מקבלים תוצאות מספיק טובות.

איך לא

תמונות מטושטשות, חשוכות או לא ברורות, לא יתפסו את העין ויש סיכוי גבוה שהפוסט לא יצליח. התמונה היא הדבר הראשון שתופס את העין ולכן חשוב להשתמש בתמונות טובות.

לבעלי עסקים יש נטייה להתרגל לפרסם סוג מסוים של פוסטים, בעיקר פוסטים על מכירת פריט או שירות מסוים. עם הזמן פוסטים מונוטוניים כאלו עלולים לשעמם את קהל הלקוחות, וליצור עניין מועט במוצר או השירות המוצע.

חלק גדול מהעסקים בוחנים את יעילות הפוסטים באופן סובייקטיבי ואינם משתמשים בכלים והנתונים שיש להם לקביעת יעילות הפוסט כמו למשל שימוש נכון במידע לגבי לייקים, תגובות ושיתופים.

ממי כדאי ללמוד?

קרן שביט עושה עבודה נהדרת בכל מה שקשור בשיתוף הלקוחות במה שמתרחש מאחורי הקלעים, בסיפורים אישיים או אירועים רלוונטים, ודובקת באג׳נדה ובקונספט של המותג שלה כל הזמן. זהו שילוב נהדר של השקעה בתוכן והתאמתו לקהל היעד תוך מחשבה על שילוב הפן המכירתי עם המותג בצורה שנראית טבעית ולא מתאמצת.

המעצבת רוני קנטור יצרה לעצמה עולם והביאה אותו לידי ביטוי מדויק במדיה החברתית ובאתר שלה. השפה שלה מאוד מובחנת והיא גיבשה לעצמה קהל עוקבות ואוהדות מהגדולים והפעילים בארץ.

בעולם המסעדנות הישראלי לא רואים הרבה יצירתיות במה שנוגע לסושיאל שלהם, אבל בעמוד העסקי של מסעדת גורדוס יש שינוי לטובה. הם בנו לעצמם שפה משעשעת שמדברת בדיוק עם הקונספט המושחת של המסעדה והם יוצרים המון פוסטים עם הנעות מעולות לפעולה ובאופן כללי זה עמוד נורא כייפי ומשעשע.

*השימוש ברמפה דורש הרשמה חד פעמית באמצעות חשבון הפייסבוק של המשתמש על מנת    שהפלטפורמה תוכל להתממשק לעמוד העסקי שלו. רמפה אינה מפרסמת פוסטים בשם הלקוח. תודה לרמפה על ההשתתפות בכתבה.

Facebook comments

5 תגובות

 1. הילה לוי, תלתלים בלוג אופנה הגב

  פוסט חובה לכל בעל/ת עסק קטן ועצמאים

 2. שירה פורר הגב

  האמת רעיון ממש מעולה. מקווה שמרוב עומס של דברים כעסק קטן לא אשכח להתנסות 🙂

 3. נעמה אורבך הגב

  מאוד מעניין ומעורר מחשבה 🙂

 4. Lian הגב

  נראה מעניין, אולי אנסה את זה 😍

 5. יסכה הגב

  נשמע מהמם ופרקטי
  אפשר לקבל קישור? לא מצאתי

השארת תגובה